Kontion koulu- kuka kommentoi ja millä valtuuksilla ?

Nyt meni hermot

Kuhmolaisessa 11.10.2013 kaupungin työntekijä Purovesi valoitti salaisuuden verhoa ja varovasti antoi ymmärtää, että ala-aste on siirtymässä yläasteelle. Nyyisellä paikalla oleva koulu kun on niin huonossa kunnossa. Vai niin, ! Kiitos tiedosta, tämä lämmittää !

Ennen tätä oirehtivat oppilaat ja opettajat saavat rauhassa odotella tätä ihmettä huonokuntoissa koulussa kenties usemman vuoden. Purovesi oli myös asiantuntija parakki-asiassa. Hänkö sen asian päättää ! Ei kai nyt sentään ? Kaupunginjohtaja osoitti myötätuntoa ja ilmoitti ottavansa asian vakavasti. Jo on ihmeellistä asioiden esille tuontia. Kannattaisi nyt kaupungin johtoryhmässä päättää se, kuka asioista puhuu ja milloin. Minulla on lapset Kontion ala-asteella ja aivan varmasti tiedän paremmin kuin Purovesi mikä siellä on tilanne. Samaisessa lehdessä valtuutettu Miettinen oli asiaan perehtynyt ja tuntui ymmärtävän asian vakavuuden. Nyt kun Kontiolla on niitä asiantuntijoita käynyt paikkoja tutkimassa, niin on syytä järjstää avoin tiedotustilaisuus tutkimustuloksista eikä antaa yksittäisille kommentaattorien mahdollisuutta heitellä ilmaan omia juttujaan. Henkilökohtaisesti koen loukkaavana sen, että lasten mahdollinen koko elämänikuinen sairastelu saa tällä tavoin alkunsa ja joku kehtaa vähätellä asiaa toteamalla, että raha ratkaisee ja tilapäiskoulua (parkkeja) ei järjestetä.

15

937

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Urhopuro+

      Elä lässytä.

    • Heikkohermo5

      No en, älä sinäkään. Pysy puskassa kuten tehänkin asti. Moro vaan !

    • mä vaan ja niin ed

      Jos Kontion koulu pitää uuteen paikkaan siirtää, niin Kalevalan kankaalla olisi hyvät tilat. Ja olisi luonto lähellä. Kamarimusiikkivieraiden ajattelen sijaan kannattaisi kapungin päättäjien keskittyä nyt oikeisiin asioihin !

      • mitä se hyvejää ou

        Se olis hieno paikka tuo kangas ja siellä vois kesällä muusikotkin elävöityä. Tekniset suunnittelupoppoo nyt asiaa perehtymään. Asia kuntoon ja heti !


    • tahmapillu69

      ei ala-asteelaisia ylä-asteelle ! stupid koulujuttu!!!!!!!

      • luinlehen

        Niin se lehessä se kaupungin työntekijä kertoi, että pienokaiset joutavat sinne.


    • Alin kasti

      Kyllähän hän päättää nämä asiat kuhmossa, selvähän se on. Muilla ei ole mitään asiaa tähän.

      • Ykskas

        Virkamiehet valmistelevat, valtuutetut päättävät. Tämänkin asian.


      • totuudentorvi5
        Ykskas kirjoitti:

        Virkamiehet valmistelevat, valtuutetut päättävät. Tämänkin asian.

        Olet oikeassa. Lehessä vaan asia oli vähän höperösti esitetty.


      • kysymysmerkki!
        totuudentorvi5 kirjoitti:

        Olet oikeassa. Lehessä vaan asia oli vähän höperösti esitetty.

        millo se kaupunginhallitus asiaa käsittelee ????


    • rakennetaan koulu,

      Tietääkseni, hallitushan on jo päätänyt, ettei Kontiota remontoida. Purovesi oli esittänyt uuden koulun rakentamista Sotkamoon. Tiiä vaikka on oikeassa.

      • siemiesie

        Ois vähä liian pitkä matka lapsille mennä sotkamoon. Älä sie höpise.


      • sieee
        siemiesie kirjoitti:

        Ois vähä liian pitkä matka lapsille mennä sotkamoon. Älä sie höpise.

        Eipäs unohdeta kommentoida kommentointia !


    • kukkuluuruu13

      Jo Kuhmolaisessa on uuden koulun rakentaminen esillä. Jees ! Tuleeko ne parakit nyt siksi aikaa kun uutta odotellaan ? Vai joko taas joku älypää kertoo, että home on tauolla sen aikaa kunnes uusi valmistuu ? Hei haloo ?

    • upi2

      Vaikuttaa tuo julkinen rakentaminen ja rakennuksista huolehtiminen olevan kunnan väelle niin ylivoimainen tehtävä, että olisiko parempi siirtyä pysyvästi niihin vuokraparakkeihin. Nehän voisi palauttaa tai vaihtaa jos home tuntuu haiskahtavan.

      Olisiko myös syytä tutkia hieman tarkemmin missä vaiheessa ja kenenkä toimesta näissä homerakennuksissa on tehty sellaisia virheitä mitkä aiheuttavat ongelmia. Suunnittelussa, rakentamisessa, valvonnassa vaiko ylläpidossa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oisko se tosi paha

      Jos haluaisinkin susta ennen kaikkea seksiä? Nainen
      Ikävä
      138
      4044
    2. Milloin nainen saan sinut?

      Kanssani eroottisiin hetkiin? Tiedät ja tunnet kovan haluni, hellyyden myös. Onko vastauksesi edelleen, että en tiedä, e
      Ikävä
      21
      2260
    3. Haluan että tiedät tämän

      Jos luet täällä. En ole sinulle vihainen, vaikka asiat menivät niinkuin menivät. Ajattelin, että et tykkää minusta, jonk
      Ikävä
      97
      1869
    4. Trump syyttää sodasta Ukrainaa.

      Vieläkö persut jaksavat naureskella sille kun väitetään Putinin ja Trumpin olevan parhaita kavereita? https://yle.fi/a/
      Maailman menoa
      382
      1485
    5. Mitä olen antanut sinulle?

      Mitä olet antanut minulle?
      Suhteet
      37
      1445
    6. Johanna Turja, Putinin agentti Alavudelta

      Johanna Turja: Ukraina on osa Venäjää https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/a4d2ab92-3cc7-41bc-9630-0b48f898e263
      Alavus
      22
      1333
    7. Pride saapuu Iisalmeen

      Miksi tällaista tapahtumaa pitää käsitellä kaupungin hallituksessa? Ihan sama kun pistäisi pystyyn umpikännimarssin ja k
      Iisalmi
      157
      1236
    8. 249
      1229
    9. Trump syyttää Ukrainaa sodan aloittamisesta

      Hah hah, niin ne asiat menee
      NATO
      269
      1099
    10. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      76
      1091
    Aihe