Olin Canadassa kaksi viikkoa ja silmiini osui laji nimeltä Practical Taekwondo.
Mielestäni ideana hyvä, sillä Taekwondostakin saa tehokkaan ja monipuolisen itsepuolustusmenetelmän pienellä muokkauksella ja unohtamalla kilpailusäännöt.
Mielestäni ideana hyvä, sillä Taekwondostakin saa tehokkaan ja monipuolisen itsepuolustusmenetelmän pienellä muokkauksella ja unohtamalla kilpailusäännöt.
Vastaukset 38
Vanhimmat
on paljon parempi.
Varsinkin näitä raajojaan heiluttelevia hörhöjä tulee ampua jo ennakkoon. Ehkä muitakin jos vain katsovat liian pitkään.
Yhteiskunnan kulujen säästämiseksi niskalaukaus lopuksi.
Tulee itsepuolusteisen turvallinen olo.
Vai voisiko olla niin, että joku TKD-sali yrittää rahastaa ihmisiä?
Ei ei se tietysti ole mahdollista. Eihän kukaan kamppailumaailmassa voisi tehdä niin, eihän?
Miten ihmeessä lajista joka perustuu aika pitkälti erilaisiin potkuihin saadaan tehokas ja monipuolinen itsepuolustusmenetelmä?
Tai noh, toki jos opettaa tehokasta itsepuolustusta ja kutsuu sitä termillä Practical TKD niin sitten.
Mutta ei sillä voi kyllä olla paljoa tekemistä TKD:n kanssa.
Tarkoitukseni ei nyt ole fleimata tässä TKD:tä. Kiva laji. Olympialaji jopa ja se on hienoa se. Mutta IP tilanteista noin 90% tapahtuu etäisyydellä jossa ei voi potkaista joten siihen se laji on aika puutteellinen.
Voisitko ystävällisesti tutkailla TKD:oa laajemmin lajina niin huomaat että on olemassa kilpa tkd ja myöskin tkd joka kokonaisuudessaan avaa sinulle myöskin itsepuolustuksellisen osan, eli ei pelkästään käsien roikottelua ja potkuja. Esim ITA TKD Katso vaikka HIPKON tai NKK:n sivuilta ehkä aukeaa lajista enemmän. Lyhenteet Helsingin Itsepuolustuskoulu ja Nokian kamppailukeskus. Hyvää Syksyä toivoopi pielaveden koppelo.
Aikoinani kyllä perehdyin tuohon lajiin nimenomaan siinä ip-mielessä.
Valitettavasti sillä vain on kovin vähän tekemistä itsepuolustuksen kanssa.
Mutta turhaan me alamme tästä kinaamaan, emme kumpikaan pysty muuttamaan tämän netin kautta toistemme mielipidettä tästä asiasta.
TKD tarjoaa Sinulle selkeästi sen mitä haluat ja minkä uskot olevan itsepuolustusta ja hyvä niin.
"Mutta IP tilanteista noin 90% tapahtuu etäisyydellä jossa ei voi potkaista joten siihen se laji on aika puutteellinen".
Potkut kuuluvat kyllä itsepuolustukseen siinä missä lyönnitkin. Monilla on itsepuolustuksesta hyvin erilainen käsitys. Itsepuolustus on vain sitä mikä on välttämätöntä itsensä suojaamiseksi, eikä yhtään enempää.
Potkut eivät tosin näyttele pääosaa ip tilanteissa, mutta helvetin tärkeä sivuosa niillä on ja joskus se voi ratkaista koko homman.
ITA Taekwondot suomessa opettavat itsepuolustusta, mutta monessako muussa Tkd seurassa ip juttuihin on perehdytty samalla tavalla? Hipkon ja Nkk:n ohjaajilla on pitkä tie takanaan ip hommissa ja kokemusta monista eri lajeista, se tekee niistä vahvemman ip osaamisessa, ei se ole taekwondo joka niistä tekee vahvoja tässä asiassa. Huomioitko tämän Koppelo?
Potkut ovat osa itsepuoilustusta. Aivan kuten lyönnit, mattotekniikat, clinchissä tappeleminen jne.
Mutta valitettava tosiasia on se, että potkut ovat epäolennaisin osa arsenaaliasi. Toki niitä pitää silti harjoitella ja osata käyttää. Tositilanteet vaan useimmiten tapahtuvat etäisyyksillä joissa potkuista ei ole mitään iloa. Kun tähän lisätään ympäristö kuten alusta, (talvi?) vaatetus (minihame?) ja paikka (hissi, auto?) niin potkujen merkitys pienenee entisestään.
Korostan kuitenkin, että ne ovat osa arsenaalia ja ne pitää osata.
Mutta laji jonka painopiste on potkujen harjoittelussa ei ole kovin käytännölline IP:n kannalta.
Vertauskuva urheilusta:
Jalkapallossa näkee joskus tehtävän hienoilla saksipotkuilla maaleja. Mutta ne ovat niin harvoja tilanteita, että pelaajat uhraavat valtaosan harjoittelustaan aivan muiden työkalujen hiomiseen.
Tätä ajan takaa sisko hyvä.
Liukkaalla alustalla heitot ja lyönnitkin ovat riskialttiita. Voit heiton aikana liukastua ja teloa itsesi. Itsepuolustukseen kuuluu olennaisena osana potkut. Potkut käsittävät paljon muutakin kuin korkeat ja näyttävät hyppypotkut. Matalat potkut ovat hyviä tapoja tulla hyökkäyksellä sisään. Suorat potkut polveen eivät vaadi niin hyvää alustaa ja antavat hyvän mahdolisuuden jatkaa lyönneillä...
Alapotkut ovat erittäin tehokkaita myös ip tilanteissa. Kahta vastustajaa vastaan painiminen on huono vaihtoehto. Itsepuolustukseen kuuluu kolme etäisyyttä ja yksi niistä onm potkuetäisyys. Pelkillä potkuilla ei pärjää, siitä olen kanssasi samaa mieltä Sensei hyvä.Olen potkinut aktiivisesti 6 vuotta ja harjoitellut myös Krav Magaa. Krav Magassa otetaan myös vapaata sparria ja potkuistani on ollut paljon hyötyä etenkin sellaisia vastaan jotka eivät osaa potkia eivätkä myöskään puolustuauta potkuja vastaan.
Ei ne potkut ihan turhia ole.
"Vapaa sparri" on täysin eri asia kuin itsepuolustus.
Hyvä harjoittelumuoito tosin.
Katsos kun yleensä IP tilanne alkaa siten, että dialogin ja muun vastaavan avulla hyökkääjä/raiskaaja on lähelläsi jo ennenkuin tilanne menee fyysiseksi.
En missään vaiheessa tarkoittanut edes mitään akrobatia- tai yläpotkuja. Potkut ovat osa arsenaalia mutta kuten aikaisemmassa totesin koulutuksen painopiste ei missään nimessä saa olla niissä.
Itsepuolustukseen kuuluu BTW enemmän kuin kolme etäisyyttä...mutta jatka tutkimista niin löydät ne muut etäisyydet. ;-)
jos mahdut potkimaan, mahdut myös juoksemaan pakoon. ihmisen potkiminen on kamppailua/ ihmisen rankaisua tai pahoinpitelyä. itsensä irrottaminen toisesta lyömällä tai heittämällä on itsensä puolustamista. potkiminen on jotain muuta, kuten ampuminen tai kivellä heittäminen
No ei se asia nyt ihan niin yksiselitteinen ole.
Esim. polvipotkut ja futispotkut sääreen voi tehdä hyvinkin läheltä. Lisäksi on tilanteita joissa pakoonjuokseminen ei vain ole vaihtoehto (sinulla on esim. lapsi tai tyttöystävä mukana jne.)
Mutta pointti jota toitotin olikin se, että potkuja tarvitaan sangen harvoin. Niitä kannattaa silti harjoitella ja ne pitää olla osa arsenaalia mutta jos harjoittelun painopiste on potkuissa niin metsään mennään ja rankasti.
Tiedän, että TKD:ssä tehdään muutakin kuin potkitaan mutta eivätköhän kaikki TKD harrastajat ole sitä mieltä, että lajissa painotetaan potkuja.
kyllä nämä NKK ja HIPKO:n kaverit ovat varmasti oppinsa saaneet aika laajasti monesta lajista ja ovat kuulemma perillä myös turvallisuusalan kuvioista. Tämän kirjoittajan näkemys TKD:sta on aika suppea siksi suosittelenkin hänelle vierailua näissä ITA tkd seuroissa joten puku mukaan ja treeneihin. kyseessä siis tämä kaveri joka arvostelee kärkkäästi TKD:n sopivuutta itsepuolustus tilanteisiin, olen hänen kanssaan samoilla linjoilla kun puhutaan kilpa taekwondosta.
Itsepuolustustilanne ei noudata mitään kaavaa johon olisi olemassa ainoat oikeat tekniikat.
Potkuillakin voi puolustaa itseään tietynlaisissa tilanteissa aivan hyvin, mutta jos osaaminen jää vain potkujen varaan niin voi joutua pulaan. Hyvä potkija kyllä pärjää kadulla melko pitkälle, vaikka se ei paras tapa puolustautua olekkaan. Parooni James Shorttin IBA kursseilla puhuttiin nopeista ratkaisuista. Nopea tilannetaju on itsepuolustustilanteessa kullanarvoinen, ei saisi jäädä odottelemaan vastustajan seuraavaa siirtoa. James ei tosin näyttänyt yhtään korkeaa potkua, mutta viljeli kyllä potkuja polviin ja kasseille kaiken muun ohella. Hyvä suojaus, liikkuminen ja nopeat hyökäykset olivat Jamesin tapa tehdä asioita.
Lähitilanteessa lyönnit tai hallinta kohdistui usein päähän. Pää on ihmisen keskus joka säätelee kaikkea toimintaa, sen kun ottaa haltuun niin kroppa seuraa perässä.
Älä nyt ota tätä pahasti mutta:
"joten puku mukaan ja treeneihin"
Tajuatko, että juuri romutit lopullisestikin kuvan, että TKDssä olisi realistista IP harjoittelua. En normaalisti arkenakaan pukeudu Gi/kimono kombinaatioon. Enkä kävele paljain jaloin...
Miksi siis harjoittelisin siten?
On selvä, että hyvä opettajakin saa kohtalaisesta lajista hyväm. Samoin huono opettaja saa hyvästä lajista huonon.
Mutta valitettavasti on mielestäni hieman outoa kirjoitella tällaisia:
"Niin joo ei se olympia TKD ja se ITWITITFNKA TKD ole kovin hyvää mutta tämä meidän Hollolan salin UTWTKD niin siinä sitä vasta oppii itsepuolustusta."
Miksi sitten he myyvät sitä TKD:tä samalla nimellä jos se on niin kauhean erilaista kuin se mitä olympialaisissa on?
Onko minun nyt kierrettävä kaikki Suomen TKD salit jotta löydän ne IP helmet? Miten sama laji voi erota NIIIIIIN paljon eri saleilla?
Hassuinta on, että jos kysäisen seuran A (eli se "huono" TWITWWATKD-liitto), että onko tämä hyvä itsepuolustukseen niin vastaus on todennäköisesti, että se on jopa parempaa kuin tuo liitto B:n...
Kaiken aikaa puhutaan kuitenkin samasta lajista.
LAjista jossa olympialaisissa ei saa lyödä päähän ja jossa saa pisteitä potkuista jos ne pitävät kovaa ääntä kun osuu rintapanssariin...
Lajista jossa reenataan katoja.
Lajista jossa reenataan puku päällä paljain jaloin.
Lajista jossa painotetaan potkuja.
Outoa.
En nyt tosiaan fleimaa TKD:tä, olen jopa harrastanut sitä ja se on kiva peli. Siinä saa myös mukavasti notkeutta. Väitän edelleen, että IP tilanteita ajatellen parempiakin vaihtoehtoja on.
Miksi puku päällä paljain jaloin treenaaminen olisi joku synti? Nahkatakki tai toppatakki päällä on todella hankala treenata. Silti minulla on useimmiten ulkona liikkuessani jompi kumpi päällä. Maihareilla tai bootseilla potkiminen saattaa myös aiheuttaa aika äkkiä ongelmia harjoitusparin saamisessa.
Tämä nyt on sellaista juupas eipäs kinastelua, mutta kirjoittan nyt sitten minäkin näkemykseni asiasta.
Karatessa on satoja eri tyylisuuntia, mutta lajin nimi on silti Karate, eikä ne ole läheskään samalaisia kaikki. Kilpailuja järjestetään eri järjestöjen tahoilta ja säänöt eivät ole samanlaisia. Voi siis joutua kiertämään monta koulua läpi löytääkseen sen mieluisan, silti kaikki kutsuvat lajiaan Karateksi. Tkd:ssa tyylejä on vähemmän.
Suomessa on WTF, ITF ja ITA. Kaikissa kolmessa on eroavaisuuksia vaikka ovatkin Taekwondoa.
ITF:ssä lyödään päähän ja ITA:ssa potkitaan jalkoihin jne...
WTF kilpataekwondo on kaikkialla samanlaista, sitä mitä näkee Olymppialaisissa. Se on kuitenkin vain yksi osa-alue lajista.
Muut osa-alueet painottuvat seurakohtaisesti.
ITA seurat ovat oma lukunsa, koska niissä ei ole kilpataekwondoa lainkaan ja tyyli keskittyy muihin osa-alueisiin enemmän. Ei sinun tarvitse käydä jokaista taekwondoseuraa läpi löytääksesi itsepuolustusoppia. Kun pidät itseäsi niin ammattilaisena niin suosittelen ottamaan asioista selvää ja katsomaan asiaa sitten uudestaan.
Et selvästikkään tunne asiaa. ITA:n alla on aika päteviä kouluttajia ja ne kestää takuu varmasti vertailun minkä tahansa suomessa ip lajiksi itseään kutsuvan kanssa. ITA:ssa on mukana myös IBA:n hyväksymiä kouluttajia joilla luulisin olevan aika vahva alue tuo itsepuolustus.
Ammatikseen itsepuolustusta tarvitsevat kai tietävät mitä pitää tehdä?
Olen harjoitellut ITF:ssä, sekä ITA:ssa ja uskon tietäväni asiasta jotain.
"En nyt tosiaan fleimaa TKD:tä, olen jopa harrastanut sitä ja se on kiva peli. Siinä saa myös mukavasti notkeutta. Väitän edelleen, että IP tilanteita ajatellen parempiakin vaihtoehtoja on". Ehdotuksia?
Sensei treenaa vain tositilanteita varten, eikä siksi suostu saliharjoitteluun. Hänen mielestään tosimiehet harjoittelevat vain monot jalassa.
Eihän alkulämmittelyäkään kannata tehdä kun ei sitä ehdi käytännösskään tekemään, eikö niin?
Oletko Sensei koskaan miettinyt miksi harjoitellaan paljain jaloin, miksi venytellään tai miksi oheisharjoitteluna käydään puntilla.
Ampujaltakin vaaditaan yleiskuntoa.
Kilpataekwondokin kehittää ominaisuuksia joista on paljon apua ip tilanteissa.
Muutamia mainitakseni sellaisia ovat nopeus, ajoitus ja taistelutahto.
Joku muuten väläytteli täällä ettei ITA seuroissa otella. Kyllä varmasti otellaan ja hyvin monella eri tavalla.
...liekkien päälle.
Älkää nyt kaikki TKD ihmiset lynkatko vaikka hieman suorasukaisemmin kommentoinkin teille rakasta lajia.
Reenaan itse punttia. Reenaan myös joskus kamppailu-urheilua ihan reenihousuissa. Useimmiten tennareissa mutta joskus on kiva lätkiä ihmisiä/säkkiä/mitsiä paljain jaloin.
Mutta kun harjoittelen itsepuolustusta teen sen mieluiten arkivaatteeissa.
Moni laji kehittää ominaisuuksia.Myös tennis ja jääkiekko.
Itse kuitenkin uskon, että harva kiekkoilija harjoittelee esim. TKD:tä saadakseen koordinaatiota. Hän harjoittelee jääkiekkoa.
Sama pätee minun kohdallani itsepuolustukseen:
Harjoittelen elävästi ja realistisesti kontaktilla IP-tilanteita ja väitän, että myös siinä nuo "ominaisuudet" kasvavat vai mitä?
"Itse kuitenkin uskon, että harva kiekkoilija harjoittelee esim. TKD:tä saadakseen koordinaatiota. Hän harjoittelee jääkiekkoa."
Tämä väite kannattaa tarkistaa. Tiedän nimittäin useiden jääkiekko- ja futisjoukkueiden hyödyntävän systemaattisesti taekwondoa omassa valmentautumisessaan. Eikä koordinaation kehittäminen ole suinkaan se vähäpätöisin syy tähän cross-treenaukseen.
"Tiedän nimittäin useiden jääkiekko- ja futisjoukkueiden hyödyntävän systemaattisesti taekwondoa omassa valmentautumisessaan"
Ja minä tiedän JOKAISEN jääkiekkoilijan hyödyntävän systemaattisesti jääkiekkoa valmentautumisessaan...
sää oot selevästi raaaavmagamiäs!!!!!!!!!!!!!
Hissi, auto, rappukäytävät yms. ei taida ihan todennäköisempiä paikkoja olla missä ip tilanteeseen joutuu. Suurin osa tilanteista tapahtunee edelleen kadulla, missä on myös jonkinverran tilaa potkia. En väitä potkiminen olisi paras tapa puolustautua, mutta varteenotettava vaihtoehto varsinkin isompaa tai useampia vastustajia kohtaan. Painimisessa tulee takuulla koteloon useampia vastaan...
Tehokas potku suuntautuu korkeintaan keskivartalon korkeudelle. Ylemmäs potkiminen tehokkaasti (sekä kehässä että kadulla) vaatii jo ennemmän taitoa ja nopeutta. Tehokkainta on tietysti molempien käsien ja jalkojen hyvä yhteistyö. Hyvin ympäripyöreä kommentti mutta yhtä ratkaisuahan ei ip-tilanteisiin ole, minkä varmasti kaikki vähänkin kamppailulajeja harrastaneet tietävätkin.
Tilanne ratkaisee sen mitä työkalua joudut käyttämään. Sangen harvassa ovat ne tilanteet missä voit itse valita.
Useista vastustajista ja potkimisesta kannattanee pitää seuraava mielessä:
Tärkeintä on liikkua koko ajan ja hakea parempaa paikkaa ja mahdollisuutta paeta.
Kun potkaiset joudut olemaan yhden jalan varassa jolloin liikkumisesi pysähtyy (jätetään ne liitarit omaan arvoonsa:-)
Eli en suosittele potkuja useita vastustajia vastaan mutta edelleen: Tilanne sanelee mitä sinun pitää tehdä.
On totta, että Tkd:stä löytyy muutakin kuin käsien roikottelua ja korkeita potkuja.
Monipuolisuus on kuitenkin seurakohtaista.
