Varoitan ottamasta Mirtazapin nimistä lääkettä unettomuuteen. Minä masennuin parista pilleristä, aamulla ei ei olisi jaksanut nousta ollenkaan ja jossain horroksessa meni iltapäivään. Aloin jo pohtia, että onko koko elämässä mitään, minkä takia jatkaa. Lopetin kolmannen pillerin jälkeen ja elämä palasi raiteilleen taas.
Olen kokeillut myöhemmin samaa lääkettä ja yksi ainoa pilleri pani ajattelemaan elämän lopettamista.
Miten tälläisiä pilereitä päästetään markkinoille. Jos ei ole ennen ollut masentunut niin näistä masentuu heti. Tuntemukseni olivat niin kauheita, ettei niitä soisi kenenkään kokevan.
Lääkärini kertoi lääkkeen väsyttävän, että saisin paremmin nukuttua, mutta jos ei kunnolla edes herää, niin eikähän olla jo liian pitkällä. Ongelmani oli nukahtaninen, olen kyllä tarpaaksi väsynyt, mutta en vain saanut unen päästä kiinni.
Olen kokeillut myöhemmin samaa lääkettä ja yksi ainoa pilleri pani ajattelemaan elämän lopettamista.
Miten tälläisiä pilereitä päästetään markkinoille. Jos ei ole ennen ollut masentunut niin näistä masentuu heti. Tuntemukseni olivat niin kauheita, ettei niitä soisi kenenkään kokevan.
Lääkärini kertoi lääkkeen väsyttävän, että saisin paremmin nukuttua, mutta jos ei kunnolla edes herää, niin eikähän olla jo liian pitkällä. Ongelmani oli nukahtaninen, olen kyllä tarpaaksi väsynyt, mutta en vain saanut unen päästä kiinni.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Näyttää todennäköiseltä että elämäsi hajoaa noiden "lääkkeiden" vuoksi. Edessäsi voi olla seuraava kierre;
- lääkäri ehdottaa uutta "lääkettä", kun edellinen ei toiminut. Sitten kun on kokeiltu 2-5 "lääkettä", terveytesi on jo pilalla. Ja paluu terveeseen elämään on pitkä ja raskas.
Tuo on aika monen ihmisen kokemus.
Ihan vaan tiedoksi.
Lääkärit eivät oikeasti tiedä noiden "lääkkeiden" vaikutuksia, ne ovat täysin "lääkeaine"-esittelijöiden armoilla ja "lääkeaine"-esittelijät ovat "lääketehtaiden" palkkalistoilla. Esittelijöillä on yleensä kaupallinen koulutus, ei muuta.
Kyllä ne aiheuttaa masennusta ja ahdistusta. Alkuperäinen ongelma on vaan uniongelma. Syy etsitään päästä. sitten kun lääkkeet ovat sotkeneet pään. Diagnoosi vain vahvistuu. Vaikka alunperin on vain uniongelma. Uniongelma on monesti vain sairaus, ei syy mistään. Ainakin tosi vaikea uniongelma, josta ei pääse eroon.
Uskon että tulevaisuudessa koetetaan esim uniongelmaa hoitaa luontaistuotteilla kuntoon. Parhaimmat lääkärit näin tekevät.Kunhan lääketiede kehittyy ja Suomalaisten lääkäreiden amattitaito. Tai JOS. Suomalaiset lääkärit eivät ole päteviä oikein missään. No ehkä kirurgit. Kun tietävät missä syy on ja se on joku yleinen vaiva. Vaivan selvittämiseen heistäkään ei ole jos vaiva on yhtään todellisuudesta poikkeava.
Korjaan. Ei todellisuudesta. Vaan tavallisuudesta lääkärit voivat ajatella asian noin kuten itse sanoin. Ja monesti ajattelevat kun ovat niin kiireisiä ja ammattiyylpeys vahingoittaa ammattitaitoa pahasti. Kun ei jotain tiedä. Pistetään potilas pois.
Lääkäreiden sanonta "tulkaa 2 viikon päästä uudestaan, jos vaiva ei helpota", tarkoittaa selkokielellä sitä että jos luonto ei paranna, niin tulkaa sitten uudestaan. Eli lääkäri tietää sen ettei hän edes pysty parantamaan, vaan luonto hoitaa tuon parantamisen. Yleensä se on oma keho joka parantaa itse itsensä.
Minun kokemukseni kunnallisista on että yleisin sanonta on: En osaa tehdä enää mitään. Golfkyynärpääkin ollut jo yli vuoden. Edes iso nestepattia ei älynnyt imeä pois. Ei oo luonto parantanut kumpaakaan vaivaa.
kokeile melatoniinia
http://personal.inet.fi/koti/remeli/laakkeet.htm
>>Varoitan ottamasta Mirtazapin nimistä lääkettä unettomuuteen. Minä masennuin parista pilleristä, aamulla ei ei olisi jaksanut nousta ollenkaan ja jossain horroksessa meni iltapäivään. Aloin jo pohtia, että onko koko elämässä mitään, minkä takia jatkaa. Lopetin kolmannen pillerin jälkeen ja elämä palasi raiteilleen taas.