Mitkä autot ovat saaneet vaihtokuumeen päälle ja valitsemaan Golfin? Itsellä oli Toyota Corolla HB -03 ja lopulta mitta täyttyi siitä yleisestä laaduttomuudesta, huojuvasta ajettavuudesta, surkeasta ilmastoinnista, jatkuvasta mittariston natinasta ja yllättävän suuresta polttoaineenkulutuksesta. Halpa on halpa, kuin berliininmakkara. Hyvää oli se että moottoria ei saanut sammumaan ajossa vahingossakaan.
Kysely: Mistä vaihdoit V Golfiin?
utelias VW
101994
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Enpä tiedä onko VW niin hyvä, että siihen syntyisi imua muista autoista. Siltä osin olen kyllä samoilla linjoilla kuin Utelias VW, että mullekin vaihtokuumeen sai päälle Toyota Corolla Wagon 03.
Itse tympiinnyin täysin Toyotaan, ja vaihdoin sen uuteen Saab 9-5 2,3t aut. Wagoniin (tai itse asiassa se on tilauksessa, pitäisi tulla maahan ensi viikolla :-)
Omina kriteereinä oli surkea ajettavuus, surkea ilmastointi, aivan nollan arvoinen kuskin penkki ja muutenkin kyllästyttävä ja ikävä auto.
ketjun aloittaja kysyi perusteluja uuden golffin hankkimiseksi. ketä kiinnostaa että sinä tilasit saabin?! luulet varmaan että moni on nyt tosi kateellinen kun oikein ysivitosen tilasit (taitaa kuitenkin isin työsuhdeauto vaihtua...)
Se onkin hieno valinta. Siinä nousee täysin toiseen maailmaan. Valitettavasti niin harvoin Toyotasta ylettyy Saabin kaltaiseen loistoautoon. Saahan tuonkin Saban hinnalla 2 Toyota Wagonia.
Niin että aika hyvä harppaus. Kaikki kriteerisi vaihtuvat yöstä päiväksi.
Vanha biili oli g-koppainen astra. Auto ihan ok, mutta säännöllinen autokuume vei taas miehen mennessään ;)
Suunnilleen sama juttu. Astra G -01:stä tuli vaihdettua ja suurin yksittäinen syy taisi olla myös autokuume... G-Astrassa ei ollut mitään vikaa ja myös uusi Astra H oli yhtenä vaihtoehtona viidestä, mutta "Klonkswagen" veti pidemmän korren.
Vaihdoin vuonna 2000 1998 Golfiin (bensa) Astrasta-94. Astra ajettiin 60.000:sta 145.000 ja Golfissa oli 60.000; nyt on 267.000. Vaihdettu jakohihna 90 välein, takaiskarit, nyt tuulilasi ja
pyyhkimien moottori. Erittäin tyytyväinen ajoon, kuntoon, toimivuuteen. Olen ajanut 1980-luvulla 72-mersulla, 1980-luvulla 1983-luvun mersulla, 1990-luvulla Pajerolla ja Mazda-323:lla (150.000-500.000 km)´, josta Astraan kun sähköviatlopetti ajon. Golf on paras auto, ja vaihtaisin joskus mutta en näillä hinnoilla. Aion ajaa 400-500 tuhatta täyteen.
vaihdoin. Oli E36 koppainen pitkälle kolmattasataatuhatta ajettu 1.6 litrainen Baijerilainen. Olisin vaihtanut uuten Bemariin, mutta rahaa ei ole. Lähimpänä alemmassa hintaluokassa laadullisesti tuntui olevan uusi Golffi. Ajelin varsin muillakin saksalaisilla ja japsejakin (turkkilaisia) testasin, mutta ei kiitos. Monet kehuu Tojotiansa, mutta mielestäni pelkkä moottorin kestävyys ei ratkaise. Esittely Corollassa, jolla oli ajettu muutama tuhat, oli jo selvää kulumisen merkkejä verhoilussa ja takaluukun sisäverhoilu meinasi jäädä käteen luukkua suljettaessa. En halua edes tietää uuden Corollan kuntoa kun mittarissa on yli satatuhatta. Uusi Golffi vaikutti ja vaikuttaa edelleen laatuautolta, mittarissa tosin vasta 7 tkm, mutta auto edelleen kuin uusi. Tosin kiiltää paremmin AutoGlym hoidon jälkeen.
Opel Kadetissa ikä 14v alkoi painaa, pikkuvikaa liikaa. Nykyinen on Golf -00, saman ikäisen Opel Astran olis ehkä saanut edukkaammin, mutta minua huolestuttu Astrojen huono maine ja muutenkin olin 21 v jälkeen kyllästynyt merkkiin.
Folkkari tuntui selkeältä valinnalta, ei oikein ollut muita mielessä. Vaihtoehdot oli Polo tai Golffi, päädyin jälkimmäiseen.
utelias VW tarkoittanee aloittamassaan ketjussa "V Golffilla" uusinta Golffia (V=roomalainen vitonen), tämä tiedoksi kun vastaatte.
Elikkäs, -99 Seatista (Cordoba Vario 1,9tdi) vaihdoin viitoseen, 2.0TDI. Aika iso harppaus, mutta tulot on tuossa välissä tuplaantunu (EI tosin vieläkään oo kovin kummoset) ja ajelen suht paljon; Seattiin tuli 2:ssa vuodessa n. 115 tkm ja siinä oli yhteensä 200 tkm jo mittarissa ja sitten sopiva VW sopiva sattu kohdalle. Volkkarissa mun mielestä kaikki kohdillaan, tarkoittaen hinta/laatu, teho/kulutus jne.
Olen kuullut myös idiooteista jotka vaihtavat Golffin Toyotaan, mutta siinä taitaa vaan rahat loppua kesken -> ei ole varaa vaihtaa isompaan Volkkariin jos esim. perheenlisäyksen takia tarvitsee näin tehdä. Noh, eihän mullakaan ollu varaa uuteen dieseli Audiin tai ison dieselin Touraniin (ylimääräisestä tilasta ei oo koskaan haittaa) joten se siitä... =)
Ootteko kuulleet että Toyotan maine kestävänä autona johtuis ihan vaan siitä että merkkihuollot vaihtavat niihin (kuluvia) osia ilmaiseksi asiakkaan tietämättä, ennen kuin niiden normaali käyttöikä tulee täyteen tai ne laukeaa, maahantuojan takuuseen laittavat ne sitten, ei tuu kuluja ite huollollekaan. En tiedä totuudesta, mutta onhan tuo kai (?) asiakkaan kannalta hyvä juttu, mutta laatu ei kai kovin kummoista ole jos näin tarvitsee tehdä.
Juu jos tässä threadissa voitais vaan puhua tuosta otsikon aiheesta, eli mallivuoden -04 Golffista viides Golf = V, muille merkeille malleille jne. on omat ketjunsa.