Kapakoiden levittäytyminen katukäytäville

Jo ensi kesäksi pitää saada este katukäytäville levittäytyneille ravintolalaivoille. Laivojen ulkopuolelle ei saa tarjoilla!
Tämä pitää ajaa läpi vaikka joukkovoimalla tyhjentämällä katukäytävät Aurajoen rannoilta .
22159
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 22

Vanhimmat

Pahin paikka on kuitenkin Linnankatu Denniksen kohdalla- joutuu kävelemään ajotiellä. Joku tolkku sentään?

Äänestä

Mihinkä tämä ehdotus-aloite pitäisi laittaa? Olen sama mieltä. Mutta en tunne systeemiä, mistä tämä menisi kaupunginvaltuustoon, jossa se luettaisiin tiedoksi KAIKILLE!

Äänestä

Joku voisi myös vahtia niitä katukahviloiden eteen poikittain pystytettyjä A-mainosständejä?

Jouduin kerran todistamaan Eerikinkadulla tapausta, jossa ilmeisesti puolisokea vanha mies valkoisine keppeineen kaatui mainoksen tukijalkaan, joka ulottui kauas A-mainosplakaatin ulkopuolelle. Kepillä tunnustellen metallijalkaa ei ilmeisesti voinut edes havaita?

Ravintoloitsija perusteli jalkakäytävälle tarjoilualueen ulkopuolelle asetetun kolmen mainoslaitteen tarkoitusta sillä, että näin halutaan estää jalankulkijoita tumppaamasta tupakkiaan tai syleksimästä pöydissä oleviin juomalaseihin!?

Tietääkseni Turussa tällainen mainoslaite on sijoitettava niin, ettei se ulotu puoltatoista metriä talojen seinistä jalkkakäytävälle? Tarkoituksena lienee taata myös jalankulkijalle oikeus mahtua jalakakäytävälle. Valvooko mikään elin käyt'äntöä. Jos valvoo, niin tulos on oiva nolla!

Äänestä

Turun kaupungin nettisivuille voi jättää palautetta, siihen jopa vastataan.

Äänestä

Mistä sellaiset sivut lköytyvät?

Äänestä

Googlaa "Turun palautepalvelu". Siinä etusivulla heti ensimmäisenä listalla on kohta "Kadut". Jos viitsit täyttää palautelomakkeen, niin voithan muistaessasi sitten kertoa meillekin, millaisen vastauksen sait. Vai?

Äänestä

Koitan.

Äänestä

turussa baareja

Äänestä

Ravintolalaivat ovat kylläkin kaikki Aurajoessa, ytäkään ei oo siis kävely/pyörätiellä.

Äänestä

Ravintolalaivat ovat levähtäneet katukäytäville. Pitäisikö viedä ne kaikki Topinojalle?

Äänestä
  • Laivoja ei saa mahtumaan siltojen alitse - ei edes uuden Myllysillan, vaikka sen alikulkukorkeus nyt onkin vaatimusten mukainen!? Sensijaan rannalle kevyen liikenteen harmiksi hankitut pöydät ja tuolit joutaa kaatikselle.

    Äänestä

Helsinki kielsi ympärivuotiset terassit keskikaupungilta. Onko Turussa ns. keskikaupunkia?

Äänestä

Hyvä idea, että katukäytäville levinneet juoppolat pitää kieltää.
Yliopistonkadun ja Käsityöläiskadun kulmassa on kesäisin kauheaa möykkää ja ohikulkijoille huutelua.
Ei ole mukavaa naisihmisenä kulkea sellaisten änkyräkännissä olevien huutelijoitten ohi.

Äänestä

Kyllä niitä huutelijoita ja kännäjiä on aina, vaikkei terasseja olisikaan. Ja jos jotain positiiviivista kommenttia tulee, niin eikös se ole ihan kivaakin? Pitkän linjan tissuttelijat on usein suht ystävällisiä, ainakin ulkopuolisille.

Äänestä

Pubien tupakoitsijat myös huutelee ohikulkeville ainakin Humalistonkadulla. Viime perjantaina menimme siitä vaimon kanssa ohi kun eräs tupakalla ollut tokaisi minulle, että "sul o kaunis muija". Pysähdyin ja sanoin sille, että pitää huolta vain omista asioistaan. Meni heti sisälle karkuun.

En itse käytä alkoholia vaativan urheiluharrastukseni tähden.

Äänestä
  • Oliko tuossa jotain pahaa, jotta vaimoa kehutaan kauniiksi? Mieheni kanssa kaupungilla kävellessä minua on myös kapakan ulkopuolella tupakilla ollut humalainen sanonut söpöksi ja olen vilpittömästi kiittänyt. Tilanne olisi vähän toinen, jos susirumaksi haukuttaisi. Maailma näyttää paljon kauniimmalta, kun asennoituu positiivisesti.

    Äänestä

Jalkakäytävälle pitäisi jättää riittävästi tilaa jalankulkijallekin. Kaupunki ei - edes kroonisessa rahapulassaan - saa vuokrata jalkakäytäviään siten, että kävelijä joutuu väistämään ajoradalle. Kävelykadut ovat eri asia: niillä yleensä on riittävästi tilaa.

Millä hinnalla kaupunki muuten vuokraa maataan ravintoloille lisäliiketilaksi? Esimerkiksi Tukholma rokottaa ravintoloita kymmenkertaisesti sen mitä Helsinki tänään!? Myöskään katetut ja muovi-ikkunoin varustetut ravintolatilat jalkakäytävillä eivät kuulu perinteiseen suomalaiseen talveen eivätkä katukuvaan? Kuvitelkaa vaikkapa Börsin edustan bussipysäkkien kohdalle mahdollisesti sijoittuvaa talvi-ilmaulkoravintolaa!

Äänestä

Tämä on tärkeä aihe.
Jospa saisimme Turusta tässä asiassa esimerkkikaupungin.

Aloittajalle kiitos asian esiin tuomisesta. Olen huomioinut samaa. Paavon kioskilta eteen päin aina viimeiselle ravintolalaivalle ovat levittäytyneet katukäytäville, joissa muutenkin on ahdasta kulkea pyörällä ja jalan. On vaarallisen näköistäkin.

Äänestä

Keskikaupunil ei ole muuta ruokapaikkaa, kuin Kallun grilli ja Hese.

Äänestä

On torin nakkikioskikin vielä olemassa.

Äänestä

Niinpäs onkin. No kyllähän sit on se tilanne, et keskikaupunil ruokapaikkoja riittää. Tervettä kilpailuu.

Äänestä

Kilpailu on kovaa. Lisää autoja keskustaan, että saadaan nakkikipsalle asiakkaita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pyöräilen ja kävelen kirjoitti:

Jo ensi kesäksi pitää saada este katukäytäville levittäytyneille ravintolalaivoille. Laivojen ulkopuolelle ei saa tarjoilla!
Tämä pitää ajaa läpi vaikka joukkovoimalla tyhjentämällä katukäytävät Aurajoen rannoilta .

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu