Finikor Brilliant

Uusi auto

Mitä mieltä kansa on Finikor Brilliant maalipinnan käsittelystä?Lähteekö pois konepesussa,kannattaako metallihohtopinnalle,onko hinta/laatu kohdallaan?

1

2076

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Uusi kuutonen

      Itse otin tuon käsittelyn uuteen metalliväriseen autoon vuosi sitten. Hinta on aika kallis ja ei se autoa tee mitenkään erityisen kiiltäväksi. Autoa kuuluisi pestä mukana tulevalla hoitoaineella noin kerran kuussa, mutta olen pessyt sillä auton mökillä vain yhden kerran vuoden aikana. Hoitoaine poistaa lian ja tekee maalipinnasta kiiltävämmän. Heti kun tuota hoitoainetta käyttää, niin maalipinta saa uutta kiiltoa. Silikonipitoista vahaa ei saa käyttää ja tuon hoitoaineen käyttö siis korvaa vahan.

      Minulle on kuitenkin tärkeämpää käsittelyn maalipintaa suojaava vaikutus kuin maalipinnan kiilto. Käsittely ei lähde konepesussa ja suojaa hyvin maalipintaa tiesuolan ja auringon vaikutuksilta. Harjapesujen naarmuttavaa vaikutusta käsittely ei poista, mutta auto on helpompi pitää puhtaana eli myös harjattomalla pesulla saa auton helpommin puhtaaksi.

      Käsittelyllä on 2 vuoden takuu ja jotta takuu säilyy, niin autoa pitää käydä näyttämässä Finikorilla vuositarkastuksessa. Suosittelen laiskalle auton hoitajalle, joka ei jaksa jatkuvasti vahata tai pestä autoaan. Puhtaasti taloudellisesti ajatellen käsittely ei kannata, koska riittävän usein tapahtuva vahauskin ajaa saman asian.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rakastan sinua

      Kohta sanon tämän livenä, älä pelästy.
      Ikävä
      121
      1688
    2. Miksköhän mä oon tuolla

      Joskus antanut ymmärtää että olisin sun rinnoista pelkästään kiinnostunut 😂😁🤭 ja sä säikähdit että koskisin ilman lup
      Ikävä
      16
      1372
    3. Tiedätkö miten pahalta tuntui

      Kun vetäydyit? Ei kuukausiksi vaan vuosiksi.
      Ikävä
      61
      980
    4. Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TARINALTA ISOISÄSTÄ, JOLLA ON PARTA

      Pinnalliset käsitykset korkeammasta Todellisuudesta Heti kun luomisen motiivi tuli esiin - se haisi RAAMATULLISELTA TAR
      Hindulaisuus
      329
      972
    5. Epäiletkö että kaivattusi

      On tai on ollut ihastunut sinuun?
      Ikävä
      65
      826
    6. J miehestä oikeaa

      Nimeä ei voi tänne julkaista mutta kannattaa olla varuillaan jos ”aistit” auki t nainen
      Ikävä
      75
      798
    7. Onko Lahdessa juhannuskokkoa?

      Entä vähän kauempana?
      Lahti
      1
      760
    8. Vanhemmalle naiselle

      Juhannussauna on lämpiämässä. 🌿🥵💦
      Ikävä
      46
      731
    9. Kysyit firman bileissä..

      .. että tulisinko luoksesi yöksi... Oliko se vain heitto. Mitäs jos olisin tullut? Naiselta
      Ikävä
      9
      671
    10. Miksi Suomessa uskotaan Usan kanssa tehtyihin sopimuksiin

      Kaikki viestit Usan suunnasta on ollut jo pitkän aikaa sen kaltainen että muiden liittolaismaidenkin sotilaallista autta
      Maailman menoa
      60
      653
    Aihe