2.0 tdi, jakopää pettää, rahat loppuu.

eeverttierkki

30000 km jakohihnan vaihdosta, pettää kiristimen pultti, menee työstöön kansi ja venttiilit.
1000 km edellisestä menee kiristimen pultti, menee työstöön kansi ja venttiilit.
?????km edellisestä meneekö taas?
Tämä juttu on tosi.

17

7685

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • eeverttierkki

      Skoda Octavia Autoilun unelmaa.

      On alkukesän kaunis päivä. Mutta mitä tekee Skoda, hyytyy tien laitaan. Hinuri hakee. On Skodasta pettänyt jakopään kiristäjän pultti mut mitäs siitä onhan edellisestä vaihdosta 30000 km, toki 120000 tuhatta luvataan mutta luppaahan ne poliitikotki kaikenlaista. No laitetaan kuntoo kansi ja venttiilit. Kyl se siitä taas lähtee.
      Mutta sitten ollaan jo vähän loppukesässä, on pimeää ja synkeää kun skodalla huristelen ja hyytyy taas kooda tien laitaan. No onhan edellisestä remontista jo aikaa melkein 1500 kilsaa. No ite taksiin ja auto hinuriin, tuleepa tässä vaiheessa mieleen jo että onneksi on jotain ainakin kunnossa nimittän vakuutukset. No sitten aamulla soittokorjaamolle. No siellä todetaan että menipä taas tuo pultti jakopään no ei siin mitään konestetaan taas kansi ja laitetaan venttiilit. Seisoo auto taas kuukauden mutta hyvää kannattaa odottaa….
      Onko tässä skodan laatu?

      • Toyota Corolla

        Noiden vuoksdi kannattaa ostaa Toyota. Siinä ei koskaan ole mitään vikoja moottorit kestää miljoona kilometriä kun muistaa tehdä huollot. Hinaus vakuutus on turha sitä ei tarvita, ellei halua lahjoittaa rahojaan vakuutusyhtiöille.

        Toyota on tunnetusti parasta laatua autoissa.


    • Lustori Pattinen

      Skodan laatu on täyttä peetä uskokaa jo ja kiertäkää kaukaa.
      "herran siunausta"

    • Takuuseen, takuuseen

      Ei lopu rahat noilla metreillä. Maahantuojan piikkiin. Tämä juttu on vielä enemmän tosi.

    • kjklnkjnök

      Kerropas nimimerkki "Takuuseen, takuuseen", että missä tuossa mainitaan paljonko autolla on ajettu?

    • perjantaipullo tyhjä

      heheee, tosia juu.

    • valetta

      Oudolta tuntuu,jos pimeä vaikuttaa moottorin kestoon...

    • 2x30x1

      No tarinoita on helppo keksiä. Pikku provokalle oli taas asialla.

    • make.

      Istuin viime yönä Mersu-taksissa ja juteltiin kuskin kanssa autoista. Onhan se Mersu hieno auto, mutta ei Skoda paljon huonompi.

      Imago-jutut kannattaa jättää omaan arvoonsa.

    • Lustori Pattinen

      "Skodan laatu on täyttä peetä uskokaa jo ja kiertäkää kaukaa.
      "herran siunausta"

      Siellä jo provoileva vale-lustori tekee pilkkaa Herran Siunauksesta ja antaa väärän todistuksen automerkistä. Vaan autuaita ovat ymmärtämättömät, sillä he hakevat Saksasta uitto-mersun...

      • mb85e

        No ainakin saa kestävän auton


    • miksiteitsen

      Jos pultti on heikko ja aiheuttaa konerikon niin eihän kukaan laita samanlaista heikkoa pulttia korjattuun koneeseen?

    • PskaPska

      2.0TDI alla. Ensin kansi paskaksi, jäähdytysnesteet öljyihin ja samassa rytäkässä turbo kajahti. Tuo kuntoon ja muutaman kuukauden päästä alkoi mennä dieseliä nesteisiin! Saldo kansi, Turbo, EGR, pumppusuuttimia, PA-pumppu, jne.... Ei kestä ei.

    • leg1

      Samaa konettahan käyttää VW ja Audi, eli samaa laatutasoa kaikki.

      • Ocu 07

        Mulla tehtiin ocuun jakopää n.7000km sitten ja eivät vaihtaneet kiristäjän pulttia.... Pultti poikki, jakohihna irti, kansi paskana. Onneksi huolto otti vastuun ja kansi vaihdettiin vastuuvakuutuksen kautta. Onkohan tuo pultin katkeaminen joku ominaisuus?


    • Murhe

      Mulla tilanne passat 2.0tdi jakop remppa.. Kiristin pultti ei ollut tarpeeksi kirellä ja irtosi.. Tilalle tuli vaihdo kone 230tkm ajannut ja uusi jakopää sinne laakosella.. 6000km ja sama pultti poikki.. Maahantuojaa korva vaan jakopää sarjan mutta laakonen ei ota kantaa mitään... Kuka sit korvaa? Nyt purkata kone että selvitä että hajottiko kone toi pultin.. Esim. Nokkaakseli jumiiin

    • Anonyymi00017

      Lähes sama kohtalo. 30000 ajettu jakopäällä pultti poikki kansiremppa. Nyt kiristimen pultin vaihto 8mm - 10mm kierteet juuresta ruuvilukitsimen kanssa paikalleen. "Nyt ootan sitä 1000km kestääkö?"

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      134
      6270
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      65
      5182
    3. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      14
      3665
    4. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3240
    5. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      102
      2338
    6. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      70
      2271
    7. Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla

      Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku
      Maailman menoa
      0
      1990
    8. Persut pettävät ja valehtelevat aina

      Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val
      Maailman menoa
      27
      1608
    9. Onko kaivattusi spesiaali?

      Millä tavalla ja miten?
      Ikävä
      76
      1098
    10. Sinä et halunnut sitoutua

      Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne
      Ikävä
      12
      978
    Aihe