Mokkulalla Langaton lähiverkko?

FraterM

Moro.

Tarvisi apua, että kuinka saada mokkulalla ja reitittimellä aikaan Wlan. Tarvisi sitä Xboxia varten.

Mulla on ZTE:n 4G mokkula, mallia MF823 ja TeleFinlandin 50meganen liittymä.

Reitittimeksi mulle paikallinen Citymarketin mies myi TeleWellin TW-EAV510

Mukana olevassa manuaalissa selitetään kyllä miten laitetta käytetään, mutta niin teknisellä murteella, ettei perus koneenkäyttäjä sitä ymmärrä.

Niin kysymys käy, voiko näillä laittein saada aikaan lähiverkon, jota voi hyödyntää Xbox360:llä. Ja jos voi, niin arvostaisin selkokielisiä ohjeita tyhmälle.

5

901

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei se pelaa
    • Heiskanen
    • osta joku muu

      Jos mainitsit myyjälle että laitteen pitäisi toimia tuon MF823 tikun kanssa, palauta laite ja ota tilalle toimiva laite tai rahat takaisin.

    • reititinreiska

      Minulla on tuo samainen TW-EAV510 reititin, mokkulana Huawei E392. Reititin on telkkarin alla, tellkariin on kytketty LAN-piuha, langattomassa verkossa on pöytäkone ja läppäri, molemmissa Windows 8.1. Windowsin asennuksen yhteydessä annoin vain reitittimen 8-numeroisen verkkotunnuksen, jatkossa yhteys muodostuu automaattisesti. Fantastisen mukavaa!

      • reititinreiska

        Niin ja mokkula on reitittimen USB-reiässä, jäi kertomatta.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 20v on otettu kiinni

      Tulipalo oli sytytetty joten murhasiko ex omat lapsensa ja heidän Äidin. Tuskin sitä kukaan ohikulkijakaan sytytti.
      Savonlinna
      172
      10422
    2. Mitä meidän välillä

      Tapahtuu lopulta?
      Ikävä
      55
      2833
    3. IL - Auerin lapsia oli houkuteltu rahalla Annelin puolelle?

      16:12 Outoja väitteitä Sijaisäidin mukaan Auerin lapsia koetettiin houkutella nettipalstoilla muuttamaan kertomuksiaan
      Maailman menoa
      82
      2568
    4. 86
      2402
    5. Savonlinan perhesurma, epäilty mies romani, äiti kantaväestöä

      https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011676508.html Savonlinnan seudun romaniyhdistyksestä kerrottiin lauantaina IS:lle, e
      Maailman menoa
      148
      2129
    6. Savonlinnan murhapolttaja romani

      Ainakin IS kertoo. Arvasin heti ettei ole normi valkolainen suomalainen.
      Maailman menoa
      244
      1978
    7. Ei me taideta

      Pystyä kokonaan olemaan erossa.
      Ikävä
      45
      1421
    8. Kun aika on oikea niin

      Tupsahdat uudelleen tai löydän edes melkein yhtä ihanan ja joudun tyytymään... Suukko poskelles. 😘 Viattomasti vain.. �
      Ikävä
      13
      1405
    9. Muutama vuosi sitten oli pulaa hoitohenkilökunnasta

      Nyt heitä sanotaan irti. Tarve ei ole hävinnyt mihinkään, ei myöskään raha jolla ihmisten työnteosta maksettiin; raha va
      Maailman menoa
      121
      1225
    10. Ilouutinen: Osmo Peltola jo teini-iässä, silti yhdessä Peltsi-isän kanssa taas tv:ssä!

      Ihan paras parivaljakko: Peltsi-isä ja Osmo-poika. Tämä on kyllä sellaista hyvänmielen telkkariohjelmaa, josta kukaan ei
      Tv-sarjat
      34
      883
    Aihe