Neuvostokaupunkien tunnelma

väke

Olen kuullut sanottavan, että Prypjatin aavekaupunkiin on tallentunut neuvostokaupunkien tunnelma, koska kaikki sen rakennukset ovat peräisin neuvostoajalta. Mitä tämä siis tarkoittaa? Millainen on neuvostokaupunkien tunnelma?

2

211

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ei ole komusta

      Jaa-as! Samankaltaisia kommentteja olen kuullut joistain muistakin paikoista, mutta neuvostoaikana tehtiin Moskovaan kuuluisat Stalinin seitsemän hammasta, jotka ovat muuten hienoja ja mahtavia rakennuksia. Samankaltaiset rakennukset löytyvät myös Varsovasta ja Riiasta. Monet karut betonilähiöt ovat rakennetut siihen aikaan myös, mutta eipä sen ajan rakennuksissa ole kehumista monissa muissakaan maissa, kuten vaikkapa Helsingistäkin löytyy paljon helv.rumia 50-60 lukujen kerrostaloja.
      Mahtaakohan neuvostokaupungeissa olla myös leveitä katuja ja suuria monumentteja paljolti?

    • Idän matkaaja

      Terve. Kävin Neuvostoliitossa joissakin kaupungeissa, ja muistan kyllä niiden tunnelman ihan hyvin.

      Viime kesänä kävin Pripyatissa. Ei sitä tunnelmaa enää kyllä siellä ole, kaupunki on tyhjä, talot rapautumassa, ikkunat hajalla, metsittymässä vauhdilla, rikkaruohoa, puskaa ja puuta vääntää joka paikkaan. Aivan samoin kuin meillä joku 40 vuotta sitten hylätty tehdasalue tekisi. Vähän väärä tapa mainostaa paikkaa. Se on kyllä aavekaupunkina mielenkiintoinen kohde.

      Ukraina on kiva maa, toivottavasti saavat paremman hallituksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä mieltä olet?

      Miehestä jolla ei ole yhtään kaveria, ei facebookissa eikä livenä ja hän harrasta ja tekee kaiken yksin. Onko vähän outo
      Ikävä
      153
      1373
    2. Muistakaa pojat tämä.

      Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.
      Ikävä
      122
      1095
    3. Viesti jonka haluaisit lähettää...

      hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä
      Ikävä
      33
      872
    4. Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin

      Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset
      Ikävä
      216
      839
    5. En ehkä onnistu siinä

      Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.
      Ikävä
      58
      792
    6. Oletko päättänyt

      Että luovutat minun suhteeni
      Ikävä
      64
      762
    7. Mies,oletko koskaan...

      Käyttänyt maksullista naista?
      Ikävä
      143
      754
    8. Kirjoita kolme sanaa

      mistä kaivattusi voisi sinut tunnistaa.
      Suhteet
      47
      696
    9. Pahoin pelkään nainen

      että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus
      Ikävä
      57
      632
    10. Joko kaupungin johtaja saa iskeä kuokkansa kunttaan

      Särkiperällä tapahtuu 25.8 2026 klo.10.00 Fingrid Oy:n ja kahden maanomistajan kanssa maan lohkominen.Mahdollisesti täss
      Pyhäjärvi
      63
      593
    Aihe