Shampanjaindeksi kertoo että taantuma on ohi

Shampanjankulutus on kääntynyt nousuun ja yleensä se vahvistaa taantuman päättymisen. Tästä seuraa että taas alkaa asuntokauppakäymään ja hinnat nousevat pitkään.
16235
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Et sitten malttanut nouttaa Lukin kehoitusta,vai vielä shamppanjaa?kun et kuitenkaa osta etkä myy.

Äänestä

Shampanja ja kuohuviini on naisten ja homojen juomaa.

Äänestä
  • Samoin siideri. Valkoinen heteromies ei juo alle 38-prosenttisia, ja nekin juodaan raakana.

    Äänestä

Nämä homoekspertit tuskin heteroiden kanssa paljoa ehtineet aikaa viettää...

Äänestä

Keitän itse omat kiljuni, eikä maksa paljoa. Siinä teille indeksiä.

Äänestä
  • Ok-kiljusuurmestari, eikö omakotitalossa voisi tehtä pontikkaa?

    Äänestä

  • Kysyn vaan kirjoitti:

    Ok-kiljusuurmestari, eikö omakotitalossa voisi tehtä pontikkaa?

    Voihan pontikkaa tehdä myös kerrostalossa.
    Aijoo, unohdin, että niissä asuu nykyisin väkeä, joka ei osaa edes haravoida itse..

    Äänestä

  • UPDATE_10228569 kirjoitti:

    Voihan pontikkaa tehdä myös kerrostalossa.
    Aijoo, unohdin, että niissä asuu nykyisin väkeä, joka ei osaa edes haravoida itse..

    Miksi tehdä pontikkaa kun Virosta saa alle vitosella puoli litraa 40% vodkaa?

    Äänestä

  • Helsinkiläinen kirjoitti:

    Miksi tehdä pontikkaa kun Virosta saa alle vitosella puoli litraa 40% vodkaa?

    ne juomat sieltä Virosta tuo ilmaiseksi?

    Äänestä

Nouseehan se kulutus, kun yhä useammassa firmassa juodaan pitkäaikaisten työntekijöiden lähtömaljat. Eihän duunari muulloin kuohujuomaa saakaan.

Äänestä
  • heh, meiltä lähti 2 kaveria, eläkesijoittelulla keväällä, kilistettiin.
    Hyvin se xo-lahja kuulemma maistunut, mutta ei kummallakaan ole mitään hätää.

    Äänestä

Mitä minä sanoin.t Luki.

Se on ohi nyt.ajat on toiset,pahemmat kuin 1990 luvun lamassa.

Eihän se teille varmaan tullut yllätyksenä.

Äänestä
  • Velkainen luulee mökillään saavan saman kuin esim:parivuotta sitten,ei ei ei ei saa....jos arvioidaan parivuotta sitten jokin asunto ok-taloissa tuonne 350000e katveseen niin nyt ei tule ostaaja edes 250000e,ei tuu niin ei tuu.

    Eräskin ylpeä velkaveikko huuteli Lukille levottomia,ei huutanut sen jälkeen kun pläjäytin hinnat kasvoille,150000e huusi tönöstä sanoin etten maksa 40000e ja en ole edes valmis ostamaan silläkään enään.

    Oli siinä velka muuli hoo moilasena,varmasti meni laittamaan päätään sekaisin ,aivan jäi ukkokääkkä seisomaan paikalleen melkein tippui polvilleen.

    Siinä velkaisen suu loksahti,kun kerroin että ostin jokunen vuosi sitten tuosta melko läheltä paremman ja täräytin hinnan ukkolle kasvoille,varmaan pisti pään tyynyyn sinä kovin nöyrästi.

    Äänestä

Hyvä Luki, niin sitä pitää!
P.s Sä olet meidän kaikkien idoli, onko sulla jo oma fan-klubi?

Äänestä

Niinpä.

Vaikeeta sanoa mikä muutos tulee jäämään pysyväksi. Siis vaikka talous piristyisi tulevaisuudessa. On ollut teknokupla, kännykkäbisnes, verkkonokia...mikäs seuraavaksi.?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Ostitko ajoissa? kirjoitti:

Shampanjankulutus on kääntynyt nousuun ja yleensä se vahvistaa taantuman päättymisen. Tästä seuraa että taas alkaa asuntokauppakäymään ja hinnat nousevat pitkään.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu