Kaarinassa ei olla köyhiä eikä kippeitä, katuvalotkin päällä keskellä kirkasta päivää, kuka tarjoo valaistuksen?
Kuka tarjoo katuvalaistuksen?
12
225
Vastaukset
- Syy löytyy kyllä
Ettei vaan olisi kyse tuosta palaneiden polttimoiden vaihtamisesta? Keskurilla just tuota puuhasivat, sitä ei voi tehdä ellei kaikki saman alueen lamput pala.
Tai soita yhteispalvelupisteeseen ja kysy sieltä. He kyllä ohjaavat sut oikeaan paikkaan ja saat vastauksesi. Kannustan kuitenkin kohteliaisuuteen, jotta jätä tuo "koyhä ja kipeä" mainitsematta, jooko? - eräs sähkäri...
Huoltotyöt tehdään säästösyistä normaalityöaikana. Toki ne voitaisiin tehdä myös ylityönä iltaisin tuplahinnalla. Se ärsyttäisi veronmaksajia vielä enemmän. Rikkinäisiä lamppuja olisi vaikeata löytää arvailemalla joten valot on sytytettävä jotta vialliset lamput löytyvät. Niin se vaan on.
- Kiitos aplodeista
Mites jos vaikka.........iltasella pari kaveria ajaa muutamassa tunnissa kaikki tiet läpi ja merkkaa valotolpat, joissa lamppu rikki, vaikka värikuulapyssyllä auton ikkunasta.
Värikuulapyssyllä muuten merkattiin metsän puutkin, ennen kuin jubit keksi ne leikkikaluikseen.
Sitten seuraavana päivänä huoltomiehet kaikessa rauhassa bongailevat merkatut tolpat ja suorittavat tarvittavat huoltotoimet, eikä edes tolppa ole sähköistetty, mikä on työturvallisuuden kannalta parempi. - fiksu tapa
Paitsi jos se vika ei olekaan rikkoutuneessa lampussa vaan vaikkapa valaisimen kuristimessa tai hapettuneessa liitoksessa? Päivävuoro on vaihtanut lampun ja iltapojat ajavat uuden kierroksen katsomassa onnistumiset, sitten taas päivävuoro...
Kyllä se nykytapa on ihan mietitty toimiva juttu.- Ei sähkömies
Eiköhän asia ratkea piakkoin, kun siirrytään led valaistukseen, jäävät huoltohommat merkittävästi vähäisemmiksi.
Muutenkin joka toisen tolpan voisi vähentää lopullisesti kuluttamasta veronmaksajien hupenevia rahoja. Säästötoimenpiteenä kunta voisi hankkia Led lenserin kaikille kuntalaisille, niin näkyisivät paremmin myös liikenteessä. Silloin katuvalojen tarve jäisi minimiin. - yhgyflyhgliyhliyhgli
"Paitsi jos se vika ei olekaan rikkoutuneessa lampussa vaan vaikkapa valaisimen kuristimessa tai hapettuneessa liitoksessa?"
Eiköhän tuon saa selville parissa minuutissa yleismittarillakin, sähkäreillä on tarkoitukseen omat laitteensa.
Kaikki laitteet pystytään nykyään testaamaan, on sitten sähkö päällä taikka ei. - Eri tekniikat
yhgyflyhgliyhliyhgli kirjoitti:
"Paitsi jos se vika ei olekaan rikkoutuneessa lampussa vaan vaikkapa valaisimen kuristimessa tai hapettuneessa liitoksessa?"
Eiköhän tuon saa selville parissa minuutissa yleismittarillakin, sähkäreillä on tarkoitukseen omat laitteensa.
Kaikki laitteet pystytään nykyään testaamaan, on sitten sähkö päällä taikka ei."Eiköhän tuon saa selville parissa minuutissa yleismittarillakin, sähkäreillä on tarkoitukseen omat laitteensa."
On niillä. Kuitenkin nopeimmin korjaus tapahtuu lampunvaihdolla ja ellei se auta, otetaan mittarit käyttöön, eikä automaattisesti aleta mittailemaan.
Hei, olet keksinyt loistavan bisneksen. Tee tarjous valaisinhuollosta omalla tekniikallasi. Jos se on kannattavaa, kaupunki varmaan antaa sinulle urakan. Ja veronmaksajat kiittävät. - näinsemenee
Eri tekniikat kirjoitti:
"Eiköhän tuon saa selville parissa minuutissa yleismittarillakin, sähkäreillä on tarkoitukseen omat laitteensa."
On niillä. Kuitenkin nopeimmin korjaus tapahtuu lampunvaihdolla ja ellei se auta, otetaan mittarit käyttöön, eikä automaattisesti aleta mittailemaan.
Hei, olet keksinyt loistavan bisneksen. Tee tarjous valaisinhuollosta omalla tekniikallasi. Jos se on kannattavaa, kaupunki varmaan antaa sinulle urakan. Ja veronmaksajat kiittävät."Hei, olet keksinyt loistavan bisneksen. Tee tarjous valaisinhuollosta omalla tekniikallasi. Jos se on kannattavaa, kaupunki varmaan antaa sinulle urakan. Ja veronmaksajat kiittävät."
Ei kannata, kun joutuu vapaa-ajoilla asentamaan sähköjä rakennusviraston pomojen kiinteistöihin ilmaiseksi, jotta saa pitää urakointisopimuksen kunnan kanssa.
- sorry vaan
Kaupungin urakat on jo jaettu tutunkauppaa, eikä niihin ole ulkopuolisilla mitään asiaa.
- Ole hyvä vastauksest
Kuntalaiset maksavat kunnallisveron nimikkeellä.
- voisikohan säästää
Ja maksettavaa riittää, kun valaistaan rakennusten seiniä, puiston puita, ja kaikkea kivaa mitä valaistussuunnittelija vaan keksii. Ja joka väylällä kaikki valot palaa koko pimeän yön kun siellä voi joku kulkea.
- Valojen maximointi
"Ja joka väylällä kaikki valot palaa koko pimeän yön kun siellä voi joku kulkea."
Jep, sitä ihmettelee ihan oikeasti MIKSI autoissa on valot, joita on pakko käyttää PÄIVÄSAIKAANKIN.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo räyhää: kansan on muututtava
Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san2382699- 1011144
Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion
Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu1221098Oikea kaste on syntisten kaste
Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka581005Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa
Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta1531002Upotuskaste on raamatullisin kaste
Jokainen raamattua lukenut tietää sen. Päivänselvä asia. Vauvalle annettu kaste ei löydy raamatusta.717917- 63841
- 41817
Perussuomalaisten kansanedustajalta erittäin raju puheenvuoro eduskunnassa massamaahanmuuttoa vastaa
https://www.is.fi/politiikka/art-2000012019924.html Hyvä, että perussuomalaiset tuo Suomen kansalle tätä vihervasemmisto238805- 127793