Internet operaattoria ei voi vaihtaa?

miten on?

Voiko olla niin, että DNA-monopolin alueella, kun taloon on vedetty DNA:n valokuitu, niin asukas ei tosiaan voi vaihtaa toiselle internet operaattorille?

Eli kilpailutus on mahdotonta?

7

4668

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • miten on?

      Minkä hintaisia taloyhtiölaajakaistoja teidän talossanne on?

      Perusnopeus kaikille tiettyyn hintaan ja lisänopeudet voi kukin ostaa erikseen?

    • Kuparit on historiaa

      Tietenkin kilpailuttaminen on mahdollista, mutta kun et paikkakuntaa edes mainitse, niin arvaukseksi menee? Esim. meillä kilpailutettiin kolmea operaattoria: DNA tarjosi vain kaapelitekniikkaa (kuitu tulee jos tulee joskus), Elisa heitti hanskat tiskiin (ei kannata vetää kuitua muutaman kerrostalon tähden), joten päädyttiin Soneraan (kuitu oli jo talojakamossa).

      Elisa yritti myydä TV-viihdepalvelujaan lankaverkon kautta, mutta DSLAM on sen verran kaukana, että saavutetut nopeudet eivät oikein riittäneet videoiden katseluun.

      Nyt on taloyhtiömme laajakaistana Sonera 10/10M perusnopeutena ja 100/10M lisämaksulla (VDSL2 -tekniikka) ja kaapeli-tv vaihtuu Soneraksi myöhemmin. Monena vuotena yritettiin saada laajakaistan päätöstä läpi yhtiökokouksessa, mutta tänä keväänä vanhatkin tahtoi jo nettiin ja päätös meni helposti läpi;) Oma yhteyteni on nyt 100/10M WLAN-verkolla jatkettuna..

      Tarkista muilta operaattoreilta, millaisia yhteyksiä ja mihin hintaan he pystyvät tarjoamaan osoitteeseesi. Jos joku operaattori tarjoaa pelkkä ADSL:ää, niin voit unohtaa tarjouksen saman tien. Tietenkin on hölmöä ottaa nettipalvelu muualta, kun kuitenkin vastikkeessa menee perusnopuden maksut, mutta rahaahan se vaan on. Mobiilikaistaa meilläkin muutama vielä käyttää, kun sopimuskausi on kesken, mutta hekin ovat vaihtamassa kiinteään verkkoon.

      • Monopolia ei ole

        Niin, jos liittymä on jo tehty taloyhtiön päätöksellä, kuten kirjoituksesta voi ymmärtää, niin sen jälkeen kilpailuttaminen on hallituksen ja isännöitsijän käsissä, eikä muutosta voi saada aikaan noin vain.

        Meillä on kaikissa asunnoissa huoneistoliittymä, joka sisältyy vastikkeeseen, mutta olen ymmärtänyt, ettei mikään estä yksityisesti ottamasta jonkun muun operaattorin palveluita. Onhan esim kotona etätyötä tekeviä, joilla työnantaja määrittelee vaatimukset palveluntarjoajasta ja tekniikasta.


    • MSM83

      Mokkulan avulla voit valita minkä tahansa operaattorin, DNA ei toiminut niin vaihdoin saunalahteen.

    • sonerapartio

      Morjesta "Miten on?"

      Kyllähän se kilpailutus on mahdollista taloyhtiöillä. Taloyhtiöt yleensä kilpailuttavat operaattoreita ja tekevät sen pohjalta ratkaisuja. Joissain taloyhtiöissä voi olla parikin operaattoria toimittamassa yhteyksiään. http://bit.ly/105HzL3

      Tässä meiltä esimerkki: Taloyhtiön tekemän sopimuksen mukaan asukkaalle kuuluu 1M, 2M tai 10M yhteys perusnopeutena. Tämä sovittu perusnopeus kuuluu yhtiövastikkeeseen tai vuokraan ja lisänopeudet on tilattavissa erikseen Asiakaspavelun kautta.
      Laajakaistayhteyksien päälle voi rakennella mieleistä kokonaisuutta lisäpalveluilla. Sellaisia ovat esimerkiksi Sonera Tietoturva, Spotify, Sonera Viihde, erilaiset kanavapaketit yms. http://bit.ly/19E0uz9

      Selene@SoneraPartio

      • Oho mutta hupsis

        Tämäkö lipsahti sitten mainoksen puolelle?


    • Anonyymi

      Törkeätä Dn:lta kun on heidän kaapeli,sitä ei voi vaihtaa toiseen operaattoriin.Itse maksan nyt 14,90€ ja vain maksut nousee...netti

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Alle 15 oli

      Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata
      Vimpeli
      51
      1695
    2. Riikka Purra: työttömät tulee velvoittaa töihin

      Purra panisi työttömät tulevaisuudessa työskentelemään sosiaaliturvan saamiseksi, koska työllisyysaste ei muuten näytä l
      Maailman menoa
      321
      1494
    3. Mikä on kaivattusi ihanin ja ärsyttävin piirre?

      Ja onko hän mies, nainen ja muun sukupuolinen? Mies. Huomaavaisuus. Kiireisyys. Joskus voi rentoutuakin.
      Ikävä
      102
      1466
    4. Onko kaivattusi yllättänyt sinut?

      Piditkö häntä toisenlaisena ihmisenä?
      Ikävä
      109
      1185
    5. Mitä on eilen sattunut?

      Mitästä oli eilen illalla kylällä sattunut?
      Suomussalmi
      22
      1173
    6. Milloin tapasit kaivattusi

      ensimmäistä kertaa? 💸
      Ikävä
      69
      1134
    7. Näin Ellen Jokikunnaksen Ralph-poikaa suojellaan julkisuudelta - Katso tuoreet kuvat Italiasta!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask ovat Ralph-poikansa kanssa kakkoskodissa Italiassa. Mukana on myös Unelmia Italiassa -kuva
      Suomalaiset julkkikset
      17
      1127
    8. Oletko mokannut

      Kaivattusi suhteen koskaan?
      Ikävä
      78
      1072
    9. Heh, persut = vassarit = 10,0 %

      Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f
      Maailman menoa
      183
      968
    10. Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!

      Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois
      Suomalaiset julkkikset
      40
      896
    Aihe