Yllättävän monelle tämä asia näyttää olevan epäselvä: kun sanotaan, että autoilla on sama "pohjalevy", niin autoilla on paljon muutakin yhteistä:
- pyörien tuenta ja ripustukset
- alusta
- törmäyskäyttäytyminen (runkorakenne alaosassa)
- jne.
Sen sijaan, että puhutaan pojalevystä, pitäisi puhua perusrakenteesta.
Näin ollen Volvo S40, V50, Uusi Focus, Mazda 3 ovat kaikki hyvin samoja autoja. Ajo-ominaisuudet oavt hyvin lähellä toisiaan, vaikka ohjauksessa voi olla pientä eroa.
Jos haluaa maksaa 10 kEUROA Volvosta, niin OK.
- pyörien tuenta ja ripustukset
- alusta
- törmäyskäyttäytyminen (runkorakenne alaosassa)
- jne.
Sen sijaan, että puhutaan pojalevystä, pitäisi puhua perusrakenteesta.
Näin ollen Volvo S40, V50, Uusi Focus, Mazda 3 ovat kaikki hyvin samoja autoja. Ajo-ominaisuudet oavt hyvin lähellä toisiaan, vaikka ohjauksessa voi olla pientä eroa.
Jos haluaa maksaa 10 kEUROA Volvosta, niin OK.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Verrataan vaikka 2-litran dieselillä, joka on sekä Focus II:ssa että V50:ssä. Focus II:ta ei ole vielä hinnoiteltu Suomessa, mutta Saksassa on.
Focus 2,0 diesel farmari maksaa Saksassa 21 700 €. Jos hintaa vertaa C-Max:n dieseliin, niin Suomessa hinnaksi tulisi noin 31 000 €. Ero Volvoon olisi 5000 €. On tuo 5000 euroakin paljon. Esim. Golfin ja A3:n välillä eroa on vain 3000 €.
Tuota nyt on aivan älytöntä kommentoida ennen testejä. Turvallisuusrakenteet sisältävät paljon muutakin kuin pohjalevyn.
Siksipä näissä autoissa onkin paljon muuta yheistä kuin se "pohjalevy".
Taas asijantuntijat liikkeellä, jokaisessa suomalaisessa asuu pieni kateellinen kiusantekijä!
Taitaa tälle Keballe tehdä kiusaa se, kun tietää autossaan olevan samat palikat kuin Fordilla ja Mazdalla...
Eihän siitä kannata suuttua, jos on ostanut Volvon jossa on kunnon ajo-ominaisuudet.
Noinhan se on - yhteiset pohjalevyt merkkien välillä ovat nykyaikaa. En vain jaksa ymmärtää, miksi se on joillekin liian kova pala purtavaksi. Sitäpaitsi liitostahan on toistaiseksi ollut Volvollekin vain hyötyä - uusi S40/V50 on ajettavuudessa valovuosia kaikkia muita Volvoja edellä.
"Jos haluaa maksaa 10 kEUROA Volvosta, niin OK."
Maksaako Volvo V50 vain 10 tuhatta euroa? Halpahan se sitten on! Renault Twingon hinnoissa, ei paha.
Mitä sitten? Nuo kaikki kolme autoa ovat luokkansa parhaimmistoa ajominaisuuksiensa puolesta. Volvon statushan nyt on Fordia ja Mazdaa huomattavasti korkeampi, joten varmasti vaikuttaa myönteisesti Fordin ja Mazdan myyntiin, ainakin Suomessa, että autoissa on samat pohjarakenteet. Uudet pikku-Volvot ovat muuten myös todella miellyttäviä ajaa ja taisihan ne voittaa jo joitain testejäkin.
Ja onhan samaa politiikkaa harrastettu jo kauan VAG:llä. Jos ei ole eroa Skodan, Audin, Seatin tai Volkkarin välillä niin siitä vaan valitsemaan se sopivin. Itse asiassa kelpo pelejä kaikki.
Parempaan suuntaanhan nuo Volvot menevät. Focuksen ajettavuuttahan on aina kehuttu, toisin kuin Mitsun...
Olis erittäin mielenkiintoista nähdä autolehtien testattavana
parivaljakko Volvo s 40 ja Octavia II !
Vanhaa S40 mallia myydään täällä pohjolassa ihmeen paljon, mikä siinä houkuttelee?
vittu ne mitään samoja autoja ole.
Vedä se pääs pois sieltä pimeästä haisevasta
perärööristäs saatanan hinuri.