Tasapeli.

Eipä löydy Apostolien teoissa, eikä kirjeissä, että joku olisi yksinänsä tullut uskoon, mutta eipä löydy niistäkään kenenkään julistavan äänellistä synninpäästöä .
759
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Ei niin, mutta se on vain yksi kirja Raamtun 66 kirjasta.

Äänestä

Yksinänsä? Kyllä tämä askel Jeesuksen luokse tuleminen tehdään ihan yksin.

Kukaan ei voi antaa uskoa toiselle eikä onneksi voi poiskaan ottaa. Kyllä se on Jumalan työ alusta loppuun, ihmisen uskoon tulo. JUmalan vaikuttaa heräyksen, murheen synnistä, ja sydämen särkymisen Jeesuksen vaivojen katselemisessa.

MItä kautta ihminen sitten kuulee pelastavan evankeliumin Jeesuksesta Kristuksesta on aivan yhdentekevää. Kuurot saavat sanoman viittoilemisen tai lukemisen kautta, kuurosokeat ihokosketuksen kautta jne. Ihmisestä tulee JUmalan lapsdi siinä vaiheessa kun hänen SYDÄMENSÄ ottaa vastaan evankeliumin sanan USKOLLA.

Te vanhoillislestadiolaiset kirjoittelette koko ajan aivan vääristä asioista. Asioista jotka eivät kuulu kristinuskoon, vaan vuonna 1902 Oulussa
perustetun yhdistyksen kieroihin perinteisiin.

Ihminen pelastuu uskolla Kristukseen, niin kuin Raamattu sanoo. Uskolla Kristukseen puhdistuu sekä sydän että omatunto. Jos tätä Kristus-uskoa ei
ole niin ei siinä mitkään yhdistykset ja heidän saatto-mullahinsa ketään auta.

Usko Jeesukseen on Jumalan lahja. Uskon synnyttää Kristuksen sana, joka yksin uskolla vastaanotetaan.

Usko syttyy siellä missä Kristus sen sanasa ja Henkensä kautta sytyttää.

Persoonallisuuksien sakramentit (persooniin sidotut) on Jumalan pilkkaamista.

Äänestä
  • Omavanhurskas näkemys.

    Äänestä

  • 50-50 kirjoitti:

    Omavanhurskas näkemys.

    Aloittaja on oikeassa. Yksin ei voi pelastua. Täytyy olle Jeesus Kristus matkassa.

    Paavalikin pelastui, kun Jeesus ilmestyi hänelle Damaskoksen tiellä.

    Mutta ei siihen tarvittu ketään vl.-saarnaajaa!

    Äänestä

  • 50-50 kirjoitti:

    Omavanhurskas näkemys.

    Vl-PAS*KAA väänsit palstalle.

    Äänestä

  • Haisee! kirjoitti:

    Vl-PAS*KAA väänsit palstalle.

    Siis nimimerkki 50-50 väänsi sitä haisevaa.

    Äänestä

  • ei yksin kirjoitti:

    Aloittaja on oikeassa. Yksin ei voi pelastua. Täytyy olle Jeesus Kristus matkassa.

    Paavalikin pelastui, kun Jeesus ilmestyi hänelle Damaskoksen tiellä.

    Mutta ei siihen tarvittu ketään vl.-saarnaajaa!

    "Yksin ei voi pelastua. Täytyy olle Jeesus Kristus matkassa.
    Paavalikin pelastui, kun Jeesus ilmestyi hänelle Damaskoksen tiellä.

    Mutta ei siihen tarvittu ketään vl.-saarnaajaa! "

    Juuri näin, tällä lailla asian kirkastaa sekä Raamattu että Luther.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


79-35 kirjoitti:

Eipä löydy Apostolien teoissa, eikä kirjeissä, että joku olisi yksinänsä tullut uskoon, mutta eipä löydy niistäkään kenenkään julistavan äänellistä synninpäästöä .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu