AUSTRALIAAN LÄHDÖSSÄ (Working holiday) 2014 TAMMI-HELMIKUUSSA.

AUSTRALIAAN

Nyt tuli fiilis että pitää tehdä kerrankin vähän jotain "hullua" vielä kun siihen on mahdollisuus!
Ja päätin sitten että mennään heti toiselle puolelle palloa pakoon tätä niin tuttua ja turvallista, tylsää arkea.
Olen alkanut järjestelemään asioita niin että tuolloin tammi-helmikuussa pääsisin lähtemään aikasintaan.
Mutta vielä kuitenkin kaipaisi jotain matka seuraa koska kaksin on kuitenkin aina mukavempi kuin yksin :D
27 vuotias poika ihminen olisi siis kyseessä.
Ja ihan mies taikka nainen kelpaa reissu kaveriksi.
yhteyttä voi ottaa spostilla ja tutustua vähän ennen reisua --> [email protected]

6

472

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hihi8

      Hei! Itse olen lähdössä 21.1.2014 Australiaan Perthiin wh viisumilla:)!!

      • jarno.leskinen

        Itsellä näyttäysi suunitelmat menevän niin että viikolla 9 lähtö sydneyhin, ja siitä eteenpäin on kaikki avoinna :) Mllaista suunitelmaa sulla olisi reisulle?


    • jnorth

      Moro. Mäki suunnittelin lähtöö Australiaan hutikuus wh viisumilla..
      Vinkkejä. Ja neuvoja saa laittaa..
      Ja muutakin infooo
      [email protected]

    • Perdone

      Jep, sinne se vanhemmankin mieli halajaa. Pari kertaa on tullut menneinä vuosina käytyä morjestamassa sinne muuttaneita nuoruuden tuttuja, sukulaisia.
      Australia on sanoisinko mukava maa suomalaiselle reissaajalle.
      Ovat opetelleet tajuamaan huonomminkin itsensä ilmeisevaa kulkijaa. Se helpottaa kaikkea toimintaa. Ja ovat avuliaita, johtuen varmaankin hyvin kansainvälisestä väestöpohjasta.
      Jos emäntä ei vastaan jänkää pahasti, niin ensi vuoden alusta sinne olisi lennettävä; nyt vielä on huippuhalpoja lentotarjouksia, myös Finnairilla.

    • Valmiina lähtöön

      Itsellä olisi myös tarkoitus lähteä Ausseihin vuoden 2014 alussa joskus wh-viisumilla vuodeksi :) Vinkkejä ja infoa saapi antaa :P

    • enski1

      Täällä kans kaks parikymppistä tyttöö jotka lähdössä helmikuussa ausseihin, ekana Melbourneen! Jos kiinnostaa jakaa vinkkejä niin otappa vaikka yhteyttä [email protected] :-)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4830
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      135
      3085
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3012
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      32
      1575
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1252
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1021
    9. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    10. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      999
    Aihe