Psykiatrille meneminen

viimeinen virhe

Psykiatrille luokse meneminen on yksi vaarallisimmista asioista mitä nykyihminen voi tehdä.

6

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ......:-Xb

      Olen samaa mieltä.

    • näin se vaan on

      Asiaa.

      Jos väsysyt duuniisi tai elämä tuntuu potkivan päähän, on viimeinen vaihtoehto hakea apua psykiatriasta. Jos tuonne erehtyy menemään voikin heittää hyvästit normi elämälle.

      Loppuikäinen leima ja voitkin hakea työkyvyttömyyseläkettä.

    • don't rock the boat

      Tiedänpä erään psykiatrin, joka varoittaa ihmisiä siitä, että voi olla vaarallista kyseenalaistaa useimpien psykiatrien mielipiteitä heidän vastaanotollaan, koska siitä saattaa pahimmassa tapauksessa seurata pakkohoitopäätös ja vielä vaarallisempana pakkolääkitys. Psykiatreilla on lain oikeuttama mahdollisuus mielivaltaan, mikä on järkyttävän vaarallinen kenen tahansa sen kohteeksi joutuvan uhrin kannalta. Mielenterveyspotilaan oikeudet ovat huonommat kuin rikoksesta tuomitun vangin. Suomessa henkilöllä ei ole oikeutta edes valittaa M1-lähetteestä. Tällainen menettely on shokeeraavaa ihmisoikeuksien polkemista ja siten äärimmäisen tuomittavaa.

    • masentunut nuori

      Hyvä tietää, eipähän tarvitse apua hakea ja kuluttaa verorahoja.

    • riippuu tilanteesta

      Olen kyllä kuullut toisenlaisiakin kokemuksia. Kyllä nuo psykiatriaa työkseen vuosia opiskelleet ja käytännön työtä tehneet ymmärtävät mielenalan ongelmista enemmän kuin me maallikot ja jakuvasti saadaan uutta tietoa.
      Ei kai potilastietoja lähetetä työnantajille. Varmaan ennakkoluuloja on. Kuitenkin asianomainen itse parhaiten tietää, jaksaako tähdä töitä vai ei. On vain helpompi syyttää ulkopuolista, kun ei jaksa, kuin hyväksyä että ei ole kertakaikkiaan voimia kestää työelämän haasteita.

      Eihän se psykiatri teitä sairaaksi tee ja aiheuta työkyvyttömyyttä. Siksihän hoitoon hakeudutaan kun ei opiskelu tai työ luonnistu.
      Tunnen erään kuusikymppisen miehen. Hän on hyvin masentunut ja joutunut työkyvyttömyyseläkkeelle. Mies on hyvin vihainen kun häntä ei kuntouteta enää. työelämään (ollut hyvin pitkään sairas). Totuus on että hän ei jaksa edes tuntia paria tehdä töitä työkokeilussa. Loukkaantuu ihan vain pienestä, jos neuvosta ja jopa kannustuksesta ja lähtee ovet paukkuen kotiin.
      Tunnen henkilöitä, jotka hyvän lääkehoidon ja terapian jälkeen ovat päässeet onnistuneesti työelämään.

    • tiedän todellakin

      Ei potilastietoja työnantajalle lähetetäkään vaan tth:n joka tekee päätöksen ottaako ko ihminen töihin vai ei.

      Ja miten luulet tth:n toimivan, jos lääkelistalla komeilee mielenterveyslääkkeitä ja diagnoosina raskaan sarjan mielenterveyssairaudeut?

      Minä itse lähdin töihin vaikka psykiatri sen KIELSI ja vetosi siihen, että en selviä työelämässä kahta kuukautta pidempään??

      Olen ollut nyt 1.5 vuotta töissä ilman poissaoloja. Viime vkolla esimies antoi kehtityskeskutelussa positiivisen palautteen, kun olen tunnollinen ja huolellinen työntekijä.

      Minulla on päivittäinen työmatka yhteensä 200km ja teen vaativaa asiantuntijatyötä ihmisten parissa.

      En tekisi työtäni, jos söisin aivotoimintaa lamaannuttavia lääkkeitä mielisairauteen (sairauteen jota minulle ei edes ole)

      Kyllä se on kuule niin, että psykiatrit eivät parhaillaan näe muuta ympärillään kuin mielisairauksia ja siihen neuroleptilääkityksiä.

      Minun lääkehelvettinikin alkoi masennuslääkkeistä joista pian siirryttiin neurolepteihin.

      Kummasti vaan olo parani, kun lopetin kaikki lääkkeet ja typerät keskustelut mielentervystoimistolla Uuno Turhapuron näköisen naisen kanssa.

      Aloitin siis taas normaalin elämän. Nyt vain kaiksesta viisastuneena ja paljon oppineena.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko mokannut?

      Oletko omasta mielestäsi mokannut jotain kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      180
      2065
    2. Oletko ymmärtänyt

      Oletko ymmärtänyt jotain kaivatustasi lähiaikoina tai oletko muuttanut mielipidettäsi kaivatustasi?
      Ikävä
      164
      1816
    3. Sanna Ukkolan kolumni: Rautarouva, joka unohti joukkonsa - Riikka Purran pitäisi katsoa peiliin

      "Historialliset tappiot eivät synny vahingossa. Ne syntyvät, kun johtaja unohtaa, ketä hänen piti palvella, kirjoittaa I
      Perussuomalaiset
      46
      1756
    4. Ottaisitko miten

      Kaivattusi?
      Ikävä
      123
      1503
    5. Liian paljon hylättyjä ääniä

      Ottakaa avustaja mukaan jos ette osaa äänestää oikein. Moni varmaan sekosi kahden listan ja lipun takia. Oliko tarkoitus
      Maailman menoa
      159
      1282
    6. Ikäero suhteessa

      Huomasin äsken Iltalehden tuoreen artikkelin, jossa kerrottiin, että vain 5% parisuhteista on yli 10v ikäero. Millaisia
      Parisuhde
      56
      1244
    7. Tiedän kyllä sen

      Että käyt täällä. En kuvittelisi sellaista asiaa. Tiedän kyllä senkin, että olet ainakin ollut minusta kiinnostunut. Sen
      Ikävä
      59
      1032
    8. Ärsyttää et olet

      Niin välinpitämätön suhteeni
      Ikävä
      70
      959
    9. Ähtärin vaalitulos ja nyt neuvottelut alkavat

      Keskusta voitti yhden paikan Ähtärissä kun oli hyvin ehdokkaita ( 32) ja kansanedustaja veturina keräämässä ääniä. P
      Ähtäri
      27
      942
    10. Tämä Kuhmon valtuusto

      Pöh, sanon minä.
      Kuhmo
      15
      919
    Aihe