Uusi viljelykasvi

Quinoan kasvatus

Eilen oli telkkarissa juttua tästä eteläamerikkalaisesta quinoa eli kinoa siemenkasvista.

Vaikuttaa melko lupaavalta tulokkaalta. Sattaisi olla hyvä rehukasvikin, kun kasvaa yli metrin pituiseksi, ja lypsylehmiä ajatellen sen siementen valkuaispitoisuus on huima. Ja siitä näyttää olevan lukemattomia eri lajikkeita olemassa, joten Suomen eri kasvuvyöhykkeille olisi mahdollista jalostaa kullekin sopivia lajikkeita. Onkohan se hallalle kuinka arka?

Sitten näyttää siltä, että sen kylvöä ja korjuuta varten ei tarvitse hankkia mitään uusia koneita.

3

317

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kokeilemaan vaan!

      Siitä vaan kokeilemaan! Hallan arkuuskin selviää kokeilemalla. Itselläni oli kokeilussa tänä kasvukautena soijaa, mutta lajikkeeni oli sen verran erilaisista olosuhteista, että ei tuottanut satoa.

      • Pitääpä kokeilla

        Kyseisen kasvin viljely kiinnostaa. Jotenkin tuntuu, että taidamme elää viimeisiä aikoja, jolloin nämä perinteiset heinäkasvit toimivat pääasiallisina rehuntuotannon lähteinä.

        Sattaa olla, että maissi ja tämä quinoa tulevat pian heinien rinnalle. Ja voihan niitä maailmalla olla sellaisiakin runsassatoisia ja pohjoisilla kasvuvyöhykkeillä menestyviä viljelykasveja, joita ei vielä ole täällä kokeiltukaan.


      • Kokeilemaan vaan!
        Pitääpä kokeilla kirjoitti:

        Kyseisen kasvin viljely kiinnostaa. Jotenkin tuntuu, että taidamme elää viimeisiä aikoja, jolloin nämä perinteiset heinäkasvit toimivat pääasiallisina rehuntuotannon lähteinä.

        Sattaa olla, että maissi ja tämä quinoa tulevat pian heinien rinnalle. Ja voihan niitä maailmalla olla sellaisiakin runsassatoisia ja pohjoisilla kasvuvyöhykkeillä menestyviä viljelykasveja, joita ei vielä ole täällä kokeiltukaan.

        Joo, suosittelen tosiaan kokeilemista. Olen itse kasvattanut vuosien aikana monenlaista kasvia pienemmässä ja suuremmassa mitassa. Isäni ja jo isoisäni teki ihan samaa. Isoisäni viljeli mm. mahoniaa 1930-luvulla varsin menestyksekkäästi http://fi.wikipedia.org/wiki/Mahonia. Isäni kokeili mm. maissia 1970-luvulla, sekä innostui sinimailasesta jossain vaiheessa.
        Minä olen viljellyt varsin lukuisia kasveja, joitakin jopa suuremmassakin mitassa ja niin, että teollisuuskin on ollut kiinnostunut välistä kokeiluista samaan aikaan.
        Tuo soijan kasvattaminen oli vain kokeilua pienellä alalla, kun en saannut sopivaa siementä hankituksi riittävää määrää ja kokeilin ihan toisella soijan siemenellä, mitä alkujaan oli tarkoitus.
        Maissia meillä oli tänäkin vuonna kasvamassa pienellä alalla, joka sitten kasvoikin melko hyvin näin hyvissä olosuhteissa. Maissin ongelma meillä vaan on, että sille ei ole tilallamme nykyään juuri käyttöä, kun karjaa ei ole enään.
        Olen koettanut ulkomailla matkatessani pitää silmiäni auki ja mahdollisuuksien mukaan tutustua paikallisten viljelijöiden tuotantoon. Maailmalla on kyllä mielenkiintoisia kasveja ja viljelytapoja!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      53
      3906
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      91
      2320
    3. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      45
      1982
    4. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      22
      1773
    5. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      28
      1516
    6. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      26
      1511
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      15
      1172
    8. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      31
      1118
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      109
      1074
    10. Emme voi elää velaksi, sanoi Riikka

      Valtionvelan odotetaan nousevan 86,3 prosenttiin bruttokansantuotteesta vielä kuluvan vuoden aikana. https://www.iltale
      Perussuomalaiset
      79
      1032
    Aihe