Hei
Tahtoisin kuulla kovasti mielipiteitä, vaikka niitä asiattomiakin tuppaa aina tulemaan :D Elikkä minulla on 12 vuotias poika. Aikoinaan nuorena 18 vuotiaana tutustuin häneen isäänsä. Olin melko sinisilmäinen ja uskoin kun hän tahtoi pitää suhteemme salassa. Ei ollut vielä "valmis" julkiseen seurusteluun. Meillä oli n.2kk suhde / tapailu takanamme kunnes eräänä iltana luonani päädyimme sänkyyn. Olin aivan "rakastunut", kunnes menin yllätys käynnille hänen asunnolle ja missä en ollut koskaan käynyt. Näin minulle selvisi että hän olikin kihloissa ja asui "toisen"naisen kanssa. Jätin hänet omaan rauhaansa kunnes viikkoja myöhemmin huomasin olevani raskaana. Mietimme tilannetta ja hän ei halunnut pakottaa aborttiin vaikkakin sitä toivoi. Päätimme vanhempieni kanssa kuitenkin että pidän lapsen ja tuolloin myös miehen äiti oli yhteydessä ja lupasi että haluavat olla myös meidän elämässä. Toisin kuitenkin kävi. Isyystestien jälkeen he sulkivat minut ja ennenkaikkea lapsen elämästään kokonaan eivätkä sen jälkeen ole olleet yhteydessä. Minä tosin olen 3 kertaa 12 vuoden aikana ottanut yhteyttä poikani mummoon ja kertonut pojastani ja että häntä voisi tulla katsomaan koska vain. Samoiten isä on tiennyt aina että en kiellä häntä koskaan tapaamasti poikaansa koska poikahan on syytön kaikkeen mutta koskaan heistä kukaan ei ole halunnut nähdä poikaani, ja ovat toivoneet etten ottaisi yhteyttä. Nyt poikani on siis 12 vuotias, välillä kyselee isästään ja rehellisesti olen kertonut miten asiat aikoineen ovat menneet. Nyt minulle on kuitenkin syntynyt vahva epäilys siitä ,että miehen isovanhemmat(eli poikani isän isän vanhemmat) eivät tiedä pojastani mitään. He ovat n.75-80 vuotiaita. Olen miettinyt voinko yrittää ottaa heihin yhteyttä ja onko heillä oikeus tietää. Onko se minun tehtävä vai annanko koko suvun olla. Järkytänkö liikaa niin vanhoja ihmisiä ja kylvänkö riitaa kaikkien välille?
Lapseni on isätön, vai onko?
Jozzu
1
228
Vastaukset
- 18+9
Jos ovat kunnossa, siis ei dementoituneita, voit ehkä käydä pojan kanssa tai soittaa. Pojalla on oikeus tavata sukuaan! En tiedä voisiko lastenvalvoja auttaa, todennäköisesti hän voisi ainakin soittaa isälle, ehkä lapsen isoäidillekin.
Onhan tuo harmillista pojalle. Käytä poikaa neuvolapsykologilla joskus, niin että varmistutaan ettei hän kuormita mieltään liikaa tuolla isäkysymyksellä. Onko biologisella isällä muita lapsia? Silloinhan pojallasi on sisaruspuolia myös.
Keljusti tekevät miehen porukat mielestäni.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja1842679Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1482407Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061122- 64921
- 67894
Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20800Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait237797Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka283767Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies88759Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22708