asiaa öljynvaihdosta

Onko longlife vai 15000km välein suoritettu öljyn vaihto parempi moottorille, keston kannalta. Auto on ocu 1,4 tsi. Saisko hyviä neuvoja.
25266
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 25

Vanhimmat

1500km väli parempi

Äänestä
  • niin siis 15000km väli, 1500km on liian vähän

    Äänestä

Vuosien kokemusten mukaan LongLife on riittävä ja pätevä öljynvaihtoväli. Turhaa on vaihdella öljyjä kun harvempikin riittää. Monet merkit ovat siirtyneet viimeaikona myös 30tkm/joustaviin huoltoväleihin, eli huoltoilmaisimen mukaan voi huoletta toimia.
No seuraavaksi tulee näitä "tietäjiä" ja vanhankansan jääriä väittämään ihan toista, mutta maailma on muuttunut ja asiat sen mukaan, vaikkei sitä vaarit uskoisikaan.

Äänestä
  • Esim. VAG 2.5 litraa dieseleissä ei nokka-akselit tolla long-life öljynvaihdolla kestä kuin 100tkm...200tkm. 15tkm vaihtovälillä ne kestää vähintään 250tkm.

    Äänestä

  • Tutkippa tarkemmin kirjoitti:

    Esim. VAG 2.5 litraa dieseleissä ei nokka-akselit tolla long-life öljynvaihdolla kestä kuin 100tkm...200tkm. 15tkm vaihtovälillä ne kestää vähintään 250tkm.

    Hehee melkoista skeidaa. Hyvin kestää väh. 300tkm.

    Äänestä

  • öljykauppiasko? kirjoitti:

    Hehee melkoista skeidaa. Hyvin kestää väh. 300tkm.

    http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=99359 tossa esimerkiksi yksi keskustely, noita löytyy vaikka kuinkapaljon, samalta foorumilta löydät myös 1.8t koneiden imusihdin tukkeutumisia, ja myös muita noista long-life öljynvaihdoista aiheutuvia ongelmia.

    Itseasiassa öljykauppiaan ei näihine eds kanttaisi mainostaa lyhyttä öljynvaihtoa, sillä sen long-life hyväksytyn, ja 15tkm öljynvaihtovälillä hyväksytyn öljyn välillä on niinsuuri hintaero, että tuo lyhyempi väli voi tulla halvemmaksikkin.

    Äänestä

  • Tutkippa tarkemmin kirjoitti:

    http://www.audiclub.fi/audifinns/showthread.php?t=99359 tossa esimerkiksi yksi keskustely, noita löytyy vaikka kuinkapaljon, samalta foorumilta löydät myös 1.8t koneiden imusihdin tukkeutumisia, ja myös muita noista long-life öljynvaihdoista aiheutuvia ongelmia.

    Itseasiassa öljykauppiaan ei näihine eds kanttaisi mainostaa lyhyttä öljynvaihtoa, sillä sen long-life hyväksytyn, ja 15tkm öljynvaihtovälillä hyväksytyn öljyn välillä on niinsuuri hintaero, että tuo lyhyempi väli voi tulla halvemmaksikkin.

    öljyn täytyy täyttää tietyt laatuvaatimukset ja luokitukset, takuut loppuu muuten ja tuotevastuutkin sitä myöden.

    Äänestä

  • tyhmien juttuja kirjoitti:

    öljyn täytyy täyttää tietyt laatuvaatimukset ja luokitukset, takuut loppuu muuten ja tuotevastuutkin sitä myöden.

    Lähes kaikkiin vag-konsernin autoihin on annettu erikseen hyväksyntä, joka öljyllä pitää olla, jos käytössä on long-life vaihtoväli, ja hyväksyntä, joka öljyllä pitää olla jos käytössä on kiinteä vaihtoväli.

    Äänestä

Mä ajan aina 30000km sen huoltovälin ja hyvin toimii ja säästän :))))))))))))

Äänestä
  • 10000km on hyvä vaihtoväli näissä olosuhteissa!

    Äänestä

Noin 30 vuodessa tai enemmän ajavalle lonkkuhuoltoväli on ok, mutta sitä vähemmän ajavien tulee vaihtaa kerran vuoteen. Pointti on veden kondensoituminen öljyn joukkoon varsinkin paljon lyhyessä ajossa. Ei saisi tulla tilannetta, että ajetaan kaksi talvea samoilla öljyillä. Öljyjen voiteluominaisuudet kestävät sinänsä, mutta moottoriin kertyvät epäpuhtaudet ovatkin se suurempi syy vaihtaa öljyt riittävän usein.

Toisaalta yksikin ylipitkäksi venähtänyt öljynvaihto ilman kondenssivettäkin kerää jo pikeä moottoriin ja öljynpaineella toimivat toimilaitteet alkavat kärsiä. Näitä ovat esimerkiksi muuttuvat nokka-akselien ajoitukset, hydrauliset venttiilinnostimet, venttiilin nousua säätelevät mekanismit mitä käytetään kaauläpättömissä autoissa. Myös turbot kärsivät pitkistä vaihtoväleistä.

Miksi öljynlaatua pitäisi heikentää? 20e:n säästön takia? Lyhyemmät vaihtovälit eivät voi olla syy öljylaadun heikentämiselle. Jos öljynpaine ei nouse tietyissä paikoissa riittävän nopeasti tai ei riittävästi olleenkaan, ei saavuteta kulumista vastaan yhtään mitään hyötyä vaikka moottori olisikin puhdas. Se että jotain öljyä kuluu ja toista ei, ei todellakaan kerro voiteluominaisuuksista, vaan ehkäpä lähinnä niiden puutteesta.

