... Ja kyllä muuten meni penkin alle omalta osalta. En osannut tottua siihen helevetinmoiseen lukemiseen lyhyessä ajassa, ja kokeisiin luku jäi enimmäkseen yhteen tai kahteen lukukertaan. Numerot kokeista oli kohtalaisia (kutosia ja seiskoja) , mutta vielä peruskoulussa sain tasaisesti kaseja ja ysejä vaikken lukenutkaan kokeisiin silloinkaan paljoa. Pitää ottaa itseään niskasta kiinni ja aloittaa se lukeminen viikkoa aikasemmin tulevilla koeviikoilla :D
Kellään muilla onnistumisia/epäonnistumisia ekalta koeviikolta?
Kellään muilla onnistumisia/epäonnistumisia ekalta koeviikolta?
Vastaukset 1
Vanhimmat
Mulla eka koeviikko meni ihan nappiin, opiskellut en kyllä ollenkaan, opin parhaiten seuraamalla opetusta, ei siis kotiin jää kauheesti tehtävää. Pari kymppiä ja muutama ysi silloin alkuun, paremmin kuin peruskoulun kokeet siis :D
Ehkäpä otit siitä liikaa stressiä? Mulla ainakin menee aivot ihan lukkoon jos stressaan koetta, siksi aloitankin ylppärit aina henigtyshrajoituksella ennen kuin edes vilkaisen sitä paperia. Kun onnistuu nollaamaan, pääsee yli siitä "mä en osaa mitään"-vaiheesta ja uskaltaa yrittää vaikeampiakin tehtäviä (eihän niitä tarvitse kuitenkaan palauttaa jos ne meni pyllylleen).
Itse rakastan koeviikkoja, nehän on ihan niinkuin lomaa. Pääsee himaan viimeistaan kahdeltatoista, usein oon lähtenyt jo ennen kymmentä, eikä ole läksyjä tai tutkielmia tehtävänä siihen lisäksi. Tarkoitus olisi kai opiskella seuraavaan kokeeseen, mutta enpä ole koskaan viitsinyt. Sen sijaan olen kyllä istunut koululla pelaamassa korttia kolmeen. Ja ei, kyse ei ole mistään lässynlää nasuvuoden ekan jakson koeviikosta humanististen aineiden (pahimpana kaikista filosofia) kokeineen, olen nyt valmistumassa, kirjoitin matikan, fysiikan ja kemian ynnä äikän ja enkun. Luonnontieteissä kyllä sitä sisältöä riittää.
Kylhän ne arvosanat tippuu itse kullakin ja lukioon mennessä on syytä varautua siihen, että numerot tippuu helposti keskimäärin kahdella pykälällä jos ei tee entistä kovemmin töitä. Tosin jos jo ykkösjaksossa on vaikeuksia, niin voisi olla syytä hakeutua esimerkiksi opiskelutekniikan kursseille, meidän koulussa ainakin järjestettiin sellainen (tarkoitettu ensisijaisesti lukihäiriöisille), etsivät itselle sopivinta opiskelumetodia ja tekivät rentoutusharjoituksia.