Onko laillista tehdä tatskoja pimeesti?

Tatska liike mut tekee myös pimeesti joista tienaa paljon verotonta tuloo.Mitä sanoo laki?
41608
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 41

Vanhimmat

Kyllähän se pimeässä on hieman hankala tehdä. Kannattaa ottaa vaikka oma kynttilä mukaan kun menee teettämään tatskaa.

Äänestä
  • Miksi kansan pitäisi kunnioittaa lakia kun ministeritkään ei kunnioita?

    Äänestä

  • päättäjistä mallia. kirjoitti:

    Miksi kansan pitäisi kunnioittaa lakia kun ministeritkään ei kunnioita?

    Siksi, kun tavallisella kansalaisella ei ole vaikutusvaltaista hyvää veljeä tai siskoa pelastamassa lainrikkojaa pulasta tai järjestämässä hyvää työtä varalaskupaikaksi.

    Äänestä

Mitähän tuo laki sanoo liiketoiminnasta kirjapidon ja verotuksen ulkopuolella? Varmaan suosittelee sellaista kaikille.

Äänestä

Tatuointialan erityisverokevennysperusteinen asetus sanoo, että 25 tatuointia / tilikausi saa tehdä verottomasti eli aloittajan tässä viittaamalla tavalla pimeästi. Ylittävältä osalta menee normaali ennakonpidätys.

Äänestä
  • Onpas omituista. Saako kampaaja/parturi tehdä 25 tukkaa verottomasti?
    Tuskin.

    Äänestä

  • onks totta ? kirjoitti:

    Onpas omituista. Saako kampaaja/parturi tehdä 25 tukkaa verottomasti?
    Tuskin.

    Eihän sitä tiedä milloin luovuuden puuska iskee. Kun alkaa tulla kiinnostavaa läppää niin kysytkö ensin verottajalta ennen kuin alat laittamaan sitä paperille? Varmaan Eino Leinokin on soittanut verotoimistoon ennen kuin on alkanut kynäilemään tähkäpäistä ja täysikuusta vihkoseensa.

    Äänestä

  • pierunhajukorvissani kirjoitti:

    Eihän sitä tiedä milloin luovuuden puuska iskee. Kun alkaa tulla kiinnostavaa läppää niin kysytkö ensin verottajalta ennen kuin alat laittamaan sitä paperille? Varmaan Eino Leinokin on soittanut verotoimistoon ennen kuin on alkanut kynäilemään tähkäpäistä ja täysikuusta vihkoseensa.

    Minkähänlainen logiikka sinulla on. Voin ihan rauhassa kirjoitella verottajaa miettimättä, mutta siinä vaiheessa kun kirjoituksiani jonnekin myyn, jos en minä muista verottajaa, kyllä se ostaja muistaa. Miten tämä vertautuu kampaajaan

    Äänestä

Uusiutuvaan kasvuun luetaan myöskin vesivarat. Veden kierättäminen riittää maailmanlaajuisesti elokuuhun asti ja loppuvuosi pitää kuluttaa velaksi. Velaksi kuluttaminen tarkoittaa toiselta pois ottamista minkä seuraamuksena osalta loppuu vesi jo vuoden alusta.

50 prosentin vaje uusituvassa kasvussa on puolet kulutuksesta. Sadan prosentin kulutus kohdotuu 50 prosenttiin ja vuonna 2050 noin 80 prosentin kulutus kohdistuu 30 prosenttiin ja 2100 noin 95 prosentin kulutus kohdistuu 5 prosenttiin.

Äänestä

Tatuointiala on ns. taidepainotteinen alkutuotantoon rinnastettava erityistoimiala, jonka vuoksi sen verotus on erilainen verrattuna parturi-kampaajan verotukseen ja laajemmin ottaen koko kirjanpitoon. Tatuoija ilmoittaa verotukseen tekemiensä kuvien määrän ja aiheet sekä kenelle kuva on tehty, jonka pohjalta verottaja laskee tatuoijalle kannettavan kokonaisvaerorasitteen tilikauden lopussa.

Äänestä
  • Vai että alkutuotantoon verrannollinen? Kirjanpitoihminen taitaa ollakin pimeän tatuointialan ihminen, joka yrittää jymäyttää potentiaaliset asiakkaat uskomaan, ettei työstä tarvitse antaa kuittia?

    Äänestä

  • Oikea alkutuottaja kirjoitti:

    Vai että alkutuotantoon verrannollinen? Kirjanpitoihminen taitaa ollakin pimeän tatuointialan ihminen, joka yrittää jymäyttää potentiaaliset asiakkaat uskomaan, ettei työstä tarvitse antaa kuittia?

    Otitko pimeän valetatuoinnin valetatuoijalta?

    Äänestä

Mehän just saatiin oikein ministeritasolta vahvistus, että lakia ei tarvitse noudattaa kunhan teot ovat oman aatteen mukaisia. Joten siitä vaan tatskoja rustaamaan vaikka pimeästi tai hämärästi, jos se on oma aate ja vakaumus.

Olipa unohtua, jotkin uskonnot ja niiden harjoittaminen on sallinut lain rikkomisen jo vuosia suomen maassa.

Äänestä

2014 astuu voimaan kuittipakko eli kaikkien on annettava kuitti työstään, koskee myös tatuointia. Kuitissa pitää näkyä mm. ALV, jota myös tatuoijan on maksettava :)

Äänestä

Ketään ei kuitit kiinnosta ja itsellä on 4 lahjatatuointia,niin miten veroh sitten? Kaikki se ihmisiä kiinnostaa. Antaa tienata ruokaa pöytään jos osaa kuvia tatuoida. Ruuassa pn veroja ni siinähän se kuittaantuu ;)

Äänestä

Yks hailee antaako esim.kampaaja kuitin...mitä sinä sillä teet???!? Ja kampaaja tietää sen.

Äänestä
  • Sillä varmistan, että myös kampaajani maksaa jollakin todennäköisyydellä veronsa. Muutenhan meilläkin mennään Kreikan ja Italian systeemiin jossa veronsa maksaville pelkästään nauretaan. Mutta heidän on helppo nauraa, kun tietävät saavansa Suomesta fantastista apua aina pyydettäessä.

    Äänestä

Pimeestä työstä pitää ilmoittaa verottajalle.

Äänestä

Teen pimeää työtä liian kovan verotuksen takia.
suomalaisen euron ostovoima surkea johtuen älyttömän korkeasta arvonlisäverosta.
Laskekaapa joskus eurojenne todellinen ostovoima.

Äänestä
  • Mikä tatskaliike tekee hämärähommia?

    Äänestä

  • Sinun mentaliteettisi viittaa selvästi tuonne Välimeren rannalle. Kreikassa ja Italiassa ilmastokin on parempi.

    Äänestä

Verorahoilla pidetään yllä sairaaloita, kouluja yms. hyödyllisiä juttuja. te jotka, ette veroja halua maksaa, niin muuttakaa ihmeessä sellaiseen maaham jossa ei ole näitä palveluja, vaikka afganistaniin.

Äänestä
  • Verorahoilla ei ylläpidetä paljon mitään. Yksistään kuntien sosiaali- ja terveystoimi on yhteensä 18,56 mrd. euroa vuodessa. Summalla et saa paljon mitään kotitalouksien vähittäiskaupassa. Verorahoilla ylläpidetään luottoluokitusta. Kotitalouksien kulutusluotot on vähittäiskaupasta ja autokaupassa 8-9 mrd euroa vuodessa.

    Vähittäiskauppa

    Hedelmät ja kasvikset 1,33 mrd euroa
    Lihan ja siipikarja 1,5 mrd
    Kalan, äyriäist ja nilviäist 357 milj
    Leipomotuotteet ja makeiset 1,45 mrd
    Meijerituotteet ja munat 1,9 mrd euroa
    Muiden elintarvikkeiden 3 mrd euroa

    Yhteensä 9,5 mrd euroa


    Lääkkeet 2 mrd euroa
    Kosmetiikka ja WC 950 milj
    Tekstiilit ja käsityötarvikeet 400 milj
    Vaateet 2,2 mrd
    Jalkineet 500 milj
    Huonekalut ja valaisimet 1,6 mrd euroa
    Sähköiset kodinkoneet 1,1 mrd
    Radiot, televiso, tietokoneet 1,4 mrd
    Kellot, korut, urheilutarvikkeet, pelit ja lelut 1,1 mrd euroa.

    Yhteensä 11 mrd euroa.

    Päivittäistavarakaupan liikevaihto 1999-2010
    1999 - 9,5 mrd
    2000 - 10 mrd
    2001- 10,7 mrd
    2002 -11 mrd
    2003 -11.3 mrd
    2004 -11,8 mrd
    2005 -12 mrd
    2006 -12,3 mrd
    j2010 14 mrd


    Vähittäikaupan lisäksi:

    Moottoribensa ja diesel 8 mrd.
    Autokauppa 15 mrd
    Asunto-osakekauppa 11 mrd



    Verot 2010, bruttoveroaste 42,1%

    Valtion verot yhteensä 34 680 milj. euroa
    -Tulovero 9 437 milj. euroa
    -Arvonlisävero 15 256 milj. euroa

    Muut verot
    Kuntien verot 18 350 milj. euroa
    Sosiaaliturvarahastot 22 601 milj. euroa
    Euroopan unioni 152 milj. euroa

    Kaikki verot 75 968 milj. euroa

    Äänestä

Liikevaihto tarkoittaa eri asiaa! Suomessa liikevaihto on 385 mrd euroa vuodessa.

Suomessa vähittäiskauppa per henkilö 10 euroa päivässä. Suomalaiset haluavat kaiken heti käyttöön ja tämän takia liikevaihto muodostuu korkeasta hinnasta luoton osamaksulla. Sosiaaliturva on jokaista suomalaista kohden 8 400 euroa vuodessa.

Kotitalouksien vähittäiskauppa 20 mrd euroa on vähittäiskaupan kokonaissummasta 36 mrd eurosta noin 10 euroa per henkilö.

Palkat ja palkkiot ovat Suomessa yli 100 mrd euroa ja sosiaaliturva 42 mrd euroa. Suomessa liikevaihto on järjettömän suuri siihen nähden miten paljon ostetaan ja vielä suurempi siihen nähden miten paljon luoton osamaksua maksetaan pankille vuodessa.

Äänestä

Jälleenmyyjien markkinat. Suomessa saat kulutushyödykkeitä vain jälleen myynnistä. Tarkoittaa että jälleenmyyjät ostavat tuotteita valmistajilta luotolla ja myyvät eniten rahaa tarjoavalle.

Kaupan alalla on luoton osamaksussa 30 mrd euroa valmstajien tuotteita 10 vuoden maksuajalla. Kotitalouksilla on kaupalle luoton osamaksua 120 mrd euroa. Tämä summa näkyy vain kaupan kirjanpidossa, koska luotto on kaupan omaa luottoa eikä pankin kirjanpidollista. Esimerkiksi ostat tietokoneen 2 vuoden osamaksulla.

Äänestä

Pankin luotot on 1/3 osa markkinoiden luotoista. Pankin luotot ovat yleisesti nähtävissä pankin julkaisemasta tilastosta, mutta yrityksien myöntämät luoto eivät näy missään.

Esimerkiksi eläkevakuutusvelkaa on yli 400 mrd euroa ja tämä ei näy pankin kirjanpidossa. Kaupan alalla on osamaksussa yli 100 mrd euroa eikä näy pankin kirjanpidossa. Rakennusfirmojen perustamat yhtiöt ovat velkaa perustamalleen rakennusfirmalle kymmeniä miljardeja euroja. Esimerkiksi rakennusfirma perustaa yhtiön joka ottaa pankista lainaa ja ostaa rakennuksen rakennusfirmaltaan. Myytäväksi mennyt asunnon yhtiö maksaa pankille, mutta jää velkaa rakennusfirmalle joka perusti yhtiön.

Äänestä
  • Johdannaiset? Johdannaisiin on sidottu maailmanlaajuisesti yli 700 000 miljardin dollarin summa. Johdannaisessa on kyse sopimuksesta, jonka osapuolet sopivat keskenään esim. myyjä toimittaa sinulle tietokoneen ja sinä maksat tietokoneesta summan tiettynä ajankohtana esim. kahden vuoden päästä maksamalla esim. kuukaudessa tietyn summan. Nämä sopimuksen eivät näy pankin kirjanpidossa, koska kyse ei ole pankin liiketoiminnasta.

    Äänestä

Pankin tarjoama luotto ei ole ainoa markkinoiden luottosopimus. Pankin liiketoiminnan ulkopuolista luottoa on maailmassa 700 000 miljardia dollaria johdannaisten muodossa. Johdannainen tarkoittaa maksusopimusta jonka maksaminen on sovittu tulevaisuudessa toteutettavaksi. Esimerkiksi sinä tilaat tietokoneen jälleenmyyjältä ja sovit maksuajaksi 2 vuotta esim. maksamalla tietyn summan joka kuukausi. Eläkevakuutusvelka on myöskin johdannainen. Suomalaisten eläkevakuutusvelan määrä on yli 400 mrd euroa.