Äänestä
  • no käytännössä vähän ajavalle huolto tulee vastaa huomattavasti ennen 30tkm.auto laskee tiettyjä parametrejä ja käskee huoltoon kun se on tarpeen.

    Äänestä

Noo satojatuhansia km ajellu vw tdi koneilla ja 15tkm vaihtoväli.Ei oo koneet temppuillut vuosien varrella...Öljy teboil diamond diesel.

Äänestä
  • Ei temppuile longlife systeemilläkään kunhan käyttää oikeita öljyjä.
    En kyllä ymmärrä miksi joillakin on tarve vaihdella turhaan niitä öljyjä ja sitten säästellään renkaissa jne,????

    Äänestä

  • osss nyt ajelee sillä historic-sarjalaisella, putaanko välistä nykyautoista?

    Äänestä

  • tyypillinen osssss kirjoitti:

    Ei temppuile longlife systeemilläkään kunhan käyttää oikeita öljyjä.
    En kyllä ymmärrä miksi joillakin on tarve vaihdella turhaan niitä öljyjä ja sitten säästellään renkaissa jne,????

    Vettä sinne öljyn sekkaan voipi tulla-kone varmaan tykkää LL.

    Äänestä

  • osssss kirjoitti:

    Vettä sinne öljyn sekkaan voipi tulla-kone varmaan tykkää LL.

    ja kone käy kuumana ja mitä vedelle sitten käykään??
    Jos autolla ajetaan suunnilleen joka päivä niin ei sinne mitään vettä kerry.
    Autot tykkää kun niillä ajetaan.

    Äänestä

  • renkaat ossssss kirjoitti:

    ja kone käy kuumana ja mitä vedelle sitten käykään??
    Jos autolla ajetaan suunnilleen joka päivä niin ei sinne mitään vettä kerry.
    Autot tykkää kun niillä ajetaan.

    Kysyppä asiaa monimerkkikorjaamolta niin kuulet miten VW konsernin koneille voi käydä LL vaihtovälillä...
    Ja kyllä Hyvinkään silloinen skoda huoltokin saman allekirjoitti.Mieluimmin vaikka 10tkm väli kun varsinkin lyhyttä ajoa paljon.

    Äänestä

"Noo satojatuhansia km ajellu vw tdi koneilla ja 15tkm vaihtoväli.Ei oo koneet temppuillut vuosien varrella...Öljy teboil diamond diesel".

Uskokaa, että öljyjen vaihto on ainoa asia, jonka voitte tehdä moottorinne eteen huollon mielessä. Kokemus vaikkapa Toyotien kestävyydestä pitäisi avata silmät. Onko salaisuus öljyjen vaihdossa vai onko Toyotan tekniikka ylivoimaista.

Tiedän ammattiautoilijoiden vaihtavan laadukkaat öljyt matka-ajossa Opeleihin 5000 km välein, moottoreihin jotka toimivat tämän jälkeen saman km määrän kuin Toyotat. Öljyjen vaihtaminen ei voi olla rahasta kiinni, jos remontiton 500 000 km odottaa näin toimien.

Äänestä
  • Ja opel johdannainen diesel 30tkm vaihtovälil ei hajonnu 500tkm matkal saabin keulal ammattiajos.se toinen saab foorumi(ei saabclub)lähteenä

    Äänestä

  • vai ammattiautoilija vaihtaa öljyt 5tkm välein, mihin menneen nauramaan?
    Miksi pitäsi vaihtaa öljyjä tuohon tahtiin ja mitä väliä jos joku yksilö kestäsi ajaa vaikka puolimiljoonaa kilsaa, en minä ainakaan pidä autoa niin pitkään ja en minä halua maksaa kolmannen tai neljännen omistajan iloksi turhia laskuja.
    Tosi jalomielistä puuhaa ja kuitenkin säästellään mm. renkaissa ja kaikessa muussa.

    Äänestä

  • ei ne nykyiset Toyotat kestä sen pidempää kuin muutkaan ja kuku nyt haluaa ajaa 500 000km ajetulla Corollalla, sehän on jo muuten loppu ihan jokapaikasta.
    Toyotallahan ajetaan niin vähän vuosittain yleisesti, että 500tkm ei tule vastaan monessakaan yksilössä ennen kuin ovat jo ruostuneet ja valuneet viemäreihin.

    Äänestä

aina..lle.

Jos haluat säästää ja ajaa ne 30000km samoilla öljyillä niin suosittelisin että lasket 15000km kohdalla öljyt astiaan ja valutat ne jonkun kankaan läpitte jolloin sakka jää kankaaseen. Muuten öljysi on sellaista mössöä jossa on metallin hiukkasia. Ne kulkeutuu kaikkialle ..ei muuten hyvä.

Äänestä
  • Hehee, tuota LL-huoltoa on ollut jo niin pitkään ja hyvin on mennyt ja ison osa on jo samassa systeemissä. Siellä on suodatin moskia varten ja vain Toyota teettää loppuhionnan asiakkaalla, noloa.

    Äänestä

  • Esson vaarit haloo kirjoitti:

    Hehee, tuota LL-huoltoa on ollut jo niin pitkään ja hyvin on mennyt ja ison osa on jo samassa systeemissä. Siellä on suodatin moskia varten ja vain Toyota teettää loppuhionnan asiakkaalla, noloa.

    Jos kone käy ja kukkuu, ei tarkoita, että voitelu toimii optimalisesti.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


AEC kirjoitti:

Onko longlife vai 15000km välein suoritettu öljyn vaihto parempi moottorille, keston kannalta. Auto on ocu 1,4 tsi. Saisko hyviä neuvoja.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu