Chrome ei aloita kaikkia Youtube-videoita

Chrome-ongelma

Kaksi selainta käytössä järjestelmässäni: Chrome ja Firefox. Käytän useimmiten Chromea koska se näyttää toimivan nopeammin. Mutta Youtube:ssa olen havainnut kyllä että Firefox aukaisee nätisti kaikki videot sen sijaan Chrome:lla sama video vain yrittää ja yrittää sekä saattaa ilmoittaa pian häiriöstä.

Onko Chromen multimedia-asetuksissa jotain sellaista jota pitäisi korjata koska järjestelmä muuten soittaa videot hyvin?

12

529

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeile ottaa laitteistokiihdytys pois päältä/päälle Chromen asetuksista.

      • Chrome-ongelma

        PS. Kokeilin ottaa laitteistokiihdytyksen muttei auttanut.


    • Chrome-ongelma

      Huomasin myös ettei Chrome-selain osaa avata esim. MOV-videoita Dropbox-kansioissa. Sen sijaan Firefoxilla kaikki toimivat nätisti ja vielä ilman nykimistä.

      Sanotaan Chromen selaimen nopeudesta mitä tahansa niin näyttää kyllä että videoiden soittamisessa se ei kyllä pärjää Firefoxille.

      • Stroganov

        Joo. Sama havainto. Ei aukaise minkäänlaisia mov-tiedostoja oikein millään sivustoilla vaikka Firefox ja Opera osaavat sen. Kyse ei siis ole järjestelmästä vaan joistain Chromen/Chromiumin sekoilusta.

        Mikäli tämä ongelma jää ratkaisematta luulen että miljoonat tulevat jättämään Chromen käytön ja palaamaan muihin selaimiin. Itse käytän sen verran paljon Youtubea ja Dropboxia että tällä hetkellä Chromen käyttö on aika hyödytöntä. Pistää vain entistä vihaisemmaksi.


    • Chromen uudelleen asennus voi auttaa, Itselläni se on toiminut hyvin ja Youtube videot ovat avautuneet nopeasti jos nettiyhteys on ollut tarpeaksi nopea.

    • kysynpävaan?

      Pitääkö käyttää jtn supusta selainta, joka ei toimi?

      • typoonme

        *rupusta


      • e67ruigknl

        Pitää. Se auttaa Googlea profiloimaan minut ja näyttämään parempia mainoksia.


    • valitettavasti

      Chromen uusimmat päivitykset ovat tuoneet omallakin koneellani ongelmia juuri multimedian esittämisessä. Joku muistiin liittyvä bugi.

    • Stroganov

      Sama ongelma. Ei näytä kaikkia Youtube-videoita. Saattaa liittyä HTML-5 juttuihin koska toiset Youtube-videot aukeavat mukavasti. Kun joskus myöhemmin kokeilee avata noita aiemmin avautumattomia videoita ei mitään ongelmaa. Eli toisinaan sama video lähtee päälle, toisinaan ei. Paha bugi - aiemmin moista ei ilmennyt Chromessa.

    • Minulla Chrome on näyttänyt aina kaikki Youtube videot eli siinä itsessään ei ole vikaa.

      HTML5 ei mene automaattisesti käyttään Youtubessa vaan se pitää ottaa manuaalisesti: http://www.youtube.com/html5

      • täyttä roskaa

        Minulla näytti aikoinaan kaikki Youtube-videot muttei enää. Ja täysin sama käytätkö Windowsia vai Linuxia. Tämä on Chrome-selaimeen liittyvä bugi. Sama video näkyy nätisti Firefoxilla. Olen kokeillut ottaa chrome://plugins asetuksilla tuon Adoben flashinkin muttei auta. Samoin ei mitään vaikutusta vaikka otan flashblockin ja adblockin pois.

        Täysin syvältä nämä uusimmat versiot Chromesta.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6434
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3843
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3230
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      370
      1746
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1398
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      999
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe