Kirjamessut vain työttömille?

kurjat messut

Helsingin kirjamesut on varmaan vain työttömille ja eläkeläisille ja muille marginaaliryhmille. Esimerkiksi esikoiskirjailijoiden haastattelut ovat siirtyneet alkamaan klo 14.00. Aiempina vuosina niitä on ollut klo 16 ja sen jälkeenkin, mutta nyt aikoja on muutettu. Monia muitakin kiinnostavia esityksiä on aikoihin, jotka ovat työssäkäyvuille mahdottomia.

Onko niin, että kunnollinen ohjelma on rupusakille ja työssäkäyvät kansalaiset saavat vain dekkarilauantain ja muuta vastaavaa?

12

298

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Scarl3tt

      No jo on ongelmat. :D Minkäs sille voi, että kirjamessuilla on sen verran elämää ja tapahtumia, ettei siihen riitä pelkät la ja su. Pakko levittää ohjelmanumeroita muillekin päiville ja eri aikoihin.

      Kaikki työssäkäyvät suomalaiset eivät muuten työskentele maanantaista perjantaihin klo 8-16.

      Omaa elämääni hankaloittaa huomattavasti enemmän kirjamessujen ym. tapahtumien sijoittuminen Etelä-Suomeen, etenkin nyt kun Jyväskylän kirjamessujakaan ei esim. ensi vuonna järjestetä. Täältä muualta maasta se lähteminen kirjamessuille, matkat ja majoittuminen vie joka tapauksessa aikaa (ja rahaa) niin että lähteminen on vähän isompi juttu. Ja siinä ei oo mitään väliä muutaman tunnin erolla esitysajoissa, kun koko pivä / viikonloppu menee kuitenkin.

    • kurjat messut

      Ei kukaan tänä päivänä työskenteke 8-16. Vissiin jossain kaupan kassalla on työajat, mutta muutoin ei.

      Käytännösäs kuitenkin kaikki aktiviteetit esimerkiksi työryhmät on ajoitettu niin, että työstä lähteminen toistuvasti esimerkiksi klo 13 on mahdotonta.

      Mutta mikäs siinä: ehkä järjestäjille rittää,että messuilla seilaa koululaisryhmiä (pakotettuina) ja Veltto-Virtasia (elämä hukassa) ja sitten niitä työttömiä ja eläkeläisiä.

      • Scarl3tt

        No just esim. kaupan kassat tekevät 2-vuorotyötä, hoitoalalla 3-vuorotyötä, kaupat ja monet palvelut auki la-su... Kyllä työtä tapahtuu ihan joka aikaan viikosta. Olkoonkin, että se arkipäivän 8-16 on toki yleisin. Ei mikään aika ole sellainen, joka kaikille sopisi.

        Mutta onhan sitten esim. vapaat kirjailijat, joiden aikataulu on varsin vapaa. :D


    • fhfgjhgjghjgf

      Työnhakijat, eli Suomen huonon taloudenhoidon uhrit, eivät puolen miljoonan vahvuudellaan ole "marginaaliryhmä", vaan valtavirtaa. Uskotko olevasi immuuni siihen virtaan joutumiselta?

      Työnhakijat ja muut köyhät eivät tuhlaa rahojaan messuihin - he ostavat ruokaa, ja kun raha loppuu, seisovat leipäjonossa.

      • kurjat merssut

        olen itsekin ollut työttömänä, tiedän mitä se on. Mutta en jäänyt sormi persreiässä odottamaan mitään työtarjouksia. Kuka tahansa voi joutua työttömäksi, tottahan se on. Mutta ei se ole mikään pysyvä tilanne, ellei siihen halua jäädä.

        Messut on kuitenkin siitä ahlvemmasta päästä huvituksia, mitähän sillä lipulla saiai korkeintaan muutaman kaljan, en tiedä kun en käytä.

        Ja ne mainitsemani esitysten ajankohdat on pepusta.


    • työtön--

      Hei työttömät ja eläkeläiset: ilmaiset liput Hgin kirjamessuille voi voittaa FB:stä Robustoksen sivuja tykkäämällä.

    • turkuu

      Tuollaista tulee, kun Helsinkiläiset matkivat Turun kirjamessuja.

    • Outoa on

      Miksi ilmaisu ´Helsinkiläiset´ eikä helsinkiläiset?

    • kurjat messut

      Kyllä messuilla käyvät muutkin kuin helsinkiläiset eli Helsingissä asuvat.

      Pyysin pomolta tuvan mennä perjantaina klo 14.00 alkavaan esikoiskirjahaastetteluun ja oikeassa olin: siellä oli messuilla siihen aikaan ainoastaan opiskelijoita ja vanhuuseläkeläisiä. Hyvin monet kiinnostavat aiheen on keskellä päivää tai iltapäivällä.

      Ei ne messut muutoin niin kurjat olleet.

    • vmn
      • Mrlw

        Mahtavaa. Kiva kun jaoitte!


    • Jotenkin hassua ajatella, että meitä palstalaisia on istunut ihan samoilla luennoilla kuka ties kuinka monta, emmekä (yleensä) ole tunnistaneet toisiamme. Ehkä ensi vuonna pitäis keksiä jokin salainen merkki, jota kaikki kirjailijanalut kantavat. Ties minkälaisia kohtaamisia siitä syntyisi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      23
      2970
    2. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      54
      1416
    3. Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!

      Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa
      Puolanka
      75
      1041
    4. Miten suomalaiset miehet

      On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää
      Ikävä
      140
      988
    5. Anna mulle vielä tilaisuus

      näyttää kuinka susta tykkään.
      Ikävä
      45
      911
    6. Mitkä asiat tekevät

      kaivatustasi vetovoimaisen?
      Ikävä
      61
      872
    7. Eräs läheinen sanoi

      Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.
      Ikävä
      45
      848
    8. Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä

      – On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe
      Perussuomalaiset
      171
      832
    9. Muistatko vielä

      Missä nähtiin ensimmäisen kerran? Miehelle.
      Ikävä
      42
      826
    10. Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)

      Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis
      Sinkut
      135
      746
    Aihe