Johdannainen voi olla myöskin verotuksellinen sopimus esim. Suomessa koulutus jonka suomalainen maksaa verolla toisin sanoen maksat koulutuksesi myöhemmin verona.

Äänestä

Huom! Kiinassa palkka maksetaan yksinomaan alkutuotannosta. Palkat ja palkkiot eivät sisällä jalostamista ja aineettomia palveluja ja tämän takia palkka on päivässä 10 euroa sama mitä Suomessa kotitalouksien vähittäiskauppa per henkilöä päivässä. Kiinassa palkalla ostat jouhoja 2 kiloa euron hintaan ja valmistat johoista leipää. Suomessa palkalla ostat jauhoista jalostettua leipää 1,60 euroa 400 grammaa. Tämän takia Suomessa palkat ja palkkiot on yli 3 000 euroa kuukaudessa.

Äänestä
  • Myöskin luoton osamaksu nostaa Suomessa palkkatasoa toisin kuin Kiinassa. Tarkoittaa, että vähemmällä maksetaan enemmän esim. tietokoneen hinta 1 000 euroa ja luoton osamaksulla 1 200 euroa vuoden maksuajalla.

    Äänestä

  • marjanpoimija1 kirjoitti:

    Myöskin luoton osamaksu nostaa Suomessa palkkatasoa toisin kuin Kiinassa. Tarkoittaa, että vähemmällä maksetaan enemmän esim. tietokoneen hinta 1 000 euroa ja luoton osamaksulla 1 200 euroa vuoden maksuajalla.

    Kiinalainen maksaa 2 kilon jauhoista euron ja valmistaa leipää 3 kiloa noin 12 euron arvosta Suomessa myytävän 400 gramman arvosta. Hinnaksi leivälle tulee Kiinassa murto osa Suomen hintaa verrattuna ja tämän takia Kiinassa on halvempaa mitä Suomessa.

    Kiinalaisen palkka masketaan jalostamattomana mikä tarkoittaa kiinalaisen euron palkassa suomalaisen 12 euron palkkaa. Kiinalaisen saa palkasi tehdystä työstä euron tunnilta ja suomalainen 12 euroa tunnilta. Kiinalaisen palkka on jalostamatonta ja suomalaisen jalostettua.

    Äänestä

1 400 euroa on mennyt jo palvelumaksuihin tämän kuukauden osalta ja ruokaan 230 euroa. Tämä on minun ja kiinalaisen ero jokapäiväisessä elämässä.

Äänestä

Ei paljon kannusta maksamaan veroja, kun näkee mihin hyvään ne rahat menee. Joko kreikkaan tai sitten tänne raahattujen vätysten elätykseen.

Äänestä

TATUOINTI! harvempi tatuoinnin ottaja tuskin nauttii vanhuuseläkettä?

Äänestä

Tatuointi on eräs viiltelyn muoto.

Äänestä
  • No mutta onhan se reteetä kun on tribaali kädessä ja olvin lippis päässä. Karvanopat heiluu ja frederik soi.

    Vähä kunnioitusta hei. :)

    Äänestä

Alkutuotanto on nykyään niin vähäistä, että jalostamisen arvo pitää olla kymmenkertainen alkutuotannon arvosta ja aineettomana palveluna kauppiaalle 3-kertainen hinta jalostamisen arvosta.

Vuoteen 2050 mennessä jalostamisen arovo alkutuotannon arvosta on yli 20 kertainen. Jos joku on saanut jostakin jotakin alkutuotantoa niin jalostamisesta pitää maksaa jalostajalle 20 kertainen hinta alkutuotannon hinnasta ja tämän lisäksi aineettomana palveluna kauppiaalle kymmenkertainen hinta jalostamisen hinnasta.

Nykyään jalostamisen arvo on 10-kertainen alkutuotannon arvosta ja aineettomat palvelut 3-kertainen jalostamisen arvosta. Aineettomat palvelut on 25-kertaa alkutuotannon arvosta ja vuoteen 2050 mennessä 180-kertainen. Tarkoittaa, että jauhoista maksat aineettomana palveluna 180-kertaisen hinnan. Käytännössä kun leikkaat nurmikkoa niin sinun pitää leikata nurmikkoa 180-kertaisella arvolla, että saat ostettua alkutuotantoa.

Äänestä

Vaikea löytää työtä aineettomissa palveluissa mistä maksetaan 180 kertainen hinta alkutuotannon hinnasta. Nykyään verotuksella ja kulutusluotolla kompensoidaan aineettoman palvelun ja alkutuotannon hintaero. Ostat leivän niin leivän hinnasta jauhot 10 senttiä, jalostaminen euron ja aineeton palvelu (kauppa) 40 senttiä. Sinulle pitää maksaa nurmikon leikkaamisesta 1,50 euroa, että saat ostettua leivän. Sinulle pitää maksaa nurmikon leikkaamisesta 25 kertainen hinta ja vuonna 2050 noin 180 kertainen. Helveetin arvokasta nurmikon leikkaamista.

Äänestä

Suomessa alkutuotanto on vain 2,8 prosenttia bkt:sta. Tarkoittaa, että sinun tarvitsee maksaa alkutuotannosta (per suomalainen) 960 euroa bruttona vuodessa. Jalostaminen on 26% bkt:sta. Tarkoittaa per suomalainen 9 000 euroa bruttona vuodessa. Brutto sisältää veron. Verosta maksetaan sosiaaliturvaa 45 mrd euroa noin 8 400 euroa per suomalainen vuodessa.

Tilastollisesti aineettomien palvelujen osuus kasvaa bkt:sta ollen 2030 yli 80 prosenttia. vastaavasti jalostamisen osuus bkt:sta putoaa. 2030 jalostaminen per suomalainen on 4 000 euroa ja alkutuotanto 300 euroa vuodessa. Jalostamista ja alkutuotantoa saa 2030 luvulla halvemmalla toisin sanoen vähemmällä rahamäärällä.

Helsingissa aineettomien palvelujen osuus bkt:sta on 86 prosenttia. Helsinkiläinen saa jalostamista alle 4 000 eurolla vuodessa ja alkutuotantoa alle 300 euroa vuodessa. Vuonna 2030 helsinkiläinen saa jalostamista alle 2 000 eurolla vuodessa ja alkutuotantoa alle 100 eurolla.



Vastaavasti helsinkiläisen pitää maksaa enemmän aineettomista palveluista esim. asuminen on Helsingissä paljon kalliimpaa (enemmän rahaa) mitä muualla päin Suomessa. Helsingin työpaikoista 86 prosenttia on palvelualalla ja palvelualan työpaikoista 85% on mikroyrityksiä (alle 5 henkilöä) joista 95% toimii terveydenhuollon ja sosiaalipalvelun alalla.

Äänestä

Maatalous on pahasti tappiollista. Maatalouden ansiot muodostuvat puutarhasta, matkailusta, karjasta ja viljelemisestä. Karjan ja viljan osuus on noin 2 mrd euroa maatalouden tuloista. Maatalousyrittäjät tekevät tappiota keskimäärin 30 000 euroa per maatila. Liikevaihdosta vieraspääoma 120 prosenttia.

Äänestä

Suomessa aineettoman palvelun bkt 72,2% ja jalostaminen 26% sekä alkutuotanto 2,8%. Kuten huomaat niin aineettomissa palveluissa ei ole vastiketta jalostamisessa ja alkutuotannossa. Aineettomista palveluista 50 prsoenttia jää ilman vastiketta jalostamisessa ja alkutuotannossa. Tarkoittaa ettei aineettomien palvelujen palkalla ole ostovoimaa jalostamisessa ja alkutuotannossa.

Vastaavasti jalostamisessa ei ole vastiketta alkutuotannossa koska jalostaminen on bkt:sta 26% ja alkutuotanto 2,8% bkt:sta. Et voi saada 26 prosentilla 2,8 prosentista 26 prosenttia vastiketta. Euromäärässä aineettomat palvelut 140 mrd euroa, jalostaminen 50 mrd euroa ja alkutuotanto 5,4 mrd euroa.

Tästä voi nähdä mihin rahat menevät. Rahat menevät 80 prosenttisesti luoton maksamiseen toisin sanoen rahoitus maksaa yli 60 prosenttia kaikissa kulutushyödykkeissä ja asumisessä yli 80 prosenttia.



Rahasta on tullut markkinoiden pääasiallinen kauppatuote. Ihmiset käyvät kauppaa rahasta, että saavat enemmän rahaa ymmärtämättä etteu rahalla ole vastiketta jalostamisessa eikä varsinkaan alkutuotannossa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Aminansa kirjoitti:

Tatska liike mut tekee myös pimeesti joista tienaa paljon verotonta tuloo.Mitä sanoo laki?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu