Tämä kysymys ei varsinaisesti ole oikeassa kohteessa mutta kysyisin siitäkin huolimatta onko kellään kokemusta vanhojen C-kasettien tallentamisesta esim. cd-levylle tms.
Tavaratalo myy nyt C-kasetti / MP3-muunninta edulliseen hintaan...onko kukaan kokeillut miten toimii???
Tavaratalo myy nyt C-kasetti / MP3-muunninta edulliseen hintaan...onko kukaan kokeillut miten toimii???
Vastaukset 4
Vanhimmat
Eipä ole kokeiltu mutta toimii normi kasettisoittimen kanssa kans jos vaan kuuloke- tai ulostuloliitäntä löytyy.
Tässä ohjeet.
Tarkista että kasettisoittimessa on kuuloke- tai ulostuloliitäntä (line out tai phones)
Tarkista että tietokoneessa on line-in tuloliitäntä.
Varmista että kasettisoitin toimii hyvin ja että kasettipesä on puhdas. (Puhdista tarvittaessa)
Kytke kasettisoitin kasettisoittimen ulostuloliitännän avulla tietokoneen line-in liitäntään. Tähän käy yleensä johto jossa on 3,5 mm plugi kummassakin päässä tai sitten jos kasettisoittimessa on rca-ulostulo käy tässä tapauksessa johto jossa on toisessa päässä kaksi rca päätä ja toisessa 3,5 mm plugi eli normaali kuulokeissakin oleva plugi.
Kokeile että kasettisoittimen ääni kuuluu tietokoneen kaiuttimista.
Jos ei kuulu niin mene Käynnistä > Ohjauspaneeli > Ääni (tai äänet ääniasetukset) ja tarkista Toisto-välilehdeltä että toistolaite on Kaiuttimet
Valitse sitten kohta Tallennus ja valitse tallennuslaitteeksi Line-in tai Linjasisääntulo.
Nyt kasettisoittimen ääni pitäisi kuulua tietokoneen kaiuttimista.
Käytä haluaamaasi tallennusohjelmaa tai lataa Audacity netstä ja asenna se koneellesi. Audacity on ilmainen ohjelma.
Avaa Audacity tai valitsemasi ohjelma. Valitse tallennuslaitteeksi Line-in tai Linjasisääntulo eli se laite mikä vastaa sitä tuloa josta kasettisoittimen ääni tulee.
Valmistele haluamasi kasetti kasettisoittimessa.
Testaa ennen varsinaista nauhoitusta että äänitasot ovat sopivat etteivät ne ole liian alhaisia tai liian korkeita suorittamalla pieni koetallennus jotta varsinaisesta tallennuksesta tulee hyvä. Kun asetukset ovat kohdallaan, aloita tallennus tallennusohjelmassa ja käynnistä kasettisoitin. Nyt tallennusohjelma tallentaa kasetissa olevat kappaleet tietokoneen muistiin.
Kun kasetti on loppunut, pysäytä tallennusohjelman tallennus. Tallenna nyt tämä tallennus projektina levylle mahdollisten häiriöiden yms varalta.
Nyt voit leikata kappaleet ja tallentaa ne erillisinä kappaleina tietokoneen kovalevylle.
Yleensä se menee näin että maalaat hiirellä sen kappaleen jonka haluat tallentaa tietokoneelle omaksi tiedostoksi/kappaleeksi ja sitten valitset Vie valinta tai Export selected area yms ja tallennat tiedoston vaikka Wav-muodossa tietokoneelle.
Tai sitten voit tehdä niin että maalaat ja leikkaat sen kappaleen ja avaat ohjelman uuden ikkunan ja liität kappaleen sinne ja viet tiedoston sitä kautta Wav-tiedostoksi. Voit myös muokata kappaletta jos haluat erilaisilla ohjelman tarjoamilla työkaluilla.
Kun kaikki kappaleet on tallennettu erillisiksi tiedostoiksi, voidaan ne polttaa cd-levylle poltto-ohjelmalla. Eli Avaa poltto-ohjelma jota käytät. Valitse Uusi Cd-äänilevy tai tallenna CD-äänilevy tjsp. Valitse nyt ne kappaleet jotka olet tallentanut tietokoneen muistiin. Voit vielä muokata niiden järjestystä CD:llä ennen kuin ne poltetaan levylle ja tehdä muita asetuksia jos haluat.
Valmistele tyhjä CD-R tai CD-RW levy CD/DVD-asemaan
Kun kaikki asetukset ovat kohdallaan, paina Polta tai Tallenna ja ohjelma polttaa kappaleet Cd-levylle.
Kun poltto/tallennus on valmis voidaan CD testata vaikka CD-soittimessa. Jotkut CD-soittimet eivät tue RW eli uudelleenkirjoitettavia levyä.
Nyt olet siirtänyt kappaleet kasetilta CD-levylle.
VALMIS.
Loistavat ohjeet.
Sopiva kasettinauhuri on esim korvalappustereot.
On kokemusta ja tämän tein ilmaiseksi kirjastossa jossa oli tarvittavat laitteet.
Kiitos hyvistä ohjeista!