Tuleeko testamentti saatta tiedoksi, vaikka se on otettu perunkirjaan ja perunkirjoituksessa ovat olleet läsnä tai edustettuina kaikki testamentissa mainitut henkilöt ja "viralliset" rintaperilliset ?
Testamentin tiedoksianto
pankki vaatii
3200
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Usko pankkia, pankki on oikeassa.
Tiedoksi saattaminen olisi tietysti kannattanut tehdä silloin perunkirjoituksessa (sillä ei ole merkitystä onko todstus tästä erillisillä papereilla vaiko perukirjassa, paperi on paperia) kun kerta kaikki olivat läsnä, mutta teepä se sitten jälkeenpäin jos kerta hankalamman tavan valitsit.
Näinhän se menee, kuten nix_nax ja hankala änkyrä ovat todenneet. Testamentti kun pitää antaa tiedoksi todisteellisesti, eli on oltava/saatava joku dokumentti siitä, että asianomainen todella on saanut testamentista tiedon. Ei riitä, että testamentin olemassaolosta mainitaan perukirjassa eikä sekään, että testamentti saattoi myös olla kaikkien osakkaiden nähtävillä perunkirjoitustilaisuudessa. Perunkirjoituksen hoitaneen uskotun miehen olisi pitänyt jakaa kopiot testamentista asianosaisille ja vaatia heiltä sen saamisesta vastaanottokuittaus. Mutta kun näin ei ole tehty, mennään hankalamman tavan mukaan, kuten hankala änkyrä kirjoitti.