Onko vanhoja " skönöi "

Kun en saa mielestäni .
Kuinka Japanissa : oliko autoissa ( henkilö ) vinkkareita
lainkaan. Toinen kysymys viellä ( oliko " vasen-liikenne )
Tämä syystä kun ajoin Taxksilla , Suomen konsulaattiin
joskus 1953.
Oli passini mennyt vanhaksi ( en pääsyt maasta pois)
18536
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Paa nyt hyvä mies se korkki kiinni. Ulosanti alkaa olla sitä tasoa, että kannattaa varjella niitä viimeisiä harmaita...

Äänestä
  • Älä nyt tyhjästä hermoile ja huolestu! Anna vaan vanhan skönön muistella ei siinä sen kummempaa. Kaikki me aikanaan (jos ei sitä ennen tuonen virta vie) vanhenemme päivä päivältä jne.

    Äänestä

Japanissa on vieläkin vasemmanpuoleinen liikenne.

Äänestä

  • 50 luvulla autoissa ei ollut " vinkkaria "
    Kädellä näytettiin , mihin mennään .
    Ihmettelin , miksi kuski laittoi kätensä katolle , silloin sitten käännyttiin vasemmalle.

    Äänestä

Kaisaniemi. Marita Tuurteen. Kolilaivoja. Ja joku vielä muukin.
Ku vanhaksi tulee, niin tuttavat tuppaa kuolemaan. Ite noilla en ole seilannu, mutta nurmen alle peitetyt YSTÄVÄt niistä aikanaan kertoilivat.

Lämpimiä muistoja minulla vielä noista miehistä ja heidän laivoistaankin. Perässä mennään.

Äänestä

Onko tosiaan , niin heikosti ettei Japanin seiloreita OO,
Tuolloin oli juuyri Koreansota loppunut.
Autoissa ei ollut " vinkkaria "??

Olihan tuolloin nuorukainen.( olin maissa eikä passini ollut
kunnossa , en päässyt maasta pois. Piti saada passi kuntoon.)
Siksi olin Tokiossa , ajoin Taksilla Jokohaman asemalta
Suomen konsulaattiin , sain leiman ( passi on tallella )
On siksi erikoinen jotta sain sen muistoksi .

Äänestä

Onko tosiaan 50 - luvun ( alkupuolen ) seilureista ei enään
ole paikalla.Vai eivätkö halua ( onko " homoleltu " ulos )
Ennen kuuneltiin " skönöjen " juttuja .

Aloitin -51 Kallena / Lopetin -85 Ylikonemestarina.
Olisi kerrottavaa.( jopa ihmejuttuja " olenko npelastanut jopa laivan " )
Ei ole helppo , vaan olisi hyvä jotta jäisivät johonkin " ylös "
Kun on vaan joutunut tilanteeseen( Tosivaikeita )

Äänestä
  • onhan noita paskatarinoita kuultu yli 30v.2 tuntii jauhetaan jotain juttuu,missä ei tapahdu mitään.onhan joillakin ollut elämää,mut niin on monella maissakin.kirjoita kirja.kiva niit on lukee,ku joku tarpeeks valehtelee.

    Äänestä

1977 Mizushimassa tyttö kylvetti ennen aktia, huoneessa oli motoroitu sänky ja peilit seinillä ja katossa :-*

Äänestä
  • Niinhän se siellä oli. Itse olin siellä ehkä samoihin aikoihin nilsun Calderetan kanssa. Romua purettiin ja matka jatkui Australiaan...Se oli silloin se. Vai oliko se sttenkin Peter?

    Äänestä

  • oi niitä aikoja... kirjoitti:

    Niinhän se siellä oli. Itse olin siellä ehkä samoihin aikoihin nilsun Calderetan kanssa. Romua purettiin ja matka jatkui Australiaan...Se oli silloin se. Vai oliko se sttenkin Peter?

    kammi vai.oli hyvä jätkä.

    Äänestä

Tulihan silloin joskus tehtyä " Vaalirikos "
Toin yksityisenä henkilönä laivan vaalilipukkeet Vantaan
lento-aseman postilaatikkoon. ( liput kerkesi laskettavaksi )
muuten ei olisi kerenneet.

Äänestä

Etelä Afrikassa sama juttu eikä vinkkareista tietoakaan ja vasemmanpuoleinen liikenne eli ratti oikealla. Kun kuskilla oli tarkoitus kääntyä oikealle pisti hän kätensä ikkunasta suoraan oikealle. Ja vasemmalle päin käännyttäessä roikotettiin oikeaa kättä ulkona vetelästi alaspäin ja pyöriteltiin puolihuolimattosati ympyrää vastapäivään. Pimeällä saikin sitten olla tarkkana.

Äänestä

Onko täällä seiloria , joka olisi seilannut Mustallemerelle
silloin kun Bosporisalmessa oli " Sukellusvene verkko "
( hinaja veti " verkon " pois edestäö jotta laiva päöäsi
jatkamaa matkaa.

Äänestä

" Skönöi " joka olisi käynyt Istanbulin satamassa lavallaan,
siellä Aasian puoleisella rannalla.

Äänestä
  • Kyllävaan S/S Wiirissä ollessa noin 05.07 1951
    Jätimme veneen sinne ( siis Turkinpuolelle )

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


## Lämminmies kirjoitti:

Kun en saa mielestäni .
Kuinka Japanissa : oliko autoissa ( henkilö ) vinkkareita
lainkaan. Toinen kysymys viellä ( oliko " vasen-liikenne )
Tämä syystä kun ajoin Taxksilla , Suomen konsulaattiin
joskus 1953.
Oli passini mennyt vanhaksi ( en pääsyt maasta pois)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu