onkohan ihan normaaliii ku yks mun luokkalainen ei uskalla puhuu tunnilla.. ei se muutenkaan puhu mitään vaanku yhelle kaverilleen... se on välillä vähän outooo
............
........
5616
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
OOtkohan sä mahdollisesti masalan lukiosta?
Oisiko niin, että kyseinen henkilö on ujo.
Voisitko itse koittaa jutella hänen kanssaan. Saattaisi helpottaa tilannetta. Kaikki ihmiset ei ole luonnoltaan suupaltteja, eikä siinä välttämättä ole mitään hämärää takana.
Voi olla, että se ei ole normaalia (siis en tarkoita mitenkään negatiivisesti tai että hän olisi "friikki" tms. vaan jos ymmärsitte). Kun siis pieni jännitys joissain tilanteissa voi olla normaalia, mutta normaalia se ei ole enää, jos siitä tulee suuri haitta elämään.
Hänellä voi olla sosiaalisten tilanteiden pelko tai olla hyvin ujo jne.
tai se ei ole ongelma hänelle itselleen ollenkaan vaan muut tekevät siitä ongelman itselleen
ihmettelen teidän sepustuksia. Yläasteikäisiä?
Ujous on silloin korkeimmillaan kun ollaan yläa-asteella. silloin ei sitä itsetuntoo oo muille jaettavaks asti. Joillaki se itsetunnon puute vaa ilmenee ujoutena, toisilla taas huomion hakuna, toisilla taas toisten kiusaamisena. Hyvät ihmiset, miksi mietitte, miksi se yksi ei puhu...epäilen että, haluatte vaan jotain mistä juoruilla, verrata häntä itseenne olla itseenne tyytyväisiä. Olin hiljainen yläasteella. mutta onneksi minun annettiin olla rauhassa. luokallani ei ollut sinunlaisia taukkeja.