Monet Tkd seurat ovat syntyneet ottelu ja liikesarjapohjalta. Ip osuus on jäänyt vähemmälle poikeuksia lukuunottamatta.
Kyllä suomestakin löytyy monipuolisia Tkd seuroja ja sanoisin, että erittäin tasokkaita jotka kestävät kansainvälisen vertailun.
Ulkomailla Tkd kouluissa on hyvin yleistä, että harjoitellaan vain ottelua ja liikesarjoja vaikka lajin osa-alueisiin kuuluu paljon mutakin.
ITA:n alla toimivat seurat ovat keskittyneet laajemmin lähikamppailuun ja tuovat kieltämättä tasokasta ip opetusta Tkd ympyröihin, mutta eivät välttämättä ole niin hyviä taas kilpa Tkd:ssa, se tuskin on tarkoituskaan. Erilaiset vahvudet syntyvät juuri siitä mitä osa-aluetta painotetaan. Jos halutaan olla hyviä kilpailussa niin silloin opetuksen painotus on kilpatekniikassa jne..On hyvä kun löytyy vaihtoehtoja ja jokainen voi valita itselleen sopivan tavan harjoitella.
Et kovin paljon ole taekwondoa treenannut, jos väität lajissa treenattavan katoja. Ok, huono vitsi :-)
Taekwondo ei ole ensisijaisesti itsepuolustuslaji, eikä se pyri sellainen olemaankaan. Taekwondon vuosikausia jatkunut harjoitteleminen kehittää MYÖS itsepuolustustaitoa, monen muun asian ohella.
Tämänkaltainen painotus sopii ainakin omien havaintojeni perusteella suomalaiseen yhteiskuntaan parhaiten. Sotatilanteessa olevat maat sitten erikseen...
"Taekwondo ei ole ensisijaisesti itsepuolustuslaji, eikä se pyri sellainen olemaankaan."
Kiitos. Juuri tätä ajoin takaa.
Ei se tarkoita, että TKD olisi huonompi tai parempi laji. Pitää vain tajuta mitkä ovat ne omat tavoitteet ja vastaako laji niitä.
Niin, katojen lisäksi taekwondossa ei myöskään ole kimonoja, vaan dobokit, elikäs puvut.
Kata= Ennalta sovittu liikesarja jota tehdään joko ilmaan tai parin kanssa.
Gi/kimono/doboki/yms.=Puku johon kukaan Suomalainen ei kamppailu-urheiluharrastuksensa ulkopuolella sonnustaudu.
Harjoituspukuja on käytetty pitkään ja niillä on perinteensä, eikä niissä ole mitään vikaa.
Nopeasti kehittyvät uudet tyyli eivät käytä pukuja koska eivät ole ns. itämaisia lajeja, eikä heilä ole perinteitä joita pitäisi kunnioittaa.
Uusiolajien harrastasjille tulee helposti ylimielinen suhtautuminen muita lajeja kohtaan.
On hyvä muistaa, että on itämaisia lajeja joissa on osattu lyödä, potkia, heittää, kuristaa, sitoa ja käyttää aseita jo satoja vuosia.
Meidän pojista molemmat harjoittelivat itämaista kampailulajia. Neljän vuoden jälkeen toinen pojista lähti uusiolajin mukaan. Oli nähnyt lehdestä ilmoituksen kurssista lajin ohjaajaksi.
Poika kävi pari viikonloppukurssia ja nyt on ohjaamassa treenejä. Poikani joka jatkoi vanhaa lajiaan ei ole dennyt niin nopeasti, eikä heillä järjestetä semmoisia ohjaajakursseja viikonloppuisin. Itse harjoittelin Judoa pitkään ja tutustuin vähän vanhan Jujutsuun. En oikein lämpiä noihin uusuiolajeihin.
...äidillisestä opastuksestasi.
En itsekään lämpiä uusiolajeille mutta on niissä jotain kehitystä tapahtunut. Kyse ei nyt olekkaan lajien arvostelusta. Ei edes TKD:n vaan kyse on siitä mihin se soveltuu ja mihin ei.
Oletan, että puhumme nyt itsepuolustuksesta emmekä traditioista ja urheilusta? Eli se mielessä pitäen pari pointtia:
"on itämaisia lajeja joissa on osattu lyödä, potkia, heittää, kuristaa, sitoa ja käyttää aseita jo satoja vuosia."
Totta, mutta ajat muuttuvat. Ihmiset muuttuvat. väkivalta muuttuu. Emme liiku enää hevoskärryillä vaan autoilla. Molemmissa on pyörät mutta eri vauhtia niillä mennään vai mitä?
"Harjoituspukuja on käytetty pitkään ja niillä on perinteensä, eikä niissä ole mitään vikaa."
Eikö? Miksi sitten Japanin armeija ei reenaa samurai haarniska päällä? Miksi euroopan sotilailla ei ole ritarin haarniskoja?
Aikoinaan talonpojilla oli tarve naamioida harjoittelu johonkin yöasuun tai talonpojan vaatteisin jossain feodaalijapanissa. Miksi ihmeessä niin tulisi tehdä nykyäänkin JOS tavoite on IP-taito?
Jos tavoite on traditioiden vaaliminen ymmärrän puvun käytön täysin. Tämä on se mitä ajoin takaa: Itsepuolustus on eri asia kuin taistelulajit.
Epäilen että tällä senseillä ei ole minkäänlaista tietoa tai kokemusta TKD:sta, koska hän väittää ettei Taekwondo ole itsepuolustusta, olet varmaan vain katsonut telkusta pari matsia ja sen perusteella tehnyt johtopäätöksesi asiasta. Suosittelen asioihin perehtymistä.
Yleensä urheilulajeissa joissa tulee hiki käytetään erikseen jotain urheiluvaatetusta ihan hygienia syistä.
Eräät lajit esim. judo jujutsu. bjj... sisältävät runsaasti heittoja ja muuta vääntöä joten erillinen vahvistettu puku on pakollinen. Tavallinen vaatetus ei kestä montaa minuuttia tällaisissa lajeissa.
Hassua miten itse olen pystynyt reenaamaan BJJ:tä arkihousuissa ja t-paidassa.
Ymmärrän kyllä tietyissä lajeissa tarpeen käyttää erillistä pukua. Itsekin joskus reenaan eritoten mattoa gi päällä. Mutta jos harjoittelussa AINA käytetään tuollaista asustusta ei enää puhuta IP:n harjoittelusta.
Lisäksi haluan huomauttaa, että kirjoitit urheilulajeissa ja hyvä niin. Olen täysin samaa mieltä. Osassa URHEILUlajeja tuollainen asustus on vaatimus ja perusteltu.
Onko vastaus tulkittava niin että kun treenaa oikeita IP lajeja ei niissä treeneissä tule hiki eikä siellä otella täydellä kontaktilla?
Jos haluaa saada kamppailulajeissa tekniikat toimiviksi se vaatii paljon toistoa ja hikoilua. Sitä ei opi mielikuvaharjoittelulla eikä tekemällä muutaman hassun heiton tai potkun. Tavalliset vaatteet eivät kestä kovaa treeniä se on käytännössä testattu.
Jos haluaa korostaa sitä ip puolta niin ei se vaatetus juurikaan muuta tekniikan toimivuutta dojon ulkopuolella. No joo potkulajien harrastajat eivät farkut jalassa kovin sähäkästi päähän potki. Isoin ero tulee siitä millaisissa kengissä liikkuu ja millä alustalla tekniikan suorittaa. Kengät jalassa ulkona harjoittelu ei nyt niin kovin vaikeaa ja ihmeellistä ole että siitä kannatta erikseen hirveästi hehkuttaa. Se on erilaista mutta senkin oppii äkkiä.
Farkuilla, puvun housuilla jne. pystyy potkimaan aika esteettömästi sinne ylös, olen testannut.. Mistäköhän on lähtöisin tämä myytti rajoittavista vaatekappaleista? Tai ainakaan minun vaatekaapistani ei sellaisia vaatteita löydy jotka niin paljon rajoittaisivat. IP-tilanteessa tosin tällä ei ole niin suurta merkitystä. Kengät ne ovat minunkin mielestäni suurimmassa osassa, mutta jos osaa potkia hyvin ilman kenkiä niin todennäköisesti osaa vahvan perustekniikan ansiosta sopeutua siihen pieneen painopisteen yms. muutokseen. Ja kyllähän innokas kamppailuharrastaja treenaa muulloinkin kuin dojolla, eli ainakin tutustuu siihen miten tekniikat lähtevät erilaisilla asustekokonaisuuksilla.. =)
Kaikki käyttämäni vaatteet ovat sellaisia jotka eivät mitenkään haittaa potkujani.
aivan sama onko kengät ja farkut jalassa.
Jalka nousee kaikille korkeuksille.
Vain liukkaalla alustalla en suosittele korkeita potkuja, en voi suositella paljon muutakaan.
Liukas alusta ei ole kummankaan etu, se on haitta ja tasapuolinen molemmille.
Suomalainen versio sellaisesta on ITA Taekwondo.
Harrastin Taekwondoa muutamia vuosia ja siirryttäni ITA:aan huomasi, että en tiennyt itsepuolustuksesta aikaisemmin mitään.
Ei aika perinteisessä Tkd:ssä hukkaan mennyt.
Opin potkimaan, kunto nousi ja ottelusilmäkin kehittyi. Kiinnostukseni toisenlaiseen harjoitteluun lisääntyi kun ikääkin tuli lisää.
Tuntui luonnollisemmalta siirtyä Tkd vuosien jälkeen Tkd seuraan jossa opetetaan ip hommia kuin se, että olisin mennyt Krav magaan.
Ei sillä, että Krav magaa pitäisin huonompana, se on tehokas laji varmasti.
Entisenä Tkd miehenä vain siirtyminen toisentyyppiseen Tkd seuraan oli luonnollisempi vaihtoehto minulle. En kilpaile ja haluan oppia itsepuolustusta. On perinteisiä Tkd seuroja joissa on ip opetusta, mutta vanhassa seurassani sitä ei juurikaan ollut. Vanha seurani oli muuten hyvä ja siellä oli koviakin ottelijoita. Yhyteishenki seurassa oli vertaansa vailla ja siellä tutustuin todella hyviin kavereihin.
ITA seurassa harjoitusohjeklmaan kuuluu nyrkkeilyn lyönnit, alapotkut, pyyhkäisyt, heitot, mattotekniikat ja asetekniikat.
Tämä kaikki oli minulle ennen hepreaa, enkä perinteisellä Tkd taustallani suoraan sanottuna osannut mitään näistä kunnolla. Nyt kamppailumenetelmäni on laajentunut ja osaan puolustaa itseäni lähietäisyydellä ja myös maassa. Ainoa mikä ITA:ssa on samanlaista niin liikesarjat, ne kuuluu harjoitusohelmaan, siksi kai nimi Taekwondo on säilytetty.
Miksi liikesarjat on säilytetty harjoitusohjelmassa en tiedä. Luulen syynä olevan vanhan lajin perinteiden ylläpitäminen, ei unohdeta kokonaan mistä homma on alkanut.
"Entisenä Tkd miehenä".
Mukavaa tavata tuttuja täällä.
Huomasin nimesi aikaisemmin jo muissa keskusteluissa, mutta en ollut varma oletko tuntemani Kati. Ainahan me on sinua hyvänä jätkänä pidetty ja niin olet itsekkin sanonut.
Vanhassa seurassasi ip hommia on kehitelty paljon siitä kun olit treeneissä. Poikea joskus katsomaan.