Olen itse pannut merkille, että ujot ovat vaaravyöhykkeessä joutua työpaikkakiusatuiksi työelämässä. Ujon on yleensä vaikea lähestyä muita ihmisiä, muun kun jonkun asian tai tehtävän varjolla. Vastaavasti harvalla ei-ujolla on riittävästi sosiaalisia taitoja kohdata ujoa työtoveriaan, muun kuin jonkin työtehtävän kautta. Tästä seuraa dilemma: ujo ei kykene olemaan sosiaalinen muiden kanssa, eivät muut ujon kanssa. Ratkaisuksi muodostuu se, että ujo jätetään selviytymään omin nokkinensa työyhteisössään. Ujolle ei puhuta, eikä kerrota muuta, kuin aivan välttämättömät asiat. Käytännössä ujo on yksin työyhteisössään.
Jotkut ujot voivat olla onnekkaita, koska lähellä on ihmisiä joilla on kyky lähestyä myös ujoja ihmisiä. Mutta useimmilla ujoilla ei tätä etuoikeutta ole. Ja siksi myös on ujoudesta (ts. masennuksesta, adistuksesta) johtuvia sairaspoissaoloja - joskus pitkiäkin.
Ujon asema työelämässä?
2
408
Vastaukset
- Ujollakin on oikeus
Ujollekin hyvät tärpit työhön ja arkeen:
http://www.huippukuntoon.fi/mieli/ole-armollinen-itsellesi
http://www.huippukuntoon.fi/mieli/meditaation-alkeet
http://www.huippukuntoon.fi/mieli/loppuvatko-voimasi - jaffakeksi1
Hyviä pointteja. Minulla on tästä vaaravyöhykkeelle joutumisesta omakohtaisia kokemuksia kesätyöajaltani. Olen sekä ujo että hiljainen tapaus ja sosiaalisilta taidoiltani kömpelö (eli en osaa ottaa kontaktia, koska jään pohtimaan, että onko se normaalia lähestyä toista näin tai näin ja välillä jännityksen takia rupean puhumaan toisen päälle ja heti seuraavaksi pahoittelen monta kertaa, että menin puhumaan päälle, jne). Puna ja häpeä nousivat usein kasvoilleni sosiaalisissa tilanteissa. Minua pidettiin outona ja ärsyttävänä ihmisenä ja en yhtään ihmettele syytä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit1658416KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti4487560Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei743864Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521563629Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1183044Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan
Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään542745Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua
MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv422046- 1262036
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro231883Vedonlyöntiä .
Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka211681