Tähän voitaisiin koota kokemuksia, mitä pilkkaa on kokenut siitä että on lestadiolainen.
Voin aloittaa. Mua ei kiusattu paljonkaan, en tiedä miksi. Yks tulee mieleen. Kun olin parikymppinen ja kävelin kotikylällä, niin ohimenevä ex-koulukaveri huusi "Raamatunraiskaaja". En muista että olisi monesti haukuttu lestaksi, mutta kun kuuli kuinka muita haukuttiin, niin kyllähän se vaikutti.
Olen kuullut että yhdellä luokalla ussan opettaja pyysi niitä oppilaita viittaamaan, jotka ovat lestadiolaisia. Kunnon julkista uskontunnusta yläasteella! Eiks tämä jo muistuta natsisaksan aikaa. heh heh
Voin aloittaa. Mua ei kiusattu paljonkaan, en tiedä miksi. Yks tulee mieleen. Kun olin parikymppinen ja kävelin kotikylällä, niin ohimenevä ex-koulukaveri huusi "Raamatunraiskaaja". En muista että olisi monesti haukuttu lestaksi, mutta kun kuuli kuinka muita haukuttiin, niin kyllähän se vaikutti.
Olen kuullut että yhdellä luokalla ussan opettaja pyysi niitä oppilaita viittaamaan, jotka ovat lestadiolaisia. Kunnon julkista uskontunnusta yläasteella! Eiks tämä jo muistuta natsisaksan aikaa. heh heh
Vastaukset 7
Vanhimmat
Itse kävelin jericonkatua alas kohti nasaretia kun Nasser huusi aasin selästä jotain seemin kielellä. Kysyin latinaksi, ettö oletko heinän teossa, se vastasi suomeksi että en oe heluntainen lestapiru ?
Muuten en ole kokenut pilkkaa.
*se vastasi suomeksi*
Ai aasi vai Nasser?
"""ohimenevä ex-koulukaveri huusi "Raamatunraiskaaja"."""
Ex-koulukaveri oli aivan oikeassa.
Mua haukuttiin koulussa usein lessuksi, tai jumalanhulluksi. En tiedä, mistä tuo jumalanhullunimitys lähti. Eniten minuun sattui lessunimitys. Lesta ei, koska me kutsuimme keskenäämmekin toisia uskovaisia tuolla nimellä.
Eli käytimme toisistamme joko nimitystä meikäläinen, tai lesta.
Aiemmin lesta lienee ollut pahemmalta kuulostava nimitys, en tiedä. Aiemminhan vl:t eivät käyttäneet itsestään edes nimitystä lestadiolainen, tai vanhoillislestadiolainen, vaan kutsuivat itseään vain uskovaisiksi.
Nykypäivänä on ihan normaalia, että vanhoillislestadiolainen kysyy toiselta, oletko sinäkin vanhoillislestadiolainen, lesta, meikäläinen, tai uskomassa. Lessunimitystä emme ole omaksuneet. Se kuulostaa hivenen halventavalta ainakin mun korvaan.
Uusi nimitys, mitä nykyään kouluissa viljellään, on lestapiru... tai lestapedo... Tosi sattuvia ja ikäviä nimityksiä :(
Tuo lestapedo on aivan järjetön.
Mutta jos edustat jotain joukkoa, pitää muistaa, että muut yleistävät sen, miten käyttäydyt. Hyvässä ja pahassa, varsinkin pahassa. Eli ei ole yksittäisen vanhoillislestadiolaisen asia, miten hän käyttäytyy. Hän kun edustaa muiden silmissä vanhoillislestadiolaisia.
Niinkuin vl:t yleistävät kaikki epäuskoiset samanlaisiksi keskenään, valitettavasta sama toimii monen ihmisen kohdalla toisinkinpäin. Sillä erotuksella kuitenkin, että epäuskoisia on monenlaisia. Lestadiolaiset ammentavat elämänohjeensa samasta opista.
Meillä oli peruskoulussa yli puolet lestadiolaisia, ja ikinä ei lestuudesta kiusattu. Lestadiolaiset kiusasivat toisiaan sekä osaa ei-lestoista, ja yksi kaveri kehuskeli että jossain toisessa koulussa pystyi kiusaamaan kaikkia ei-lestoja kun niitä oli niin vähän.
Se on vain SRK:n propagandaa että lestadiolaisia muka vainotaan.
Meitä oli kaksi vanhoillislestadiolaista tyttöä ammattikoulussa, kyllä meitä pidettiin aivan outoina. Minulla oli sellainen tunne, että meidän tekemisiä katseltiin kuin sirkuksen apinoiden touhuja ja naurettiin, oltiin huvia kansalle.
Olihan silloin niin paljon niitä syntejä, esimerkiksi television katsominen vei kadotukseen.