Minulle räätälöidään tälläinen, pääsen leikkimään 4 tunniksi kun olen tehnyt vain 30 vuotta töitä, jos en ota vastaan, saan karenssia tjs.
Onko kokemuksia ja neuvoja vastaavista. Ymmärrän mikäli työ järkevää ja siitä saa palkkaa, tälläinen ei mene jakeluun. Mielummin talkoilla vaikka lähipiirissä.
Onko kokemuksia ja neuvoja vastaavista. Ymmärrän mikäli työ järkevää ja siitä saa palkkaa, tälläinen ei mene jakeluun. Mielummin talkoilla vaikka lähipiirissä.
Vastaukset 17
Vanhimmat
Onhan se kai otettava vastaan ja samalla haettava aktiivisesti töitä, jotka tuntee omikseen tai koettaa päästä jollekin järkevälle kurssille/koulutukseen.
Toivottomalta näyttävää nöyryytystä tuntuu olevan tämä neljän tunnin pakkotyö.
Ja jos toimettomuuteen ei aktiivityössä ole oppinut, niin näin sekin taito tulee näköjään ihan kuin kaupan päälle.
Itse onneksi eläkkeellä, mutta aikuisten päivähoidossakin ns.koulutuksessa työssäolemisen välissä ollut.
Asiasta pitäisi puhua enemmän julkisuudessa.
Kukaan aktiivityötä tekevä ei halua "pummistatukselle".
Rahasta ainakaan ei tällaisessa "viriketoiminnasta" ole puute valtion/kunnan puolelta,koska on varaa maksaa toiminnan vetäjille ja tarvittavien tilojen vuokran maksuun ynnä se 9euroa per tunti.
Maksetaankohan tähän EU:tukia ja onkohan tämä joku EU säätö, vai miten valtiolla on varaa?
eiköhän se ole 9€/päivä?
Tolle 9epäivä laitetaan noita alkoholistuneita ja jotenkin vähä-älysii saavat kuulema ruuankin.
Otahan demari asioista ensin selvää.
Pajatyöt ja työkokeilu perään niin oikeista töistä turha ennän haaveilla kun huono leima.Saa myös kuumotella kun joukossa myös joskus yhteiskuntapalvelu tyyppejä joista ei saa erikseen mainita.
Ja jos 4h niin puolet siitä ja sillä kutannetan ruoka ja kahvi sulle ja jos et kahviii/teetä juo ei se rahallisesti hyödytä sinnuu.
Kohta pääsee antamaan ammattitaitonäytteitä ihan ilmaiseksi ja töitäkin pitää tehdä persnetolla.
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016041821435690_uu.shtml
http://www.iltalehti.fi/uutiset/2016041221405315_uu.shtml
Firmat kukoistukseen ilmais- ja halpatyövoimalla.
kyllä tarjan pimeen viinin paarista hommia löytyy 8,e.vrk
Persut järkäs niin että nyt pääset vaikka puoleksi vuodeksi, eikä tarvitse maksaa mitään.
Hei, kyllä kai on niin, että sitä joko on tällähetkellä tonnien kuukausiansioiden äärellä tai sitten ulkopuolella. Ja siellä ulkopuolella lähtötaso voi olla aika vaatimaton.
Tämä on osoitus puolue- ja liittopolitiikan epäonnistumisesta muille paitsi puolueiden ja liittojen pukareille ja heidän toveripiirilleen. Oletettavasti tonnien kuukausiansioiden piiri jatkaa kutistumista ja hyvien kuukausiansioiden ulkopuolisten määrä edelleen kasvaa.
Jos ajatellaan sitä mikä tässä oikeastaan se vika on niin on ensin ajateltava minkälainen yhteiskuntarakenne tuottaa eniten mahdollisuuksia ja sitä kautta elinvoimaa. Terve yhteiskunta on vain sellainen, joka seisoo kolmella yhtä vahvalla jalalla - julkinen sektori, yksityinen sektori ja nk. "kolmas sektori" (aatteelliset yhdistykset).
Vain kolmella terveellä jalalla seisova valtio on elinkelpoinen. Mikäli valtion jokin jalka yritetään katkaista tai sulauttaa muihin jalkoihin, elinvoimaisuus ja mahdollisuudet löytää oma mielekäs paikkansa vähenevät. Ja juuri niin tapahtuu puolue- ja liittopolitiikassa, jossa puolueet pyrkivät sulauttamaan kaiken yhdeksi ja samaksi.
Toisin sanoen tervehenkisessä yhteiskuntasuunnittelussa ei tarvitse ottaa huomioon mitään muuta kuin se, että yhteisöllä on kolme tukevaa ja erillistä jalkaa. Jos näin ei ole, silloin on tehtävä pikaisesti tarpeellisia muutoksia.
Kaiken yhteen sulauttaneet puolueet ja liitot eivät tarvittavia muutoksia aio tehdä vaan se jää jonkun muun tehtäväksi.
Terv.: Kansallinen rintama (kr), poliittiseen juoneen sitoutumaton kansalaisjärjestö
Demarit ton orjatyön ovat keksineetkin sillon kun Tarja oli työvoimaministerinä.Kiva kyykyttää semmosia vähäosasia keillä ei ole esim.jäsenkirjaa ,jolloin ei voi keksiä jotain turhaa johtajan työtä esin kaupungin tai esim kevan organisatioon.Hyvä palkka siis ilman mitään järkihommaa.
Säähän tilasit niitä persuja, nyt olet saanut mitä tilasit.
Jari Lindström on uusi Tarja Filatov.
https://www.youtube.com/watch?v=OA2tYqTLpbI
Miten olisi kympin kokeilu.
Jos mentää niin kato mallia muista jos johonki työhönvalmennusäätiöön meet, ihan rennosti otat ja ei siellä nyt kiirettä pidetä. Rento meininki, tupakille ku meneevät niin pidä tauko sinäki ja vesipullo pöydälle pitäähän se nesteytys muistaa, leikit tyhymää jos jottai avvaimenperiä pittää virkata sanot etten ossaa. Kyllä sen päivän saa jotenki kulumaan. Älä vaan tee mittää ylimääräistä ei ne muutkaan tee.
miksi te kidutatte itteänne jonkun kelan paskakorvauksen takia. Netistä saa saman rahan helposti eikä tarvi mennä jonnekin työvoimatoimistoon vai mikä tämä nykyään on nöyryytettäväksi.
Tuttu demari sanoi, että köyhyys toimii heidän kannatuksensa moottorina. Mikäli ihmiset pääsevät vaurastumaan, he eivät enää äänestä demareita. Siksi demareille on paras lammasmainen ja persaukinen kannatajajoukko.