Sähkötupakka

Sähkötupakka

Onko muut huomanneet että sähkötupakka saattaisi lisätä kohtausyliherkkyyttä?
On se parempi siinä mielessä kuin normaalitupakka, ettei tule sitä tervaa. Tuntuu vain että tulee sellaista lihasjäykkyyttä ja tic-liikkeitä kun tarpeeksi polttelee.
Onko teillä muilla epileptikoilla muuten näitä tic-liikkeitä? Itsellä ollut lapsesta asti ja stressissä varsinkin pahenee. Alkoholi vähän rentouttaa näitä ja kannabis, mutta nämä aineet taas koukuttavat vähän liikaa, joten päätin lopettaa kokonaan. Krapuloissa tulee joskus kohtauksia ja kannabis kyllä toimi ja olin oireeton monta kuukautta kun polttelin, mutta polttelu taas karkasi vähän hallinnasta ja meni päivittäiseksi. Ei kohtauksia mutta enpä paljon muutakaan saanut aikaan.
Kesällä olin ollut 3kk täysraittiina ja sain kohtauksen ekaa kertaa 8kk. Ehkä siitä nikotiinista ja kofeiinistakin pitäisi luopua kokonaan?

Muilla samantyylisiä kokemuksia, ajatuksia?

3

397

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ihhan pihalla

      cannabis on psyykeenn jäävä koukku!!

    • Vähentynyt

      Passiivisessa tupakoinnissa olen havainnut, että sähkötupakka ei aiheuta migreenikohtauksia yhtä helposti kuin perinteinen tupakointi. Epilepsiakohtauksiin tupakointi ei ole koskaan vaikuttanut minulla.

      Kofeiini ei ole aiheuttanut minulle mitään, vaikka käytän runsaasti.

    • eroon

      Ei tupakalla ole ollut mulle henkilökohtaisesti vaikutusta. Eikä käsittääkseni ole näin yleisesti ottaenkaan. Ikinä ei neuro ole tupakasta varoitellut/sanonut että pitäisi lopettaa juuri epilepsian vuoksi(mut toki ovat yleisesti sanoneet et kannattis lopettaa, niinkuin kaikille sanotaan).

      Huumeista ei ole kokemusta, joten siihen en osaa sanoa. Mut ehkä huumeilla saattaisi olla jotain vaikutusta, koska aiheuttavat pääkopassa muutenkin jonkinlaisen "tilan" niin kuin alkoholikin(joo tiedän et ovat ns. eri asia mut silti).

      Ja nämä siis veikkauksia,ei fakta tietoa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      53
      907
    2. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      64
      657
    3. Mitä haluaisit kysyä tänään

      Kaivatultasi? Anna jokin tunniste itsestäni tai hänestä.
      Ikävä
      55
      650
    4. Iäkäs Jämsäläinen mies kuoli poliisiautoon matkalla Jyväskylän putkaan

      Iäkäs vanhus humalassa niin huonossa kunnossa, ettei pystynyt huolehtimaan itsestään niin ainoa apu sillä hetkellä oli
      Jämsä
      46
      589
    5. Olen luovuttanut

      Välimme menivät niin pahasti solmuun, ettei niitä voi enää korjata. On aika jatkaa elämässä eteenpäin. Toivon sulle kaik
      Ikävä
      33
      563
    6. En välitä sinusta yhtään

      Olet pelkkä itsestään liikoja luuleva ämmä. Kierrän sinut kaukaa nyt ja aina. Olit mulle pelkkä lelu vaan.
      Ikävä
      32
      528
    7. Ernest Lawson täräytti erikoisen heiton TTK-lehdistötilaisuudessa: " Onko tässä tarkoituksena...?"

      Ernest Lawson esitteli uudet TTK-tähtioppilaat ja opettajat torstaina 6.8. lehdistölle. Tulevalla kaudella on yksi hausk
      Kotimaiset julkkisjuorut
      5
      513
    8. Hyvä ihminen

      Koetko olevasi hyvä ihminen ja kohteletko toisia arvostavasti?
      Ikävä
      75
      457
    9. Ei se nainen edes oo

      mitenkään nätti 🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      37
      446
    10. Nainen. Onko meissä

      Sinusta jotain samaa? Näköä tai luonteenpiirteitä? Utelias
      Ikävä
      33
      435
    Aihe