olen kuullut että C-vitamiini pitäisi astmaoireita poissa/vähempänä... onko kokemusta ? Aloitin varsin C-kuurin 1500mg / päivä annoksella.
Astma ja C-vitamiini?
6
574
Vastaukset
- dfhsdfh
Käytän itse d-vit 125 mcg, 1 g c-vit sekä viljatuotteet ja sokerit pois. Astma ja allergiat sekä atooppinen iho katosivat. olen elämäni kunnossa. Suosittelen.
- defpef
Lisääkö pahentunut astma atooppista ihottumaa tai altistaako muille sairauksille. Olen kuullut, että tulehdukselliset atooppiset ihottumat altistaisivat diabetekselle ja aika monella astmaatikolla on atooppinen ihottuma ja sen myötä diabetes.
- Manta33
C ja D vitamiini ja lisäksi omegat. Kokeiluna, olen kuullut etää auttaisivat.
- *****
Tärkein on D3-vitamiini. Virallinen suositus Suomessa on aikuisille vain 10mikrogrammaa alle 60v. aikuisille, mutta tätä pidetään laajalti liian pienenä. EU:ssa turvalliseksi ylärajaksi katsotaan 100 mikrogrammaa vuorokaudessa, joten sen mukaan 125 mikrogrammaa/vrk on liikaa.
Myös omega-3 rasvahapot ovat välttämättömiä. Itsellä ei ole ollut atooppista ihottumaa sen jälkeen kun aloin nauttia säännöllisesti kalaöljykapseleita. Samalla myös siitepölyallergia on liki kadonnut. :)
D-vitamiinia ja omega-3-rasvahappoja saa rasvaisesta kalasta. Jos sitä ei syö kolme kertaa viikossa, on syytä käyttää asianomaisia lisäravinteita.
Runsaasta C-vitamiinista voi saada munuaiskiviä. En ottaisi jatkuvasti grammaa päivässä.
Seleeni ja sinkki ovat välttämättömiä hivenaineita. Jos niitä ei saa tarpeeksi ravinnosta, voi ravintolisä olla tarpeen. Omaa saantia voi arvioda tutkimalla omaa ruokavaliota ja ruoan ravintoloinesisältöä osoitteesta www.finelli.fi.
Astma on yksi monista autoimmuunisairauksista kuten I-tyypin diabetes*. Jos sairastaa yhtä, on altis saamaan toisen.- kirjoitusvirhe korj.
Korjaus: oikea em. osoite on www.fineli.fi
- *****
Erityisesti vegetaristien, vegaanien ja luomuruokavaliolla olevilla on riski saada erilaisia ravintoainepuutoksia, koska esimerkiksi seleeniä ja jodia ei ole tarpeeksi Suomen maaperässä. Niitä lisätään lannoiitteisiin ja karjan rehuun, mutta luomussa ei käytetä lannoitteita. Luomumaidossa ei ole lisättyä kalkkia tai D-vitamiinia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki
"Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."682342Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.2452313- 1201538
Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis351365Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj601348- 1331309
En kerro nimeäsi nainen
Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin711220Auta mua mies
Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.81998Olet kiva ihminen
En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli73989Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki102989