Mitä tavallisen kuntoilijan kannattaa tässä vaiheessa vuotta tehdä, että talvella pääsee nopeammin kiinni mukavaan menoon?
Omassa perinteisen hiihdossa potkun voimassa ja tasatyönnön kestävyydessä olisi parannettavaa. Yleensä peruskunnon nostaminen taitaa eniten(?) parantaa hiihtoa -- jaksaisi keskittyä paremmin tekniikan hiomiseen.
Sauvakävely ilmeisesti auttaa hiihtoon & sitä kannattaisi harrastaa. Lähimetsien poluille sauvojen kanssa :) Skiket löytyy ja niitä olen toisinaan käyttänyt. Skiken kanssa saa tasatyöntöä paremmin treenattua. Taitaa olla luontevin tapa, jos nyt ei haittaa raskaasti rullaavat renkaat. Nopeudeltaan vastaa mun hiihtonopeuksia. Sauvojen piikit saisi pitää paremmin asfaltissa (vaikka kovametallia ovat). Lumella ei ole vastaavaa lipsumista ja työntöasento tuntuu aika pystyltä. Sopivaa kovaa hiekkapintaa mulla ei ole lähellä. Toisaalta rullasuksia en tällä pienellä budjetilla lähde hankkiin & ne ei auttaisi kuitenkaan sauvoihin. Onkohan joustopiikeistä apua & saakohan niitä 9mm sauvaan (Rex)?
Paljonkos soutulaitteesta on apua hiihtoon? Ei varmaan ole haittaa tasatyönnön suhteen, mutta onko merkittävämpää hyötyä.
Loppusyksyn kuntoilu
11
438
Vastaukset
- Niniin...
Näköjään olet aika hyvin jyvällä siitä, miten kannattaa toimia.
Joustopiikkejä saa 9mm sauvaan ja kovametallipiikit kannattaa teroittaa aika ajoin timanttiviilalla. Soutulaite parantaa yleiskuntoa ja kehittää rintalihaksia ja hapenottoa. - limaniska
Miten soutlaite kehittää rintalihaksia? Soudussahan työ suoriteteaan pääasiassa jaloilla työntönä ja selkälihaksilla vetoliikkeenä jolloin rintalihaksille tulee minimaalinen rasitus. Tuosta soutulaitteen yleiskuntoa ja hapenottoa parantavasta vaikutuksesta olen samaa mieltä.
- Hmmm...
Väitätkö muka, ettei kehitä rintalihaksia?
Soutajilla on mahtavat rintalihakset.- rowerman
Varmasti kehittää ja vielä isonvarpaan ojentajia ja pikkurillin koukistajiakin. Mutta jos vakavasti puhutaan, niin eiköhän se kuitenkin ole melko pientä mitä rintalihakset siinä hommassa kehittyvät koska se suurin työ tehdään yläkropalle lihaksilla jotka vetävät. Yleensä soutajat ovat pitkiä melko hoikkia tyyppejä joilla ei kyllä mitään mahtavia rintalihaksia ole. Jos sitten jostain syystä sattuu jollain harvalla olemaankin, niin kyllä ne on hankittu jollain muulla harjoittelulla kuin soutamalla.
rowerman kirjoitti:
Varmasti kehittää ja vielä isonvarpaan ojentajia ja pikkurillin koukistajiakin. Mutta jos vakavasti puhutaan, niin eiköhän se kuitenkin ole melko pientä mitä rintalihakset siinä hommassa kehittyvät koska se suurin työ tehdään yläkropalle lihaksilla jotka vetävät. Yleensä soutajat ovat pitkiä melko hoikkia tyyppejä joilla ei kyllä mitään mahtavia rintalihaksia ole. Jos sitten jostain syystä sattuu jollain harvalla olemaankin, niin kyllä ne on hankittu jollain muulla harjoittelulla kuin soutamalla.
Soudun veto tasapainottaa hiihdon työntöä :)
- sörsselssön
http://www.olympic.org/multimedia-player/all-photos/1976/01/01/aaanv021/
Siinä sulle mahtavia rintalihaksia. Miehet ovat olleet taatusti alansa huippuja, joten siitä voi päätellä sitä rintalihasten mahtavuutta soutajilla jotka ovat ns. jokamiesluokkaa. - Vaikuttavaa...
sörsselssön kirjoitti:
http://www.olympic.org/multimedia-player/all-photos/1976/01/01/aaanv021/
Siinä sulle mahtavia rintalihaksia. Miehet ovat olleet taatusti alansa huippuja, joten siitä voi päätellä sitä rintalihasten mahtavuutta soutajilla jotka ovat ns. jokamiesluokkaa.Kyllä. Pertillä on valtavat rintalihakset, Kolbesta puhumattakaan.
Tosin miesten rintoja en yleensä viitsi arvioida, naisten vastaavat jostain syystä kiinnostavat enemmän. - Fudvl
Kannattaa huovata niin rintalihaksetkin kehittyy ...
- ?????
Eikös alunperin ollut kysymys rintalihaksista eikä mistään rintarauhasista jota nyt koetetaan tyrkyttää?
- Hmmm...
Siitä puhe mistä puute.
- hiihitäjä
Kannattaa käydä tiheässä kuusikossa runkamassa, se on kivaa puuhaa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Marinin hallituskaudella Suomen BKT sentään kasvoi
Tämä ns. kauhukabinetti ei ole saanut aikaan kuin vahinkoa. Otti ennätysvelat rikkaiden veroalennuksiin ja sai työttömyy82012Huulitäytteet ja tekotisssit
Kylillä kulkiissa olen huomannut että tässäkin tuppukylässä on hameväki alkanut muokkaamaan ulkonäköään huulitäytteillä1041356Drone-epäily Uudellamaalla
Ihmisiä kehotetaan siirtymään sisätiloihin. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000012008358.html1111141Sait mut mies heikoksi
Yllätti tämä asia nyt kyllä. Olet ollut mielessä koko ajan. Ei riitä pelkkä kevät nyt syyksi. Veit jalat alta. Pannaan m861054Vauvat syntyvöät vihan lapsina?
Kyllä on pimeä oppi, ja olen ollut täydessä pimeydessä opillisesti, että pienet lapset syntyisivät paholaisen lapsina. O661005Nuorille miehille ei kelpaa enää paljon käytetty nainen
"En ikinä huolisi mitään kyläpyörää", Tomi täräyttää TikTokissa https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/27182b8f-7759-49d0-8188879- 76740
Unelma tilanne
Miten haluaisit, että tilanteenne etenisi tai miten toivoisit hänen lähestyvän sinua? Vai toimitko mielummin itse, jos j64739Iivarilla johtopäätösten aika
Kun veteraanipolitikko ja pumppuvoimalavastustaja Pikkarainen aloittaa eilen nähdyn ulosmarssin on Iivarilla johtopäätös36602Stefan Therman. Vakava syyte ja vankila uhkaa.
Nyt ei taida mies selvitä enää selityksillä.73602