Millainen on hyvä wanhojen puku, ei sillä lailla mauton ollenkaan?
MILLAINEN WANHOJEN PUKU?
primadonna
6873
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
... heti aluksi ainakin:
1) Kermakakut. Ellet ole erityisen vähävarainen ja halua ostaa samantien hääpukua, unohda nämä. Kannattaa kuitenkin muistaa, että häihin mennessä puku ei saatakaan enää mahtua yllesi...
2) Vartaloa olkapäistä varpaisiin nuolevat puvut.
Näitäkin näkee, mutteivät ne ainakaan mielestäni kuulu wanhojen tansseihin. Eihän tällaisia käytettykään 1800 - luvulla!
3) Liian tiukat korsetit. Pyörtymisvaara. Esim. teinigootit ovat usein tottuneet käyttämään näitä, joten heille puku saattaisi sopiakin, mutta käyttämiseen tottumattomalle - ei.
4) Sametti lihaville. Ei näytä hyvältä.
5) Liian leveä helma. Hankala pyöriä tanssiessa.
Tämähän on makuasia, mutta mielestäni perinteinen 1800 - lukulainen (yläosa tiukka ja nostettu, alaosa leveä vanne- ja alushameineen) paras. Puvun väritys riippuu hiustesi ja ihosi väristä, itse vaaleana tulen suosimaan viininpunaista, leveähihaista riisuttua versiota.
Kuulosta ihan samalta kuin oma pukuni. Ja olen itsekin todella vaalea. =)Samaa mieltä noista puvuista.
mielestäni wanhojen tanssipuku saisi olla ihan jokaisen oman maun mukainen. Jos joku pitää jonkunlaisesta puvusta, varmaan juuri ottaa sen puvun, vaikka se olisikin jonkun mielestä niin "mauton"... itse löysin unelma pukuni ja aijon pitää sitä vaikka joku sanoisi sitä vaikka "hirveimmäksi puvuksi minkä on ikinä nähnyt"..sehän on jokaisen tytön päivä prinsessana...ja se aijon myös ollakkin..(omassa mauttomassa puvussani)...:)
Hyvä vanhojenpuku on vaaleanpunainen tylliunelma paljettien ja tiaran kera. Takapuolella olevia rusetteja tulee myös suosia.
Tässä muutamia erittäin hyviä esimerkkejä hyvästä wanhojentanssipuvusta:
http://www.ii2.org/image.php?img=1471903
http://www.ii2.org/image.php?img=1471904
http://www.ii2.org/image.php?img=1471953
Nämä ovat erittäin hyviä esimerkkejä hyvästä puvusta. Erityisesti tuo vaalea puku on perinteinen wanhojentanssi puku.
Tässä sitten taas muutamia erittäin epäonnistuneita pukuja:
http://yourprom.com/dressfinder/popup.ssf/cgi-bin/dressfinder/results.cgi/dressfinder/pop_detail.ata?SLIDES=T&DRESS_TYPE=1&PAGE=129&COLOR=&DESIGNER=&PIECE=&PRICE=&SILHOUETTE=&STYLE=11&WAIST=&TRAIN=&SLEEVE=&NECKLINE=&HEMLINE=&FABRIC=
http://www.maaginen.com/puvut/velho.html
Olisi kovin mielenkiintoista kuulla argumenttisi siitä, millä tavalla edelliset puvut ovat erittäin suvereeneja & ihailtavia.