miten on viisainta liittää muikkuverkkoon alapäähän matala harvaverkko?
esim 20mm/1,8m siihen 45mm/0,8m
voiko muikkuverkkoon pauloittaa suoraan sen harvan vai pitääkö ensin kiinnittää jokin ohut köysi ja siihen sit harvaverkko?
kysymys2: vaikuttaako pyytävyyteen huonontavasti jos pauloittaa samaan lenkkiin useamman silmän??
esim 45mmverkko 1 solmuvali 45 /siihen 1 verkon silmä
solmuväli 90/2silmää
135/3silmää
jos pidentää solmuväliä ja laittaa enemmän silmiä yhteen nopeutuisi ainankin pauloittaminen.
verkon pauloittaminen
6
4738
Vastaukset
- J. DeMerde
yössä Pariisin.
- kala-kalle
en ole nyt menossa pariisiin vaikka mieli tekisikin "työ kiireitä" ja taidetaan sitä pariisin yössä pyytää eri vehkeillä.
tuohon pauloitus asiaan kaipais pauloittajilta joitain näkemyksiä, tämä harva verkko on kutuaikaan tarkoitettu kun laskee verkon pohjaan ei tule niinpaljoa ahvenia.
- Verkkomies
En käyttäisi apulankaa vaan kutoisin harvempaan verkkoon lisäsilmän johin pujottaisin sopivan määrän tiheämmän verkon silmiä. Verkko elää ja pyytää paremmin. Kannattaa laskea tarkkaan mikä on silmien välinen suhde kun verkot liitetään toisiinsa. Muikkuverkon alaosa saa olla ainakin 20 % auki ja harvemman verkon yläosa suhteessa alapaulan pituuteen hieman suppeampi. Ehkä yläosa -5% ja alapaula 15%.
Pyytävyys paranee mitä enempi verkonliina saa löysää. Ongelmana on verkon käsiteltävyys ja kestävyys. Apupaulan käyttö normaalin paulan rinnalla voisi olla ratkaisu. Olen nähnyt verkon jossa yläpaulan ja apupaulan oli metrin välein kiini toisistaan mutta sitä oli hankala käyttää. Yläpaulassa maksimi solmuväli on mielestäni n. 30 cm jos käytetään apupaulaa ja n. 10 cm pauloituslangalla. Alapaulassa en suosittele kovin pitkiä solmuvälejä koska alapaula repiää kivikossa tällöin helpommin.
Yläpaulan pauloitusohje: solmuväli 30 - 35 mm kolmella silmällä, 40-55 mm kahdella silmällä, 60 mm ja yli yhdellä silmällä.
Alapaula: 35 - 50 mm kahdella silmällä, 55 mm ja yli yhdellä silmällä- kala-kalle
kiitoksia !
- Peku ´
Itse olen vuosien varrella pauloittanut noin 150 verkkoa joista noin 10 muikkuverkkoja.
Kaikki verkot olen pauloittanut yläosasta 10% lyhemmäksi ja alapaulan 10% pidemmäksi.
Olen usein miettinyt onko se muikkuverkolle oikea tapa koska muikkuhan tarttuu verkon silmään (ei siis sekoitu verkkoon).
Meillä päin kalastelijoilla on myös käsitys että muikkuverkko kalastaa paremmin kun se on laskettu tiukalle veteen.
- hauki
mikä on 120 millin verkon solmunväli
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet
Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.323515Oliko pakko olla taas tyly?
Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli652653Kemijärven festarit 2025
Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️151724- 1201492
Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!
Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h1321479- 1021427
Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?
En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?251258Salilla oli toissapäivänä söpö tumma
Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen411126Kalateltta ja Siipiteltta
Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la141113Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä
Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest591015