Poika lähti siis kävelemään 1 vuotiaana ja on nyt kävellyt puolivuotta, mutta kävelee edelleen horjuen ja huojuen.
Monet kysyvätkin että onko juuri oppinut ja yllättyvät kun kerron hänen kävelleen jo puolivuotta! Ja todella näyttää siltä että olisi juuri oppinut.
Voiko olla ihan ok että meno on vielä noin huteraa?
Olisikohan jotain tasapaino ongelmaa hmm...
Horjuva kävely
5
803
Vastaukset
- ...
Onko mitään diagnoosia tehty, kuten alhainen lihastonus, huono koordinaatiokysy tms? Veisin kohtapuolin tutkimuksiin, jos neuvolassa ei välitetä ottaa kantaa.
- Manaatti
8 kk lääkäri mainitsi että on vähän pehmeä lihaksisto, mutta menee normaaliin vaihteluun...
- yksi äiti
lievä cp vamma joka on liikuntavamma oireilee lapsella juuri noin. vie neurologille.
- Manaatti
Hmm.. Saimme sieltä 8 kk lääkäriltä lähetteen fysioterapeutille tuon "pehmeyden" takia, yksi käynti siis vain.
Fysioterapeutti sanoi ettei vaiva ole neurologinen vaan lapsella on pehmeät nivelet ja niveltuki...
Jos olisi cp vamma niin eikös se ole neurologinen ongelma? - 6 + 12
Korvatulehduksen mahdollisuus on varmaan eliminoitu, lapsi ei välttämättä oireile sitä? Se vaikuttaa sisäkorvan tasapainoelimeen. Tuttuni lapsella tiesi aina korvatulehduksen alkaneen kun lapsi käveli vähän miten sattui :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
PropsApp Koodi
Haluatko ansaita ja kilpailla fiksusti samalla kun seuraat urheilua? Props tekee sen mahdolliseksi. Sovelluksessa pääset23508Persut yrittävät epätoivon vimmalla
kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a1003336"Skandaali muhii SDP:ssä" - "pelon ilmapiiri vallitsee"
Puolueen johto on vähintään vastuussa ilmapiiristä, jossa häirinnän uhrit eivät ole saaneet ääntään kuuluviin. Vyyhdin542826IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n
eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-572632Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen
Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.922455Taas nuoren kuolema
Vasunmäentiellä paha onnettomuus. Nuori nainen menehtyi. Niiin sydäntä riipaisevaa 😭421740Jari Sillanpää isossa leikkauksessa - Paljastaa, mitä uralle tapahtuu!
Palaako Siltsu keikoille? Artisti, ex-tangokuningas Jari Sillanpää on ollut lonkkaleikkauksessa ja kotiinpaluu on edessä221289- 961258
Raamatun kanta homoseksuaaliseen käytökseen on selvä
On oma mielipiteesi mikä tahansa on hyvä muistaa, mikä on Jumalan mielipide. Edelliset ketjut ovat tulleet täyteen joten3421124Hämmentävä muutos tv:ssä: Roope Salminen OUT, Sointu Borg IN!
Roope OUT, Sointu IN! Mitä tykkäät tästä muutoksesta? Suositun Myyrä-seikkailusarjan alusta asti juontohommissa on oll161023