Mitä liimaa resiinimalliin?

Mazdan liimalasi

Minulla on tuollainen NEO Scale Modelsin Mazda 323F resiinimalli 1/43 mittakaavassa ja sen takalasi (asetaattia ehkä koska hyvin läpinäkyvä ja ohut) on irti toisesta reunasta. Millähän liimalla tällaisen saisi takaisin?
Takaluukun lasissa on musta reunus, musta väri on "lasin" sisäpuolella mikä saattaa heikentää tarttuvuutta, kokeilin jo erikeeperillä mutta ei pysynyt.

Mazda on siis tuollainen:
http://neoshop.replicars.nl/detail.php?nr=161066&massstab=&marke=Mazda

2

316

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sotkamallari

      Ainakin sotilaskalustomallien puolella resiinimallit kasataan käyttämällä pikaliimoja, Pacer Zap-A-Gap-liimasarja taitaa olla yleisimpiä mallaripiireissä Jenkeissä ja meilläkin, itse käytän tuon sarjan tuotteita.

      MUTTA: pikaliiman liuottimet höyrystävät siten nuo yleensä asetaatista valetut ikkuna-osat sumuisiksi, Zapilla on myös Zap Poly niminen versio, joka ei höyrystytä ikkunoita https://sabe.fi/hobby/?lang=fi&prodid=7754&grpid=1504.

      Itse olen tuolla liimaillut yhden 1:35 sotakuplan ja parin 1:35 resiinisen kuorma-auton ikkunat.

      Tai sitten olen käyttänyt tavallista 2-komponentti epoksia. Epoksia löytyy ihan suurempien markettien liimaosastoilta suuremmissa kaupungeissa ja osa harrasteliikkeistä, jotka myyvät lennokkitarvikkeita, löytyy usein myös juuri esim. Zap:in epoksia. Huono puoli vain on kahden eri liiman osasen sotkeminen toisiinsa ja sen jälkeen siisti levittäminen, erityisesti kokemattomalla on riski helposti levittää liikaa tavaraa ja sotata lasi. Päästään 5mm matkalta teroitettu hammastikku ja pienimäärä kerrallaan töpöttämällä saa siistiä jälkeä. Tosin vakaata kättä tietysti tarvitaan. Saatavuuden Suomessa voi helposti tarkistaa Googlen kautta, eli mikä sinua lähimpänä oleva liike myy, jos päätät käyttää.

      Pääsääntöinen ero pikaliiman ja epoksin käytön välillä on ollut se, että pikaliima ei sovellu hyvin rasitukselle alttiisiin kohteisiin, epoksi taas sopii rasitukselle joutuviin jäädessään hieman elastiseksi. 1:43 tosin sen verran pieni, ettei vielä merkitystä, mutta jo esim. 1:24 lasiosien liimauksessa on jo vaikutusta. Tosin huonona puolena parilla epoksilla tuntuu olevan lievä kellastuminen etenkin aikaa myöten.

      Eri-Keeper ja muut valkoiset liimat ovat yleisesti kyllä käytetty ikkunoiden liimauksessa, mutta huono tarttuvuus on pitkä miinus ja saumat eivät kestää mitään rasitusta vähänkään suuremmassa osassa (tuulilasi).
      Itselläni on muutamasta normaalista injektiovaletusta (normirakennussarja) ajoneuvosta sivulasi tai tuulilasi pudonnut, kun nostanut suoraan pohjasta yhdestä kohtaa ja runko elänyt.

      Myöhäinen vastaus, toivottasti tästä olisi jotain hyötyä.

      • Mazdan liimalasi

        Kiitos vastauksesta, varmasti on hyötyä kun en ole vielä erikeeper kokeilun jälkeen mitään osannut tuolle tehdä.
        Pitää koettaa jossain vaiheessa tuota kaksikomponenttiliimaa. Toivottavasti se musta lasinreunus ei haittaisi tarttuvuutta tällä liimalla. Musta väri on siis lasin sisäpuolella eli liima tulisi sen mustan pinnan ja korin väliin kuten oikeassakin autossa:
        http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/1/13/Mazda_323f_rear_20080301.jpg


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita

      sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi
      Maailman menoa
      206
      5791
    2. Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä

      On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..
      Maailman menoa
      106
      5670
    3. Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä

      Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi
      Maailman menoa
      192
      4661
    4. Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään

      voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa
      Maailman menoa
      51
      4063
    5. Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään

      mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät
      Maailman menoa
      61
      3960
    6. Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin

      ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali
      Maailman menoa
      31
      3596
    7. En koskaan tule sinulle tätä kertomaan

      Kun kirjoitin sinulle viimeisintä viestiä, huomasin kyynelten valuvan poskiani pitkin.
      Ikävä
      21
      1503
    8. Saatoin tehdä elämäni isoimman virheen

      Otsikko kertoo kaiken. Miksei kaikki voi olla yksinkertaisempaa?
      Ikävä
      130
      1410
    9. Kova ikävä parittelukumppania täällä korvessa

      Mutta muuten kyllä on rauhallista.
      Ikävä
      27
      1115
    10. Jotenkin tämä

      tilanne taas eskaloitui ja saat mut roikkumaan täällä palstalla. Turhaan. Ei nämä tekstit sua koskaan tavoita. 😭
      Ikävä
      33
      980
    Aihe