Apua! Ostin akvaariooni parven kuparitetroja neontetrojen kaveriksi. Akvaario on 100 litraa ja vesi meillä päin pehmyttä. Akvaario on ollut käytössä useamman vuoden. Heti ensimmäisenä aamuna uusista kaloista 2 kpl oli menettänyt värinsä ja oleilivat vain pohjassa. Tuntuu ettei ne pääseet ylös sieltä? Mikä niillä voi olla ja voinko tehdä jotain niiden hyväksi?
Toissa viikolla yhdellä vanhimmista neontetroista huomasin vääntyneen ruston (koko kala oli ihan mutkilla). Se löytyikin sitten melko pian kuolleena. Mikä sillä oli? onko se joku kalatauti joka tarttuu muihinkin kaloihin? voinko tehdä jotain?
Kiitos vastauksista.
2 uutta kuparitetraa pohjassa
4
136
Vastaukset
- Jakkela.
Kerro ensin vesiarvot ja muut tiedot akvaariostasi. Jos ei tiedä muuta kuin 100l pehmyttä vettä niin ei kukaan pysty noilla tiedoilla sua auttamaan.
- ölölö
Ei tainut kysyjällä olla mitään tietoa kalojensa oloista kun ei vaivaudu vastaamaan.
- kokemusta on!
Heh. ette itse vain osaa arvioida ilman muita asioita. minä pystyn jo noista päättelemään että, kannattaa hankkia akvaarioon veden desifioija niitä saa eläinkaupoista ja kalan meneminen mutkalle, no sille ei voi mitään tehdä, joskus se voi olla synnynnäinen vika tai sitten kala on niinsanotusti (Riehunut) akvaariossa jolloin se on satutttanut itsensä. vesi kannattaa myös vaihtaa ja ostaa uusia välineitä. osta akvaarioon paljon oikeita kasveja jotka tuottavat veteen happea!
säädä lämpötila myös 24-28asteeseen.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Jos ei auta niin vie kala näytille esim: Eläinkauppaan tai eläinlääkäriin.
tietävät siellä mikä on ja mitä lääkkeeksi. - Jaska.
Mikä mahtaa olla veden desifioija :) Vai kannattaa vesi vaihtaa :) Veden vaihto pitää muutenkin suorittaa vähintään kerta viikkoon noin pieneen akvaarioon. Mitä uusia välineitä kannattaa ostaa?
Mitään ei voi päätellä jos ei tiedä akvaariosta muuta kuin että se on 100 litrainen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuka oli töllöntyön tekijä?
Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt464964Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja
Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.622797Vihamielisyys naisia kohtaan on jo yllättävän suuri ongelma
Esiintyy laajemmassa mittakaavassa, mitä vain tällä palstalla. Mistä tuo ilmiö nyt oikein johtuu, ja saa alkuvoimansa?2361145Jenkkilahkojen kastekaava
Jenkkilahkojen yhteinen kastekaava on kirjoitettuna Mormonin Kirjaan, Moroni, luku-8 Pienten lapsien vanhempia uhataan1391094Odotan sitä hetkeä
kun nähdään taas. Tiedän, että sinäkin odotat. Kun se päivä koittaa, katseesi hakee minua. Ehkä arkailemme toisiamme väh711074Pasi Turunen: Ensimmäisenä Helluntaina ei kastettu sylivauvoja!
Tänään 31.5.2026 Pasi Turunen noin vastasi soittajan kysymykseen! Raamattu EI KERRO ketä kastettiin1611055- 1271036
Olen melko vakuuttunut
etten tule olemaan koskaan täysin onnellinen ilman sinua. En uskonut, että näin kävisi kenenkään kanssa. Kunnes sain kok72994- 137905
- 49884