Poliisi, harmaa talous ja järki

Hu-huu!!

Muistaakseni siellä poliisin takalaatikossa oli teksti, että "harmaa talous, musta tulevaisuus" ja että " välistävetäjä vetää välistä kaikilta". Näitä paikallisia yrityksiä ja yrittäjiä tunteneena toteaisinkin, että Kaarinan poliisin takaluukussa lukee " harmaa talous, poliisin sujojatti" ja että "välistävetäjä on poliisin ystävä". Kummaa miten ne samat yrittäjät jotka vetävät itse välistä saavatkin poliisinkin huomion pikemminkin työttömään kuin toiseen välistävetäjään. Niin siellä taas autokorjaamon herrat virnistelevät ja hokevat, että luulen tietäväni rahojesi alkuperän ja että minä olen rehti ja sinä rikollinen ja näin sitten se poliisikin toimii. Kertaalleen olen tuolla oikeudessa käynyt tiliotteideni kanssa ja voittanut ja saman asian kanssa voin mennä uudestaankin. Että kenen rahoissa ja tileissä täällä oli vikaa?

2

160

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ohi vaan

      Voisitko hieman avata tuota "autokorjaamon herrat virnistelevät ja hokevat, että luulen tietäväni rahojesi alkuperän".

    • turhautunut2

      Kun ei liikuta varojaan tileillä niin eipä niitä näy:) Neidit pankissakin tykkää kun maksaa ain käteisellä laskut ja eipä kysele alkuperää olkoon kuin isosta summasta kyse...hmmmm.Itse on vain niin tyhmä ettei ole osannnu kiertää näitä systeemejä.Kyl siin rahoiksi lyö ko samaan aikaan repii ansiosidonnaiset ym.muut tuet ja samaan aikaan tekee ns.harmaata duunia täydellä palkalla.Et sillai.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7383
    2. 78
      4903
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      79
      4799
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      132
      4218
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      8
      2998
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2629
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      40
      2531
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      46
      2176
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      10
      2171
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1810
    Aihe