7kk, kuinka paljon kiinteitä?

Syöttelijä

Meillä on nyt reilun 7kk ikäinen vauva ja kiinteitä ollaan pari kuukautta syöty rintamaidon ohella. Miten paljon tuon ikäset vauvanne syövät kiinteitä? Olen kuullut että vauva kyllä tietää milloin on täynnä ja lopettaa sitten syömisen, mutta meidän vauvalle ei vielä ole tullut ikinä raja vastaan, syö aina kaiken mitä annan :D Annankohan sitten liian vähän... Tuntuu että poika on nykyään melkein aina vähän kärttyinen ja tuntuu että missään ei ole hyvä.

Aamupäivällä olen siis antanut joko kasvissosetta tai ruis-kaurapuuroa vähän sen mukaan onko sose-aineksia ollut valmiina.. Päivällä joskus 16 aikoihin olen antanut jauheliha-peruna-kasvissosetta, ja illalla 19 aikoihin kaurapuuroa siihen vähän marja/hedelmäsosetta. Imetyksiä aika tiheään siinä välissä, 2-3 tunnin välein edelleen. Yöt kyllä menee 1-2 imetyksen voimin. Vaikea arvioida tuota kiinteän ruuan määrää kun lautaselta syötän omia soseita, oisko jotain vajaa pilttipurkillisen verran/kerta.

Mutta niin, miten teidän suunnilleen samanikäisten vauvojen kiinteiden syönti, kuinka usein ja kuinka paljon syövät, ja mitä?

8

2596

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kett.

      Siis vajaa pieni pilttipurkki?

      Meillä poika söi tuossa iässä aamu-ja iltapuurot, lounas, välipala, päivällinen. Ja kaikki niistä sen pienen pilttipurkin verran määrältään. Puuroa ehkä tais olla hiukan enemmän. Niihin päälle maitoa 1dl/ateria. Siinä 8kk jälkeen siirryttiin ruokamäärissä pikkuhiljaa niihin isompiin pilttipurkkeihin. Paitsi välipala, edelleen 10kk iässä pieni pilttipurkillinen. Maitoa mene saman verran edelleen.

      Että joo, vähän pieneltä tuntuu määrät mun korvaan.:)

    • ....mammuli...

      Meillä syötiin.

      Aamulla koko purkki valmispuuroa

      Lounaaksi yksi purkki lihasosetta päälle 1 purkki hedelmäsosetta

      Välipala sose (hedelmä)

      Päivälliseksi lihasosepurkki hedelmäsose purkki

      Illalla koko purkki puuroo.

      Maitoa korvikkeena kaiken tämän lisäksi 6-8 dl

    • pienipienokainen.

      Huhhuh mitä määriä teillä syö :)
      Ap ei kaikki syö noin paljon kuin nuo edelliset :)

      Meillä juuri täyttänyt 8kk ja syö aamulla pieni pilttipurkki marjasosetta noin 60-80ml maitoa.
      Lounaaksi pieni piltti purkki lihasosetta 60ml maitoa.
      Välipala puolikas pilttipurkillinen hedelmä-sosetta 60-80ml maitoa.
      Lounas pieni pilttipurkillinen kasvis-sosetta 60ml maitoa.

      Iltapala puuroa puoli purkkia 70ml maitoa.

      Ihan normaali kokoinen ja iloinen ja hyvin nukkuva lapsi meillä.
      Olen itse vain hieman huolissani tuosta maitomäärästä, kun mielestäni se on liian vähän, niin olen jopa ajatellut vähentää hieman nuita ruokien määrää että maitoa sais menemään enemmän.
      Mutta ensi viikolla neuvola joten ajattelin sinne asti mennä näin ja siellä sit kysellä tuosta maidosta

    • joo ei

      todellakaan kaikki syö noin paljon kuin noiden kahden vastaajan vauvat.täällä lapsi 1v5kk ja ei syö noin paljon..

      • ....mammuli...

        Ei kaikki syö noin paljon, mut jos vauva selkeästi on nälkäinen niin kyllä ap:na antaisin niin paljon kuin vain syö. Kyllä meillä ainakin vauva tekee itse stopin kun ei enää jaksa ja siis meillä ollaan nyt 10 kk ikäisiä :)
        ja nyt alettu niin paljon kuluttamaan energiaa että ruoka maistuu aina vain paremmin. ja mitat 75 cm ja 10 kiloa.

        korjaan aikaisempaan vastaukseeni, että 8 kk iässä puuroa meni vain puolipurkkia muuten samalla lailla ruoka maistui 2 kk sitten.


    • joelala

      Meillä kohta 9 kk poika. Aamulla aamupuuro noin desi maitoa 150 ml. Lounas pieni lihasose maitoa 100-150 ml. Välipala pieni hedelmäsose maitoa 100-150 ml. Päivällinen pieni liha tai kasvissose (ei välttämättä syö kokonaan) maitoa 100-150 ml. Iltapuuro noin desi maitoa 150 ml. Meillä on maitopoika eli ruoka ei niinkään maistu, mutta maitoa maistuu, vaikka ensin annan ruuan. Olenkin nyt yrittänyt pidentää ruokavälejä, että maistuisi paremmin. Välipalan olen jättänyt välillä pois ja antanut ruuan jälkeen hedelmäsosetta. Niin ja aamuyöllä menee maitos vielä 150 ml.

    • Yks imettäjä

      Apua! Nuo teidän ruokamäärät ovat aivan valtavia meidän tyttöön verrattuna. Ikää tytöllä on 7 kk ja kiinteitä syö näin:

      Lounas: max 80 g hedelmäsosetta korviketta 30 ml
      Illallinen: max 60 g vihannes-riisisosetta korviketta 50-100 ml

      Usein ei mene edes noita määriä, vaan vähemmän. Tämän lisäksi menee korviketta 2 kertaa päivässä 100-150 ml ja runsaasti rintamaitoa.

      Tyttö on vielä todella iso, kasvaa aivan yläkäyrillä. Joka lääkärintarkastuksella on tuloksena ollut, että tyttö kuuluu samanikäisten vauvojen joukossa kooltaan suurimpaan 3 %:iin, on siis sekä pitkä että painava.

    • Kairis

      Meill vajaa 7 kk tyttö ja rintamaidolla mennään edelleen. Satunnaisesti maisteltu kiinteitä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      23
      3044
    2. Otavassa tapahtuu!

      Rakennuspalo, yläkerta tulessa. Henkirikosta epäillään. Tiettyä henkilöautoa etsitään, minkä mahdollinen epäilty ottanut
      Mikkeli
      35
      2118
    3. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      38
      1975
    4. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      7
      1837
    5. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      42
      1508
    6. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      38
      1289
    7. Oletko ollut vihainen, suuttunut tai pettynyt

      johonkin kaivattusi toimintaan?
      Ikävä
      123
      1188
    8. Pitkäaikaiset työttömät työllisyystöillä takaisin yhteiskuntaan

      Vaikka se vähän maksaakin, niin parempi on valtion teettää hanttihommia, jottei yksilöistä tule yhteiskuntakelvottomia.
      Maailman menoa
      253
      1165
    9. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      45
      1085
    10. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      13
      1039
    Aihe