Suhde alkoholiin raitistumisen jälkeen?

Hymyilevä raitis

Millaiselta muiden alkoholin käyttäminen nykyisin tuntuu?
Millaisena näet itsesi ja persoonasi vuosina kun vielä joit ?
Millaiselta sairaudelta alkoholismi tuntuu?
Mitä sait raittiudelta?
Miten raitistuessa persoonasi muuttui ja mitä läheiset huomasivat?

Minulle vuosien raittiuden jälkeen alkoholi on yhdentekevä.
Voin olla juhlissa jossa kohtuukäyttöä ilman mielihaluja käyttää itse.
Olisi käsittämätön ajatus juoda ja vaikea ymmärtää miksi
käytin joskus sillä päihtyneenä olo tuntuisi järjettömältä .
Näen olleeni juodessani sairas ja se ajatusmaailma vieras
raittiina. Ongelma joskus etten enää tajua kenenkään päihteiden käyttöä
vaan pidän tällaista ihmistä ongelmaisena hakiessaan
vääristynyttä tajunnantilaa huumausaineesta.
Näen alkoholin kuten huumausaineet normaalielämään
kuulumattomana ,pakoa todellisuudesta.
Käyttö osoitus mielen heikkoudesta, kohtuukäytön ymmärrän ruoan yhteydessä.
Sain raittiudesta elämäni takaisin , huumorintajuni ja mielenrauhan.

5

373

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • "Millaiselta muiden alkoholin käyttäminen nykyisin tuntuu?"
      - Muut saavat juoda niin paljon kuin sielu sietää, tai olla juomatta.

      "Millaisena näet itsesi ja persoonasi vuosina kun vielä joit ?"
      - Ärtynyt, ahdistunut, keskittymiskyvytön, ja ennenkaikkea levoton ja rauhaton.

      "Millaiselta sairaudelta alkoholismi tuntuu?"
      - Hitaasti ja salakavalasti hiipivä riippuvuus, joka lisää juotettuna kasvaa ylivoimaiseksi.

      "Mitä sait raittiudelta?"
      - Levollisuuden, mielenrauhan, ja tasapainon. Toimintakyvyn kaikessa, jolloin omat asiat on voinut laittaa kuntoon.

      "Miten raitistuessa persoonasi muuttui ja mitä läheiset huomasivat?"
      - Psyykkinen kestokyky on parempi kaikissa tilanteissa, ja ulkonäkö muuttui terveemmäksi.

    • temppisp

      "Millaiselta muiden alkoholin käyttäminen nykyisin tuntuu?"
      - Olen pääosin ulkomailla nykyään, täällä ei muiden alkoholin käyttöä juurikaan huomaa mutta Suomessa käydessäni lähinnä säälittää...

      "Millaisena näet itsesi ja persoonasi vuosina kun vielä joit ?"
      - Olin nuori 15 - 35v, tuhlasin paljon elämästäni juomiseen, menetin paljon mutta olin lähinnä elämässä vaeltaja jolla ei ollut suuntaa elämälle eikä aluksi taitoa päästä pysyvästi irti alkoholista. Itsevarma raukka paskiainen.

      "Millaiselta sairaudelta alkoholismi tuntuu?"
      - Juodessa se tuntui tuholta, hallittuna se tuntuu mahdollisuudelta ymmärtää elämää, antaa myös mahdollisuuden tehdä oikeita valintoja ja valita seuransa paremmin.

      "Mitä sait raittiudelta?"
      - Olen saannut vajaassa neljässä vuodessa elämäni takaisin, olen hävittänyt reilut 33kg painoa, olen paremmassa kunnossa kun armeijasta tullessani, olen päässyt kansainväliseen työhön ja menossa uralla eteenpäin. Upea tyttöystävä ja vajaa sata tonnia tilille kertynyttä rahaa 50t vuosivauhdilla säästän...

      "Miten raitistuessa persoonasi muuttui ja mitä läheiset huomasivat?"
      - Entisen itsevarmuuden jälkeen olen todella nöyrä, olen etenkin nöyrä alkoholismia kohtaan ja toivon ettei tarvisi ikinä enään juoda. Olen myös aikaansaava ja jokseenkin aivot on palautuneet normaaleiksi joten itsestä tuntuu että järkikin leikkaa aikalailla.

      Alkoholismistani sen verran että minulla oli tarve juoda joka viikko, lähes joka perjantai ilta humalaan saakka ja pahimmillaan myös Lauantaina. Olen onnellinen että näin ei ole enään. Ikävää on että Suomessa tuota pidetään normaalina eikä alkoholismia tunnisteta itsestä.

    • tapakäyttöä

      "Alkoholismistani sen verran että minulla oli tarve juoda joka viikko, lähes joka perjantai ilta humalaan saakka ja pahimmillaan myös Lauantaina.
      Olen onnellinen että näin ei ole enään. Ikävää on että Suomessa tuota pidetään normaalina eikä alkoholismia tunnisteta itsestä."

      No, ihan kohtuukäytön rajoissa tuo on. Ei noin vähäinen alkoholinkäyttö tee vielä kenestäkään alkoholistia.

    • Josko raittius

      Yli 40 vuoden ryyppäämisen, olen nyt 61v. mies kokemuksella sanon. Jokainen täysin raitis päivä, viikko, kuukausi on voitto elämässä.

      Kuivia kausia tuohon reiluun 40 vuoteen toki mahtuu eri pituisia jaksoja.
      Jokaisen ryyppyputken jälkeisessä raitisteluvaiheessa vannotaan loppuelämän kestävää täysraittiutta. Aina ovat läheiset joutuneet pettymään.

      Eli raittiutta kestää siihen asti kun viinan himo saa jälleen vallan ja viinaa on saatava vaikka mistä. Juoppo keinot keksii.

      Raittiit jaksot, pisimmillään parin vuoden mittaiset, olivat kyllä tavallaan, sen hetkiseen elämäntilanteeseen nähden elämäni parasta aikaa. Mm. lapsen syntymä.

      Mutta aina taustalla kuiskutteli Viinapiru. Josko ottaisin vain parit rentouttavat, vain ne parit. Niistä parista tuli sitten muutaman päivän/ viikon putki. Ei mitään katuoja örveltämistä vaan siistiä tissuttelua aamusta iltaan.

      Toki kuivilla olo on juopolle terveempi olotila, kuin totuttu viinanhöyryinen fiilis, jonka jokapäiväiseen hankkimiseen kuluu niin rahaa kuin muitakin voimavaroja.

      Eli. Aina kunnolla selvittyä elämä on toki parempaa kuin kännissä, mutta jokin siinä nousuhumalassa kiehtoo, että sitä aina vaan haluaa tavoitella. Valitettavasti.

    • perseenhaju.

      Itsellä lyhyempiä raitistelujaksoja.

      Paska ei haise enään määnneelle lihalle. Perseen hikoilu vähenee. Suihkussa tulee käytyä. Kissankusihiki on hävinnyt ja ehkä järki toimii hivenen paremmin. Viikon mittaisia putkia on ollut ennen ja nyt ne ovat jäämässä pois.

      Viikon putken jälkeen alaselkä oli kipeä ja krapula aiheutti hulluja olotiloja. Alkoholin käyttö morkkisineen on mennyt niin kovalle, että olen lopettelemassa sen käyttöä kokonaan.

      Niin ja lopuksi vielä silaus pallihikeä, eikä se niin voimakasta enään ole, kun peseytyy kunnolla.

      Vaihdetaan viina kahviin, raitisteluun!

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      91
      4453
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      232
      1739
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      76
      1440
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1140
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      330
      1072
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1060
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      49
      1029
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      141
      982
    9. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      944
    10. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      99
      933
    Aihe