Kävin kesän aikana useammassa työhaastattelussa pienehköissä it-alan firmoissa. Useimmat firmat olivat suhteellisen nuoria, noin 5 vuotta toimineita. Perustajat ja omistajat noissa yrityksissä olivat myös nuoria, noin 25-vuotiaita. Yhteenkään firmaan en päässyt töihin missä oli noita nuoria juntteja omistajina. He tarjosivat huonoa palkkaa ja lisäksi lähes jokainen kysyi suunnileen että "Minkälaisissa tehtävissä olet 5 vuoden kuluttua työelämässä?". Eihän semmoista voi tietää, ihmeellisiä idiootteja. Oli kuitenkin onni etten päässyt tuommoiseen nuorten nörttien omistamaan firmaan töihin, ei noin itserakkaita tyyppejä olisi kestänyt. Yleensähän se on niin että mitä nuorempi on, sitä kovemmat on luulotkin omasta itsestään. Ärsyttää semmoiset juntit kuitenkin. Oli kuitenkin hyvä tuuri vähän myöhemmin. Pääsin "oikeaan" yritykseen töihin jossa on aikuisia ihmisiä omistajina eikä mitään teininörttejä. Palkkakin on parempi ja työhaastattelussa pystyi keskustelemaan paljon vapaammin kuin teininörttien firmoissa. Nörttien kännykkä ja nettifirmoissa kyseltiin lähes kaikki saman kaavan mukaan, siihen yritykseen mihin myöhemmin pääsin keskusteltiin ihan vapaasti.
Idiootit haastattelijat
Nyt työssä
62740
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minkä ikäinen olet? Työkokemus?
Jos olet vanha tekijä niin pitäisihän sinun tietää nuorten firmojen systeemit? Ei pienellä / nuorella firmalla ole varaa koviin palkkoihin. Ja kun ikää ja kokemusta ei luonnollisesti ole niin tottakai ote asiaan on vielä hiukka haparoiva ja pinnallinen.
Anteeksi vain, mutta et kuulosta kovin kokeneelta itsekään.
Kysyivät että missä tehtävissä olet viiden vuoden kuluttua? Telkkarissahan on pyörinyt mainos josta tähänkin saadaan vastaus:
"Viiden vuoden kuluttua näkisin itseni katalyyttinä."
Niin metsä huutaa kun sinne vastataan ;)
Näen itseni viiden vuoden kuluttua tämän firman toimitusjohtajana. Myyn firman suurelle ylikansalliselle yritykselle ja nautin bonuksista loppuelämän eläkepäivinä.
missä ole seuraavan kvartaalin jälkeen
töissä. Kvartaali on neljännesvuosi eli
3 kuukautta.
Minusta näyttää siltä, että he olivat oikeassa ja sinut palkannut katuu vielä.
Faktahan on, että isot alan firmat on perse ruvella ja työpaikat on syntyneet alan PK-firmoihin.
"Minkälaisissa tehtävissä olet 5 vuoden kuluttua työelämässä?"
Noh, tuohan on aivan peruskysymys joka haastattelussa. Eivät ole edes itse tuota keksineet, vaan tuohan löytyy joka työnhakuoppaasta. www.mol.fi ja monesta muustakin paikasta löytyy työhaastattelun FAQ.