Porvoon talouden parantamiseksi ehdotan että Suomen ja ruotsinkieliset voisivat käydä samaa koulua,jolloin kustannukset olisivat paljon pienemmät.Ruotsinkieliset oppisivat parempaa suomenkieltä ja päinvastoin.Tällä myös vältyttäisiin turhilta kieliriidoilta.Klikatkaa jos olette samaa mieltä ja - jos eri mieltä
Yhteinen koulu Suomen ja ruotsinkielisille
Yhdessä parempi
385
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Ehkä tämä kysymys on liian asiallinen Porvoo paikkakunta palstalle mutta kyllä mielestäni suomen ja ruotsinkieliset voisivat käydä samaa koulua onhan niitä suomen-englannin kielisiä koulujakin ainakin Hesassa.
Kuten myös suomi-saksa,suomi-ranska ja suomi-venäjä jo esikoulusta lähtien aina lukioon!
moinen asia. Ruotsinkieliset ovat torpanneet asian jo aikoja sitten siitä syystä, että ruotsinkieliset oppilaat kuulisivat vahingollista suomenkieltä tai jopa puhuisivat sitä kaveripiirissä.
Taloudelliset syyt eivät paina centinkään vertaa näin periaatteellisessa asiassa.