Moi!
Olen 22-vuotias tyyppi joka on lukion jälkeen kiertänyt eri AMK-aloilla omaa juttuaan löytämättä. OIen aina ollut todella kiinnnostunut kokin työstä ja ravintola-alasta. Nyt viimein olen aikonut sille alalle kouluttautua, vaikka kaikki sanovatkin: "Älä missään nimessä!"
Mietin sitä, että en viitsisi lähteä amikseen opiskelemaan kokiski 15-vuotiaiden sekaan vaan jos suoraan lähtisin opiskelemaan restonomiksi.
Kysymys kuuluukin, että jos opiskelen restonomiksi saanko kuitenkin siellä, niin hyvää koulutusta, että siltä pohjalta pystyn työskentelemään kokkina?
Kiitos jo etukäteen asiallisista vastuksista. Arvostan niitä paljon.
Kokin ammatista kiinnostunut
5
240
Vastaukset
- nuorikokki
Miksi et hanki ammattitutkintoa aikuiskoulutuksessa? Minun mielestä olisi parempi saada ensin kokemusta alasta ennen kun restonomiksi aijot.. Sehän kouluttaa esimieheksi.. Käsittääkseni keittiössä ei kovin paljon häärätä restonomi koulussa.. Kannattaisin joko oppisopimuskoulutuksella töihin menoa tai aikuiskoulutuksen kautta. Näitä töitä ei koulun penkillä opi.. Työ ei ole mitään sormien pyörittelyä, joudutaan tekemään töitä oikein kunnolla, stressin sietokyky on kans plussaa..
- ersgeg
ihan tiedoksi kokkina olet melko varmasti työkkärin luukulla lopun elämääsi...
tältä alalta ei vaan saa töitä ellei ole joku superhypertaidokas tähtikokki..- kummastus
Kumma.. Eikö ihmisillä olekkaan aina nälkä? Kyllä kokille töitä riittää jos vaan viitsii hakea.. 4 vuotta alalla työskennellyt eikä kertaakaan ole työt kesken loppunut! Enkä koe että olisin yhtään sen kummosempi/ parempi kokki kun muutkaan..
- ersgeg
kummastus kirjoitti:
Kumma.. Eikö ihmisillä olekkaan aina nälkä? Kyllä kokille töitä riittää jos vaan viitsii hakea.. 4 vuotta alalla työskennellyt eikä kertaakaan ole työt kesken loppunut! Enkä koe että olisin yhtään sen kummosempi/ parempi kokki kun muutkaan..
itse kokiksi opiskelleena ja valmistuneena(hyvillä papereilla), voin sanoa että EN VAIN KERTAKAIKKIAAN OLE TYÖLLISTYNYT.
taitoja olisi ja intoa mutta ei työnantajia kiinnosta muut kuin tuttavantutut ja sedänkaimanpikkuserkut työllistää.
lähestulkoon jokaista kokin paikkaa olen hakenut ja aina on se sama virsi ettei ole tullut valituksi...
että ei tämä ala kyllä kannata.. - onnekasko
ersgeg kirjoitti:
itse kokiksi opiskelleena ja valmistuneena(hyvillä papereilla), voin sanoa että EN VAIN KERTAKAIKKIAAN OLE TYÖLLISTYNYT.
taitoja olisi ja intoa mutta ei työnantajia kiinnosta muut kuin tuttavantutut ja sedänkaimanpikkuserkut työllistää.
lähestulkoon jokaista kokin paikkaa olen hakenut ja aina on se sama virsi ettei ole tullut valituksi...
että ei tämä ala kyllä kannata..Tässäkin nyt vaikuttaa se missä asuu.. Kaupungissa on varmasti töitä! itse sain työpaikan työharjoittelun kautta alunperin. Sitten vuokrafirman kautta vakityöpaikan muualta.. Kyllä joo, suhteet sun muut varmasti voivat vaikuttaa, mutta ei sovi yleistää..! Joko sinulla ergeg on käynyt huono tuuri tai sitten minä olen hyvin onnekas..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä881815Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2761687Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava2911458Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.1751359- 58945
- 50938
Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em70927- 66904
Miksi mies tuntee näin?
Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui40891Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤50873