bluetooth - nettiyhteys - jabra wave hands free?

Omistan lahjaksi saadun Nokia 5230:n (liian kehittynyt malli minulle ;), mutta Elisa-liittymäni on ns. karvalakkimallia eli mobiilissani ei ole internet-sopimusta tms. hienouksia. Nyt sain lahjaksi Jabra wave hands free laitteen, joka ilmeisesti käyttää bluetoothia toimiakseen kännyn kanssa (miksi ihmiset antavat lahjaksi laitteita, joista ei ymmärrä mitään???). Voinko siis aktivoida kännykkäni bluetooth toiminnon saadakseni langattoman hands freen toimimaan, vaikka minulla ei ole Elisan kanssa nettisopimusta ja maksaako sen käyttö?

APUA.
8362
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Voit aktivoida. Bluetooth on täysin eri asia kuin nettiyhteys. Sitä käytetään tietojen siirtoon lähietäisyydellä.

Äänestä
  • Kiitos.

    Voiko tuon Jabra waven avulla kuunnella myös kännykästä radiota vai pitääkö radion käyttöön olla se nettiyhteys kännykässä?

    terv. nimim. kännykän käyttökoulutusta tarvitseva eli tiedoton täti :)

    Äänestä

Ei välttämättä voi vaan yleensä kännykän fm radion kuunteluun vaaditaan kuulokkeet, jotka toimivat sen antennina.

Äänestä
  • Aha, ok. Kiitos jälleen. Kuulokkeiden kai pitäisi ollut laatikossa, jossa kännykkä saapui... Jos/kun ne löydän (mukana ei ainakaan ollut kaapelia, jolla känny yhdistetään pöytätietokoneeseen eli pitäisikö siinäkin yhteydenotossa käyttää pelkästään bluetoothia esim. jos lähettää valokuvia???), niin mitä aktivoin kännyssä, jotta voin kuunnella nettivapaata fm radiota??? Miksi kännyköiden mukana/netistä ei löydy rautalangasta piirrettyjä käyttöohjeita *huoh*.

    nimim. TT

    Äänestä

Mistä kännykästä om siis kyse? Varmaankin ympäristösyistä kattavat ohjeet ovat siirtyneet monilta osin nettiin.

Eli kun löydät kuulokkeet niin liität sen puhelimeen ja aukaiset fm radion. Mitään muuta ei tarvitse tehdä paitsi mahdollisesti valita radion asetuksista että laitetaanko kaiutin päälle vai ei.

Kuvat saa siirettya koneelle helpoiten usb kaapelilla.

Äänestä
  • Nokia 5230. Laatikon mukana tuli vain pieni vihkonen, joka ei juurikaan sisältänyt informaatiota. Vaikutti lähinnä mainoslehtiseltä. Mukana oli kuulokkeet, mutta ei juuri tuota usb kaapelia.

    Yritin kerran käynnistää radiota, mutta en osannut/saanut sitä toimimaan.

    TT

    Äänestä

  • Kiitos. On näköjään minulla hieman opiskelemista tiedossa :).

    TT

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


tiedoton täti kirjoitti:

Omistan lahjaksi saadun Nokia 5230:n (liian kehittynyt malli minulle ;), mutta Elisa-liittymäni on ns. karvalakkimallia eli mobiilissani ei ole internet-sopimusta tms. hienouksia. Nyt sain lahjaksi Jabra wave hands free laitteen, joka ilmeisesti käyttää bluetoothia toimiakseen kännyn kanssa (miksi ihmiset antavat lahjaksi laitteita, joista ei ymmärrä mitään???). Voinko siis aktivoida kännykkäni bluetooth toiminnon saadakseni langattoman hands freen toimimaan, vaikka minulla ei ole Elisan kanssa nettisopimusta ja maksaako sen käyttö?

APUA.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu