seksi ei kiinnosta

sittenkinaseksuaali?

Olen 21-vuotias nainen enkä ole yhtään kiinnostunut seksistä. Olen toki tutustunut seksuaalisuuteeni (olen bi), mutta vaikka ruumiini kiihottuukin, koen seksin varsinkin miesten kanssa pitemmän päälle tylsäksi ja ajatukseni lähtevät harhailemaan. Kaikenlaista pornoakin olen katsellut&lukenut, mutta kaikesta läpikäymästäni materiaalista vain minimaalinen osa herätti edes hieman mielenkiintoa. Harrastan itsetyydytystä silloin tällöin itseäni ilahduttaakseni, mutta siihenkin kyllästyn nopeasti.

Mistä mielenkiinnonpuute voisi johtua? Mitä voisin asialle tehdä?

2

249

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kokemus-k

      Et ilmeisesti vielä tunne itseäsi kovin hyvin. Se ei ole mitenkään harvinaista noin nuorella iällä.
      Sinuna en ottaisi asiasta liikaa sterssiä vaan eläisin vain elämää eteenpäin ja katsoisin millaisia kokemuksia elämä tuo eteen ja mitä niistä voi oppia. Jossain vaihessaa varmaan jatuksesi "loksahtavat kohdalleen" ja alat ymmärtää mitä haluat seksiltä ja parisuhteelta. Väkisin ei kuitenkaan kannata mitään tehdä vaan edetä siihen tahtiin kun itsestä hyvältä tuntuu.

      • kokemus-k

        Edelliseen lisäisin vielä että on toki mahdollista että olet aseksuaali eikä sekään ole mitenkään väärin. Mutta siihenkin päätyminen varmaan vaatii vielä hieman elämänkokemuksia koska seksistä kiinnostuneidenkaan ihmiseten seksuaalinen identiteetti ja oman seksuaalisuuden tuntemus ei useinkaan ole mitenkään lopullisesti kehittynyt sinun iässäsi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.

      Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.
      Kajaani
      36
      1246
    2. Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?

      Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke
      Haapavesi
      58
      1025
    3. Mies sun käytös satutti...

      Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.
      Ikävä
      63
      943
    4. Sukunimesi eka kirjain?

      🤗
      Ikävä
      56
      904
    5. Mies tykkään edelleen sinusta

      Harmittaa vaan tämä tilanne. Tai se kun ei ole mitään tilannetta.
      Ikävä
      51
      771
    6. 65
      758
    7. Haluatko mies mennä naimisiin melko pian, ku ollaan kohdattu?

      Mä haluaisin mennä mahdollisimman nopeesti....💍
      Ikävä
      81
      706
    8. Tönölän hukkaputki

      Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le
      Kuhmo
      38
      688
    9. Kerro vain.

      Lipsauta johtolanka...
      Ikävä
      82
      682
    10. Ei mitään käytöstä

      Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su
      Ähtäri
      30
      625
    Aihe