Paras eli luotettavin auto on se jossa on parhaiten suunniteltu ja toteutettu sähköistys.
Sähköt tulee toteuttaa siten että virta menee sinne mihin kuuluu, johdot asianmukaisesti suojattuja ja tarpeeksi neliömillejä paksuutena.
Listatkaa autot joissa ei ole sähkövikoja. En kyllä tiedä yhtäkään kaikki yhtälailla joskus kuitenkin tiellejättäviä toimimattomia pskoja.
No oisko joku zetorin diisseli jonka voi veivata käyntiin on luotettavin?!
Sähköt tulee toteuttaa siten että virta menee sinne mihin kuuluu, johdot asianmukaisesti suojattuja ja tarpeeksi neliömillejä paksuutena.
Listatkaa autot joissa ei ole sähkövikoja. En kyllä tiedä yhtäkään kaikki yhtälailla joskus kuitenkin tiellejättäviä toimimattomia pskoja.
No oisko joku zetorin diisseli jonka voi veivata käyntiin on luotettavin?!
Vastaukset 22
Vanhimmat
no johan jutun oksensit.
MuahahhaA aaAA
Vanhoissa mersuissa on hyvin vähän sähkövikoja.
mersusta kun vaan muistaa välillä poistaa hapettumat sulakkeista.
Onkos tollasia vikoja jossain, ei ole yhtään kohdalle sattunut. Merkkejä ollut BMW ( monta) Volvo, VW.
Peugeot on paras merkki kun ottaa huomioon hinta/laatusuhteen.
vitsiksi tarkoitettu. Peugeot ja sähköviat kulkevat aina samassa lauseessa.
Peugeot ja sähköviat sisältyy hinta/laatusuhde-lauseeseen. Eli pikku sähkövioista huolimatta Peueot on viisain valinta. Tiedän että tojeterojen ja seida skootien omistajien on vaikea sitä hyväksyä. Eikä tarvitsekkaan, ajaakaa millä haluatte. sensijaan Pösön omistajat ovat tyytyväisiä autoihinsa.
Kyllä niitä baskeripatonkeja nyt kehutaan . Ei ole tainnut ranskalainen koskaan jättää tielle, varsin epäuskottavaa.
Varmasti on joskus tielle jättänyt, mutta harvoin. Tämä oman kokemukseni ja tiepalvelutilastojen mukainen mielipide.
Ranskalaisten sähköongelmat harvemmin matkaa keskeyttävät.
Mutta se ei kai ketään harmita??
406 ja 407 malleista kokemus, kun ei yhdestä ranskan pullasta uskonut, kannattaa unohtaa, ei ne sähköviat monesti välille jätä, mitä nyt vikasietotilassa köröttelyä...ja ne monet muut viat kyllä jättävät välille...eihän se ranskiksen kunnon sähövika voi välille jättää kun ei pääse edes liikkeele !!!!
Sinähän vasta oikea älyvalo olet. Jos ei jätä tielle niin eikö auton pidä liikkua. Mieti vähän ennen kuin laukaiset jotain noin älykästä.
Kaikki ranskikset jättää parkkikselle huomenna, koska säätiedotus on luvannut huonoa keliä, kovaa tuulta ja horisontaalista räntää.
Ranskis osaa vittuilla suoraan ja rehdisti, näissä ne on huippuja.
Carina 2 ja E. Sulakkeiden vastanavat kullatut ja johtosuojat paksut ja hyvin sijoitetut.
Kokemusta Carinan sähkövioista 10 vuoden ajalta ei ole eikä juuri muistakaan vioista koska niitä ei meidän Carinassamme ollut. Olihan se huojakka ajaa 200 vauhdissa minkä kulki (2.0 Gli) mutta luotettavampaa en tiedä enkä osaa edes kuvitella.
Koskaan autossa sähkövikaa kokenut tai tielle jäänyt. Työni puolestakin maantiellä ajoittain liikkuva. Tosin auto on Toyota.
Edellisellä Fiatilla ajoin 4 vuotta ja nyt käytettynä ostetulla reilut puoli vuotta. Ei ongelmia/vikoja. Pysyn merkissä!
Aloittaja on aivan oikeassa. Vanha Zetor, missä sähköä käytetään vain muutamaan ajovaloon, on luotettavin. Kaikista epäluotettavimpia ovat ennen vuosituhannen vaihdetta rakennetut johtopunttisähköistykset, joissa on kilometrikaupalla johtoa ja joka nippelille omat sähköt alusta saakka. Tahtovat johdot katkeilla punttien eläessä vuosien varrella. Seuraavaksi luotettavimpia ovat nämä 2010-luvun väyläsähköt. Johtojen määrä romahti, ja lastentaudit ovat jo karsiutuneet. Kontrollereista saatu luotettavia kaikissa olosuhteissa, ja softan bugit ovat historiaa. Ongelmat jäivät sinne vuosituhannen alkuvuosille. Nyt jopa Toyota on päässyt eroon pahimmista bugeistaan, ja jarrun painaminen estää silläkin auton kiihdyttämisen.
Paskoja ovat kaik merkit!!!!
Jenkkiautoissa hyvät sähköt. On ollut kymmenkunta jenkkiä ja ei ole tarvinnut sähköjen kanssa tuskailla, tosin toisinkin olen kuullut väitettävän, mutta heistä suurinosa ei ole edes ikinä päässyt istumaan jenkin kyytiin, saatikka kerryttämään käyttökokemusta. Huolttarin pöytäkeskusteluissa kehuvat aina tojotia ja mersuja mutta nehän ovat niitä hevosmiesten juttuja.
Kyllä sähkövikaisia jenkkejä ja Mersuja on tullut korjattua paljon enemmän, kuin sähkövikaisia Toyotia. Ja Toyotat ovat kuitenkin Suomessa paljon yleisempiä kuin kaikki jenkkiautot yhteensä.
Jälkiasennuslaitteista aiheutuvia sähkövikoja on tullut nähtyä joka autossa.
VOLVO 142, ei tarvitse murehtia sähkövioista. 970tkm mittarissa ja hyvin laulaa.