Mistä johtuu että videot jähmettyvät aina noin 55 sekunnin kohdalle, vaikka se on latautunut paljon enemmän. Tuo on alkanut juuri sen jälkeen kun uusi firefox-päivitys tuli asennetuksi. Välimuisti on tyhjennetty, mutta silti videot jähmettyvät.
Firefox jähmettyy youtube-videoita katsellessa.
rerererwe
15307
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Toimiiko muiden sivustojen videot oikein?
Muiden sivustojen videot jostain käsittämättömästä syystä näkyvät oikein. Missä voisi olla vika?
Onko Flash päivitetty?
Ei, mutta silti muiden sivustojen flash-viddeot näkyvät.
Entä jos kokeilet esim IE selainta? Toimiiko siinä Youtube videot normaalisti?
IE:ssä on mainossongelmia youtuben kanssa. Olen käyttänyt Operaa, mutta firefox torjuu mainoksia paremmin. Saisiko Operan mainostentorjuntaa parannettua?
Minulla IE 10 toimii Yotuben musiikkivideot vaikka en ole asentanut siihen Flashia!!!!??.
Avatessa kuitenkin vilahtaa teksti että tarvitset Flashin mutta videot kuitenkin alkavat pyöriä, mutta esin nelosen videot eivät toimi.
Samoin toimii FF 24.0 kohdalla. Avattaessa tulee ilmoitus että tarvitset Flasin, video alkaa pyörimään ja tuon ilmoituksen saa ruksista suljettua. Jos kuitenkin ruksaat että asenna Flash niin FF noutaa kyllä asennustiedoston mutta kun klikkaat että asenna niin se pysähtyy 7% kohdalle ja hetken päästä ilmoittaa että yhteys katkesi, Tuo sama ongelma oli joskus aikaisemminkin Foxin kohdalla. Myöskään IE ei asenna AdobeFlashia loppuun vaan pusähtyy 7% kohdalla kun asennusta kokeilin.
Mielestäni ongelma on Adoben puolella, samanlainen ongelma oli aikaisemminkin ainakin siinä että asennus ei edennyt loppuun asti.
Youtubesta on olemassa HTML5 versio ja IE10 tukee sitä: http://www.youtube.com/html5
En ole ladannut enkä ole mukana HTML5-kokeilussa eli ei ainakaan tuosta voi johtua se että minulla IE 10 näkyy Yotube vaikka Flasfia ei ole asennettu...!!!
Selain on Windows 7 Home
Korjaan siis käyttöjärjestelmä on tuo W7
Mutta todennäköisesti videot näkyy tuon HTML5 kautta jos flash playeria ei kerran ole asennettu IE10 selaimeen.
Noin voi olla en tunne juutuben sielunelämää tarkemmin.
Se tässä ihmetyttäälkin että videot näkyy ja äänikin kuuluu vain silloin jos Firefoxista poistaa Flasin käytöstä. Jos se on käytössä niin silloin ääni puuttuu mutta muuten videö pyörii.
Mulla puolisen vuotta vanha läppäri jossa windows 8 sekä Firefox. Satunnaisesti Firefox on jossain vaiheessa ruennut takkuilemaan, kerran kaatui niin kertakaikkisesti että kone lakkasi reagoimasta täysin mihinkään, virrat oli pakotettava pois virtanappia pohjassa pitämällä.
Tänään rupesi youtube videot takkuilemaan niin ettei katselusta tullut mitään, muutama sekunti videota, muutama sekunti pysähtynyttä kuvaa, audio kyllä kulki sulavasti eteenpäin.
Flash on ajantasalla.
Poistin ruksin Firefoxin kohdasta "Käytä laitteistokiihdytystä jos mahdollista" ja otin muutaman tarpeettoman liitännäisen pois käytöstä, esim. office ja photogallery sekä wildtangent games niin takkuilu loppui siihen.
Outoa kun luulisi että laitteistokiihdytys nimenomaan auttaisi suorituskykyä mutta näissä vehkeissä ei näytä arkijärki riittävän :/
https://support.mozilla.org/fi/kb/firefox-kayttaa-liikaa-ram-muistia#w_firefoxin-laitteistokiihdytyksen-tarkistaminen
"Firefoxin laitteistokiihdytys vähentää muistinkäyttöä jakamalla kuormitusta näytönohjaimen kanssa."
Luulisi tämän auttavan takkuiluun mutta ei näemmä. Voi riippua toki konemallista ja näytönohjaimesta.
Firefox ei ole entisensä. Pikkuvikoja ja hankaluuksia kuten tämä youtube-videoiden jämähtäminen. Minulla se tapahtuu kun yritän vaihtaa parempaan resoluutioon.
Evästeiden päälle/pois kytkeminen on epäselvää. Jotkin sivut ilmoittavat, että evästeet eivät ole käytössä vaikka pitäisi olla.