Niin he sanoivat; mies saunatontun oloinen. Tarinat elävät omassa maailmassaan. Tai kissat. Monet uskovat niiden elävän maailmassa, jota ihmiset sanoisivat parapsykologian maailmaksi.
Huomasin letkeillä luontomatkoillani lähiseutuni alueilla lähitalojen kissoja. Puhun eläimille. Kissojen kanssa vaihdamme ajatuksia, samoin hevosten kun ne ovat levollisia.
Tietysti ihmistenkin kanssa, vaikkei niitä ole mailla ei halmeilla. Uni ja valve-elämä sekoittuvat helposti. Sellainen jättää jälkensä. Jos sitä onkin muuttumasaa saunatontuksi?
Haltijaväkeä siis?
3
144
Vastaukset
- That´s it
Sinustahan voisi tulla vaikka aivan uusi Jarno Alastalo.:)
- Sama Ruutana
-"Niin." Sanoi myös saunanportaalla istuva saunatonttu kissalle, joka oli pysähtynyt vaihtamaan muutaman ajatuksen, kesken kiireisen hiirenpyyntihetken.
-" Eivät ihmiset enää usko meihin, eivät haltioihin, eikä peikkoihin. Uskoisivat, jos näkisivät, mutta kun eivät usko, eivät voi nähdäkään."Saunatonttu jatkoi.
-" Eivät näkisi kissojakaan, elleivät uskoisi niihin." Sanoi hän, nousi ja livahti sisään saunaan. Kapusi kai saunan vintille, siihen savupiipun kupeeseen nukkumaan. Lämminhän siinä vielä oli, ....saunailtana. - aikansa kutakin
Poika on omituinen, sanoi mummo kerran puoliksi ajatuksissaan. Kuulin sen. En suuttunut. Oli vahva mielikuvitusmaailma.
Hiukan uskonnollismielisessä kodin ilmapiirissä minusta tuli aikaa myöten pelokas ja syrjään vetäytyvä. Upposin aina vaan syvemmälle mielikuvitusmaailmaan.
Kun tunsin, että sain liikaa pataan syyttä suotta, niin sitten rakensin lasisen kupuni, sen ydinsodankin kestävän. Pujahdin sinne sekunnin murto-osassa.
Niin minusta tuli saunatontun oloinen mies. Mutta. Aikansa kutakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Oletko kertonut jo muille tunteistasi?
Ystävillesi esimerkiksi? Minä en ole vielä kertonut kenellekään tästä meidän jutusta.683198Kesä, kesä!
Veikkaan, ettet juuri nyt ikävöi minua, ehket enää koskaan? Näkemättömyys on laimentanut tunteet, ja katselet iloisena k91851- 1111740
Miksi sanotaan että Suomella on suuri armeija, tykistö jne.
Asioita tarkemmin seuranneet tietävät että tuolla Ukrainassa palaa kuukaudessa sen verran mitä Suomella on kokonaisuudes2241249- 1291048
- 99992
- 60944
Miksi nuori ottaa hatkat? Rajut seuraukset: seksuaalinen hyväksikäyttö, väkivalta, huumeet...
Lastensuojelu on kriisissä ja nuorten ongelmat kasvussa Suomessa. Hatkaaminen tarkoittaa nuoren luvatta poistumista omil67926- 84869
Shokki! Suuri seikkailu -kisassa todellinen jättiyllätys - Tämä muutos järkyttää varmasti monia!
No nyt on kyllä aikamoinen ylläri, peli todellakin kovenee…! Lue lisää: https://www.suomi24.fi/viihde/shokki-suuri-seik6865