kävin puhaltamassa, kun olo ei ole ollut mitenkään hyvä.
Minulle on todettu astma neljä vuotta sitten. Lääkkeenä on Seretide, Singulair ja Ventolite.
Testi oli kello 12, aamulla otin kaksi puhallusta seretideä ja kello 9 piti ottaa ventoliteä.
Hoitaja katsoi arvot ja kehui ne erinomaiseksi, lääkäri äsken ei oikeastaan mitään sanonut, sanoi että katsellaan myöhemmin uudestaan.
Olenko parantunut. Olen siivooja ja työssä oloni on kurjaa, joudun ottamaan neljä kertaa Ventoliteä työpäivän aikana.
Mutta olenkin kai vain luuseri.
Spirometri näytti ei astmaa
eoot
2
330
Vastaukset
- Korvokurvo
Jos kerran astmaa ei mukamas enää ole, niin koitapa lääkkeitten lopettaminen joksikin aikaa ja katso oletko parantunut. Paremmin en osaa auttaa, tuo on kyllä niin turhauttavaa tuo lääkärillä ravaaminen, muuta ei voi sanoa.
- Vinkki
Pelkkä yksi puhallus ei kerro mitään. Pef-seuranta kestää parisen viikkoa, puhalluksia kaksi päivässä. Sitten spirometria ja broncolaatiotesti, ehkä hyvä mitaa typpi myös. Pääkaupunkiseudulla diacorilla on Suomen paras astman hoitopolku.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945399Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3211264Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21110902Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369721Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858538Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03220Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302259- 391727
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540